Rozpoczęła się kolejna edycja projektu pn. „Szczęśliwi bo razem” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej. W piątek 27 kwietna w hotelu Hellon odbyła się konferencja inaugurująca następny rok działań projektowych.
Klientami PCPR-u jest 2.5 tysiąca osób rocznie, z czego 1970 to osoby niepełnosprawne. Dlatego rokrocznie 30 osób, czy tak jak w tym roku 40 beneficjentów, to są nowe osoby, które będą integrować się, i będą razem z nami próbować się aktywizować, przede wszystkim zawodowo. Nasz projekt to rehabilitacja zdrowotna, na którą w tym roku kładziemy szczególny nacisk – mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej Katarzyna Misiuna.
Podczas konferencji dyrektor PCPR-u przedstawiła kadrę i ogólne założenia, tego już cyklicznego przedsięwzięcia. Jednym z działań projektowych będzie turnus rehabilitacyjny w Mrzeżynie, który zaplanowano na przełomie czerwca i lipca. Oprócz rehabilitacji kolejną formą aktywizacji w ramach projektu będzie ścieżka edukacyjna. W tym momencie pojawią się nowe działania. Będą to dwa kursy zawodowe. Pierwszy z nich - florystyczny, pozwoli nabyć umiejętności, których efekty będziemy mogli podziwiać już w sierpniu podczas plenerowej imprezy w Piersnie. Kolejny – kurs pomocy kuchennej z elementami cateringu, z pewnością przyda się przy poszukiwaniu pracy i w życiu codziennym. Następna ścieżka to aktywizacja społeczna, w której ogromną rolę będzie odgrywać praca z psychologiem. Aby założenia projektu mogły być w pełni zrealizowane, niezbędne jest przełamanie pewnych barier i przezwyciężenie trudności z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne. W tego rodzaju przedsięwzięciach rola psychologa jest nieoceniona. Wspomniane formy wsparcia rozpoczną się już w maju i potrwają do końca listopada. Oprócz tych elementów, które są obowiązkowe w projektach unijnych, odbędą się również działania o tzw. charakterze środowiskowym i będą to w tym roku dwie wycieczki. Pierwsza z nich odbędzie się już w maju. Beneficjenci zwiedzą kilka atrakcyjnych pod względem turystycznym i historycznym miast Polski. W 4-dniowej wycieczce do Gdańska, Biskupina, Torunia i Gniezna będzie uczestniczyć 40 beneficjentów. We wrześniu uczestnicy projektu pojadą do Mosznej, gdzie odbędą się warsztaty waikliniarskie i z malowania porcelany.
Projekt co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób niepełnosprawnych. Jak podkreśla koordynator Jadwiga Bodniewicz, wybór beneficjentów jest niezwykle trudny. W tym roku do projektu zakwalifikowało się 40 osób, które na co dzień są uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej, bądź podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy lub te osoby, które spełniły kryteria uczestnictwa w projekcie.
Zeszłoroczna edycja projektu „Szczęśliwi bo razem” została zrealizowany w 100%, a wszyscy beneficjenci uczestniczyli we wszystkich instrumentach aktywnej integracji. Oby i w tym roku było podobnie. Podczas spotkania inaugurującego projekt swoje talenty zaprezentowali podopieczni domu samopomocy, a wspólne biesiadowanie tuż po części oficjalnej uświetnił zespół folklorystyczny Dolnoślązacy.
EM
REKLAMA
REKLAMA