IV Jarmark Wielkanocny upłynął pod znakiem kolorów tęczy, uśmiechniętych ludzi i wyglądającego często spoza chmur słońca. Konkurs wielkanocnych palm i stołów to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów imprezy.
Po konkursie palm o godzinie 11:00 na dziedzińcu klasztornym rozpoczęła się liturgia Niedzieli Palmowej, a po niej oficjalne rozpoczęcie Jarmarku - symboliczne powitanie chlebem na progu Bazyliki, wystąpienia Burmistrza, Marszałka, Starosty i Proboszcza oraz prezentacja najważniejszych uczestników i gości imprezy.
Prawdziwym hitem bardzkiego Jarmarku był tradycyjny wielkanocny żur na zakwasie, przygotowany według staropolskiej receptury przez samego Burmistrza Miasta i Gminy Bardo Krzysztofa Żegańskiego, któremu pomagali Marszałek Województwa Dolnośląskiego Stanisław Longawa, Starosta Ząbkowicki Ryszard Nowak oraz Proboszcz Barda o. Mirosław Grakowicz.
Wśród gości honorowych tegorocznego Jarmarku wymienić należy: Stanisława Longawę - Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, Grzegorza Skibę - Radnego Sejmiku Dolnośląskiego, Ryszarda Nowaka - Starostę Powiatu Ząbkowickiego, Marcina Orzeszka - Radnego Powiatowego, Krzysztofa Kotowicza - Burmistrza Ząbkowic Śląskich oraz Mieczysława Jedonia - dyrektora biura poselskiego Henryka Gołębiewskiego. Swoją obecnością zaszczyciła nas również honorowa obywatelka Barda - Olga Tokarczuk.
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Bardzie pod opieką Katarzyny Krzysińskiej przygotowali występ recytatorsko-wokalny „Nie lękajcie się", a koncert „na ludowo" wykonała grupa wokalna WIOLINEK, prowadzona przez Annę Bartkiewicz. Gościem specjalnym był czeski zespół folklorystyczny BARUNKA z Czeskich Skalic, który zaprezentował obrzęd wielkanocny „Lito, nowy lito".
Prelekcję o tradycjach wielkanocnych wygłosił etnolog, historyk kultury, publicysta, dokumentator i popularyzator tradycji ludowych na terenie Dolnego Śląska - Henryk Dumin, a po niej wszyscy goście Jarmarku zostali zaproszeni do wspólnego malowania gigantycznych pisanek ustawionych na dziedzińcu.
Największą atrakcją dla najmłodszych okazała się „zagroda malucha" i mini zoo na dziedzińcu klasztornym, a także strzelnica, przygotowana przez bardzkich policjantów.
Doroczny Jarmark Wielkanocny pomyślany jest jako impreza dla całych rodzin, kultywująca i wspierająca regionalną tradycję. Przez cały dzień można było podziwiać tradycyjne stoły wielkanocne, skosztować słodkich babek i mazurków, wędzonych ryb, chleba ze smalcem i wielu innych specjałów regionalnej kuchni. Od lokalnych producentów produktów spożywczych można było kupić wiejskie pieczywo, miody, soki, sery oraz swojskie wędliny. Nie zabrakło też malowanych pisanek, kraszanek, bogato dekorowanych koszyczków na święconkę, wyrobów koronczarskich, hafciarskich, kolorowej ceramiki, malarstwa na szkle, drewnianych zabawek i kramów z różnościami.
Na koniec gospodarze Jarmarku wręczyli nagrody, pogratulowali zwycięzcom i podziękowali wszystkim uczestnikom konkursów rękodzielniczych i kulinarnych.
Najwięcej emocji wzbudziło jak zwykle losowanie nagrody głównej loterii fantowej - roweru górskiego, ufundowanego przez Starostę Ząbkowickiego Ryszarda Nowaka.
Pomysł Jarmarku Wielkanocnego w Bardzie narodził się cztery lata temu w głowach samych mieszkańców, którzy postanowili połączyć swoje siły, aby podtrzymywać i propagować obrzędy i zwyczaje wielkanocne. Co roku w przygotowanie imprezy włączają się wszystkie sołectwa, organizacje, szkoły, OSP, Koło Gospodyń Wiejskich oraz gminne instytucje kultury.
Realizacja imprezy prowadzi do wymiany pomysłów, nawiązania kontaktów oraz współpracy między osobami działającymi na podobnej płaszczyźnie w oparciu o potencjał kulturowy obszaru - a wszystko to sprzyja integracji społeczności lokalnej, aktywizacji wszystkich środowisk twórczych, promocji miejscowych artystów i produktów regionalnych.
Organizatorzy Jarmarku: Gmina Bardo, Centrum Kultury i Promocji w Bardzie, Biblioteka Publiczna w Bardzie oraz Magdalena Topolanek - pomysłodawczyni i animatorka imprezy.
Projekt ubiega się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRROW Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Serdecznie podziekowania kierowane są do wszystkich wystawców i wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania IV Jarmarku Wielkanocnego.
Organizatorzy dziękują sponsorom:
1. Bank Spółdzielczy z Ząbkowicach Śl.
- sponsor nagród w konkursie stołów wielkanocnych
2. Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śl.
- sponsor roweru - nagrody głównej w Loterii fantowej
3. Marek Fryc i Karol Maziarz - firma MIK z Ząbkowic Śl.
- sponsorzy nagród rzeczowych w Loterii fantowej
4. Adam Pierzga - Prezes Zakładów Magnetycznych S. A. Grochów
- sponsor nagród w konkursie stołów wielkanocnych
5. Marek Praszkiewicz i Bogdan Wodok - właściciele sklepu Chata Polska w Bardzie
- sponsor nagród rzeczowych w Loterii fantowej
6. Grzegorz Skiba - Radny Sejmiku Dolnoślaskiego
- sponsor nagród w konkursie stołów wielkanocnych
7. Sławomir Węgrzyn - przedsiębiorstwo Planeta
- sponsor usług transportowych
8. Mieczysław Szachniewicz i Robert Wiszowaty - Piekarnia Precelek z Brzeźnicy
- sponsorzy pieczywa do Żuru Burmistrza
9. Maria i Henryk Lorczykowie - Przedsiębiorstwo He-Ma
- sponsorzy Żuru Burmistrza
10. Jacek Herberger i Mariusz Dubiel - Spółka Ski-Raft
- sponsorzy spływów pontonowych
11. Joanna i Leszek Cieśla - Agroturystyka pod Cisową Górą
- sponsorzy weekendu we dwoje - nagrody specjalnej w Loterii fantowej
12. Dorota i Roman Fester - Agroturystyka pod Nutkami
- sponsorzy weekendu we dwoje - nagrody specjalnej w Loterii fantowej
13. Tomasz Topolanek - PHU Hermann Brzeźnica
- sponsor nagród rzeczowych w Loterii fantowej
14. Wojciech Mielczarski - Oskar Sport
- współsponsor roweru - nagrody głównej w Loterii fantowej
NASZ KOMENTARZ
Na Jarmarku byliśmy z naszymi rodzinami. Każdy wyszedł z pamiątkową pisanką oraz torbą pełną mazurków, pierników i innych pyczności. Ze swojego miejsca muszę przyznać, że jestem zauroczona nie tylko zapachami, kolorami i całą oprawą, ale i samym miejscem. Wnętrza klasztoru tętniły życiem. Pomimo, że na wysatwy wydzielono głównie korytarze, to to wystarczyło, aby przekonać się o jego wyjątkowości i wspaniałej architekturze.
Mojej uwadze nie mógł umknąć także oryginalny strój Starosty Ząbkowickiego, który w tym dniu odrzucił sztywny garnitur i założył ludowy kubrak. Po placu między odwiedzającymi Jarmark ludźmi spotkaliśmy także odpowiednio ubrane przedstawicielki KGW Brzeźnica. Wśród nich między innymi Magdalenę Topolanek oraz Agnieszkę Łuka (obie z córkami - także w strojach ludowych). Podczas gotowania żuru uczestnicy wykazali się prawdziwym poczuciem humoru, co zostało odebrane bardzo pozytywnie przez przyglądającą się całemu zdarzeniu publiczność.
Duże wrażenie zrobiła na mnie sala staropolska, gdzie znalazły się przedmioty pochodzenia wiejskiego sprzed kilkudziesięciu lat. Podejrzewam, że nie każdmu taki styl odpowiada - mnie zachwycił.
Warto było tego dnia pojawić się w Bardzie choćby na chwilę. Warto było oderwać się od telewizora czy monitora, ponieważ nie tylko organizatorzy, ale i pogoda nie zawiedli.
ankli
UMiG Bardo / Ewa Jaszek
REKLAMA
REKLAMA