Rozstrzygnięto 11 konkurs architektoniczny „Dom, w którym chciałbym mieszkać”. Wśród najciekawszych projektów domów jednorodzinnych zalazły się dwie propozycje pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci.
W tym roku po raz pierwszy jury konkursu przyznawało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: budynków jedno- i wielorodzinnych, wybudowanych w latach 2010 do 2012. Pracownia KMA Kabarowski Misiura Architekci z Wrocławia została wyróżniona w konkursie aż dwa razy, za projekty „100 procent domu” i „Dom niespodziankę”.
Ten pierwszy, zlokalizowany we Wrocławiu przy ulicy Kossaka był dla architektów prawdziwym wyzwaniem.
Ten dom był nieciekawym, przysadzistym budynkiem z lat 20. ubiegłego wieku. Główną ideą było wizualne odświeżenie budynku i nadanie mu nowoczesnego charakteru. Projekt jest minimalistyczny, ale ciepły i emocjonalny – mówi Anna Misiura z biura KMA Postawienie całej budowli na betonowym tarasie sprawia wrażenie, jakby dom unosił się na nim, przez co nadany został mu charakter lekkości. Wykończony jest dobrej jakości materiałami, a zamiast żaluzji w oknach wychodzących na taras, zdecydowaliśmy się posadzić w otworze pośrodku tarasu drzewo. To daje miłe wrażenie przebywania w zacienionym miejscu. Zależało nam na tym, żeby dom budził przyjazne, miłe emocje.
Rzadko można spotkać się z sytuacją, że inwestor decyduje się na przebudowę istniejącego domu. Raczej burzy się stary budynek, a w jego miejsce stawia zupełnie nowy. W tym przypadku, mieliśmy do czynienia z przebudową, w której zachowaliśmy charakter domu, ale nadaliśmy mu współczesny wyraz. To nadaje mu wartość, której nie mają domy katalogowe – dodaje Łukasz Kabarowski z pracowni KMA.
Modernizacja istniejącego budynku, poza nadaniem mu nowego wyglądu, objęła także przebudowę wnętrza. Architekci postanowili połączyć pomieszczenia i zwiększyć przestrzeń we wnętrzu domu.
Drugim projektem pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci, który został doceniony przez jury jest „Dom niespodzianka”. Ten budynek z założenia miał być minimalistyczna i współczesna.
„Dom niespodzianka” to dwie proste bryły. Pomiędzy nimi znajduje się szczelina, w której kryje się wejście do budynku. Jego elewacja jest zamknięta, ponieważ zależało nam, żeby dom odcinał się od mało atrakcyjnego widoku od frontu, ale był otwarty na ogród. Detale są bardzo okrojone i minimalistyczne. Dom jest prosty i czytelny w rzucie. Został w zasadzie sprowadzony do abstrakcyjnego symbolu – podsumowuje Anna Misiura.
Najciekawsze budowle zostały wybrane przez jury, składające się z przedstawicieli Stowarzyszenia Architektów Polskich, Wojciecha Drajewicza z oddziału jeleniogórskiego i Macieja Hawrylaka. Projekty oceniali także Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury, Andrzej Poniewierka z Rady Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów oraz Michał Wilgocki z Gazety Wyborczej. Pod uwagę były także brane głosy internautów.
Dla pracowni KMA to wyróżnienie jest bardzo ważne i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni – mówi Anna Misiura Jest nam miło przede wszystkim dlatego, że był to konkurs na „dom, w którym chciałbym mieszkać”. Cieszymy się, że wzbudziliśmy w odbiorcach pozytywne emocje.
Agnieszka Łozińska/Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA