Grupa uczniów z Rosji wzięła udział w walkach historycznej grupy rekonstrukcyjnej. Piknik napoleoński zorganizowano przed liceum w Sobótce. Celem imprezy było upowszechnianie historii.
W trakcie pikniku publiczność mogła wziąć udział w konkursie wiedzy historycznej i głosować na najładniejszą damę z opoki napoleońskiej. Nagrodą były gustowne filiżanki. Można było zobaczyć też sprzęt, jaki znajdował się w namiocie, w którym mieszkał Napoleon.
- Chcemy zachęcić młodzież do edukacji poprzez metodę historii żywej, czyli integrację. Jedną z takich metod jest np. taniec poloneza. Nasi uczniowie pod okiem specjalistów odtworzyli też musztrę z epoki napoleońskiej. Całość jest nie tylko zachętą do poznawania historii, ale kultywacją tradycji i zwyczajów – tłumaczy Monika Szima – Efimowicz, nauczycielka i współorganizatorka.
Do udziału zaproszono uczniów z obwodu kaliningradzkiego w Rosji i mieszkańców Sobótki. Każdy mógł zobaczyć z bliska mundur wojskowy i karabin czarnoprochowy. W trakcie walki było wiele natarć, strzałów z armat i wystrzałów moździerzy.
- W Polsce jest już 4,5 tysiąca osób, które wchodzą w skład historycznych grup rekonstrukcyjnych. Na co dzień są pracownikami naukowymi, konserwatorami w szkołach, kierowcami czy policjantami. Łączy ich wspólna pasja: odtwarzanie historii – podkreśla Józef Andrzej Bossowski, dowódca oddziału „Twierdzy Częstochowa”. W pikniku wziął udział 1 Pułku Strzelców Konnych im. Ks. Józefa Poniatowskiego Krzysztofa Franaszczuka z Sobótki oraz oddział ze Srebrnej Góry. Pomysłodawcą był Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce. Szkoła zasłynęła już z organizowania dużych imprez plenerowych. Rok temu odbył się spektakl „Zanurzeni w Starej Baśni”. Za rok planują zorganizować piknik rzymski.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA