Dnia 3 marca 2012r. odbyła się wycieczka do Stacji Hydrologiczno- Meteorologicznej w Legnicy. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu: Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów w kl. I- III
"Rozwój bez barier" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wzięło w niej udział 14 uczniów ( 2 grupy) klas II- III Szkoły Podstawowej w Malczycach, którzy uczęszczają na zajęcia rozwijające zainteresowania matematyczno- przyrodnicze oraz dwóch opiekunów.
Zajęcia edukacyjne poprowadził kierownik Stacji Hydrologiczno- Meteorologicznej. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie ogrodu meteorologicznego, w którym znajdują się przyrządy, urządzenia do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza, ciśnienia, nasłonecznienia, ilości opadów, prędkości i kierunku wiatru. Prowadzący zajęcia bardzo szczegółowo omówił budowę oraz zasady działania tych urządzeń. Każdy uczeń miał okazję zobaczyć z bliska wnętrze klatki meteorologicznej ( termometry, czujniki, sondę) oraz odczytać temperaturę na termometrach.
Następnie uczniowie obejrzeli poletko, na którym wykonuje się pomiary temperatury gleby. Kolejny etap wycieczki to ,,serce’’ stacji, czyli pokój obserwatora. Tam uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób spływają informacje z ogrodu meteorologicznego do komputera i zapoznali się z zadaniami obserwatora. Mieli możliwość także zobaczyć, jak obserwator przekazuje w formie depeszy informację o aktualnej pogodzie. Wiele interesujących i ciekawych wiadomości uczniowie zdobyli na temat prognozowania pogody. Kierownik stacji wydrukował dzieciom średnioterminowe i krótkoterminowe prognozy pogody oraz rozmawiał z nimi na ten temat. Uczniowie obejrzeli zdjęcia satelitarne w podczerwieni, zdjęcia radarowe oraz mapy prognostyczne.
Młodzi naukowcy podczas tej wycieczki poszerzyli wiedzę z zakresu warunków atmosferycznych: obserwacji i prognozowania pogody, zagrożenia ze strony zjawisk przyrodniczych. Rozwijali zainteresowania przyrodnicze i matematyczne oraz zdolności obserwacyjne. W trakcie rozmowy z kierownikiem stacji zadawali wiele pytań, wykazując w ten sposób postawę badawczą.
Uwieńczeniem tej wycieczki było pamiątkowe zdjęcie.
opracowała DZ
REKLAMA
REKLAMA