POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Święto piwoszy we Wrocławiu

fot.: sxc.hu

Już po raz trzeci Wrocławianie mogą poznać tajniki piwowarstwa i skosztować wytworów tej sztuki. Od piątku do niedzieli trwa Festiwal Dobrego Piwa w Centrum Kultury Zamek we wrocławskiej Leśnicy.

Lista browarów, które biorą udział w imprezie jest imponująca. Amatorzy złotego trunku z pianką mogą spróbować ponad 100 rodzajów lanego piwa i co najmniej drugie tyle butelkowanych. Wśród wystawców znajdują się zarówno polskie, jak i czeskie, niemieckie, a nawet belgijskie marki. Do wyboru koneserów są piwa jasne, ciemne, pszeniczne, żytnie, portery, pale ale, wiśniowe czy miodowe. Na zapoznanie się z nimi uczestnicy mają tylko 3 dni.

Sama idea Festiwalu Dobrego Piwa we Wrocławiu ma na celu docenienie regionalnych tradycji wytwarzania piwa – mówi Elżbieta Lenczyk, dyrektor Centrum Kultury Zamek, współorganizatora imprezy.

W piątek o godzinie 18.00 nastąpiło oficjalne otwarcie Festiwalu Dobrego Piwa. Ten dzień upłynął pod znakiem koncertów w amfiteatrze i wernisażu poświęconego nietypowym otwieraczom do butelek.

Jest to kolekcja kilkuset egzemplarzy z całego świata: śpiewające, tryskające, zrobione z różnych materiałów o przeróżnych formach, nawet antropomorficznych i abstrakcyjnych – wymienia Lenczyk - Są to naprawdę piękne, wieloznaczne otwieracze do butelek. Wernisaż można podziwiać przez wszystkie dni imprezy.

Sobota jest Dniem Piwa Pszenicznego. Uczestnicy mogli wziąć udział w konferencjach poświęconych sztuce piwowarstwa. O 19:30 został rozstrzygnięty plebiscyt na Piwo Roku 2011. Oprócz tego w programie są liczne koncerty oraz film. W niedzielę, czyli Dzień Piwa Czeskiego, miłośnicy złotego trunku w dalszym ciągu będą degustować oraz bawić się na koncertach i pokazach.

Prawdziwym hitem tegorocznego festiwalu jest piwo z browaru w Nymburku, który był opisany w książce Bohumila Hrabala i został pokazany w filmie o tytule „Postrzyżyny”. Jest to bardzo stary browar, który w dalszym ciągu produkuje piwo i teraz nazwał je „Postrzyżyńskie”, na cześć filmu, w którym „występuje”. W niedzielę, o godzinie 17.00 odbędzie się jego projekcja, połączona z degustacją tegoż piwa – zachęca Wrocławian Elżbieta Lenczyk.

Festiwal mogą odwiedzać wszyscy, także rodziny z dziećmi, dla których przygotowano liczne bezalkoholowe atrakcje. Mile widziane są osoby otwarte na nowe smaki piwa i jedzenia, ponieważ podczas festiwalu można skosztować różnego rodzaju regionalnych zakąsek: serów, miodów, chlebów i wiele innych przysmaków.

Express-Miejski.pl / Sylwia Stwora

REKLAMA