Realizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej była tematem spotkania, które odbyło się 28 marca w sali konferencyjnej starostwa.
W spotkaniu zainicjowanym przez władze powiatu wzięli udział przedstawiciele wszystkich instytucji zajmujących się dzieckiem i rodziną w powiecie średzkim. Spotkanie składało się z trzech bloków tematycznych dotyczących: podmiotów realizujących zdania z zakresu wspierania rodziny, nowych obowiązków gmin i powiatów oraz przyczyn skierowania dziecka do placówki opiekuńczo-wychowawczej lub rodziny zastępczej.
Niezmiernie ważną częścią spotkania była dyskusja. Goście podzielili się swoimi wątpliwościami oraz obawami odnośnie nowej ustawy. Główną ich przyczyną jest niedoszacowanie przez projektodawcę kosztów wejścia jej w życie. Samorządy zostały zmuszone do zbudowania nowej struktury administracyjnej a przez to dodatkowych wydatków. Powiaty zobligowano do zatrudnienia dodatkowych koordynatorów pieczy zastępczej. W obowiązującym standardzie jeden koordynator przypada na 15 rodzin. W przypadku naszego powiatu oznacza to sześciu dodatkowych pracowników! Niestety możliwości finansowe pozwoliły na zatrudnienie tylko jednej osoby, która dzisiaj zajmuje się ponad 70-cioma rodzinami zastępczymi. Również gminy zyskały dodatkowe obowiązki w postaci zatrudniania asystentów rodziny. Im również trudno wygospodarować na to środki, ale także znaleźć odpowiednich kandydatów. Nowi pracownicy to kolejne wydatki związane z wyposażeniem stanowisk pracy i szkoleniami.
Uwagi i komentarze wzbudziły również sposoby wsparcia samorządów. Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że ustawodawca zaplanował dotację celową w wysokości około 40 milionów złotych. To kwota kilkanaście razy niższa od faktycznych kosztów wdrażania ustawy. Ponadto dotacje będą miały charakter fakultatywny i nie będą mogły finansować całości zadań - art. 197 ustawy. Art. 247 wspomina o dofinansowaniu zdań, lecz jak na razie jest to suchy zapis, bo w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej nie powstał jeszcze żaden program.
Burzliwa dyskusja na spotkaniu dowodzi, że temat ten jest bardzo ważny i emocjonujący. Nic dziwnego, bo chodzi przecież o dobro dzieci, które potrzebują szczególnej ochrony i pomocy.
Idea ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej docelowo jest na pewno korzystna. Jednak zupełny brak dofinansowania w tak krótkim czasie, tylu nowych zadań, spowodował nierealność tych zadań, a przez to zachwianie zaufania do instytucji rodzin zastępczych znajdujących się pod naszą opieką – oceniała Katarzyna Misiuna dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej.
W związku dużą liczbą uwag przewodniczący rady powiatu zaproponował, że rada przyjmie stanowisko odnośnie tej ustawy i przedstawi je na najbliższym Konwencie Starostów.
Wszyscy dopiero się uczymy. Dlatego musimy spotykać sie, rozmawiać i współpracować, to pozwoli nam lepiej poznać nowe mechanizmy i skuteczniej działać – podsumował posiedzenie starosta Sebstian Burdzy.
(ers)
REKLAMA
REKLAMA