Obserwując obecny rynek pracy każdy z nas zaczyna się zastanawiać co tak naprawdę wpływa na obecną sytuację pracownika i jakie jest prawdziwe oblicze kryzysu gospodarczego.
Od wielu lat coraz trudniej znaleźć zatrudnienie na umowę o pracę. Ta forma zatrudnienia stała się wręcz luksusem w dzisiejszych czasach. Zamiast tego modne są wśród pracodawców umowy cywilno-prawne. Szukanie oszczędności w imię kryzysu odbija się głównie na pracownikach. To oni najdotkliwiej odczuwają skutki zmian. To oni są zwalniani, zmuszani do otwierania własnej działalności gospodarczej, do bycia elastycznym i dyspozycyjnym w pełnym tego słowa znaczeniu. Wszystko to za najniższe z możliwych ustawowo wynagrodzenie. Jeszcze tragiczniej wygląda sytuacja osób w określonym wieku. Doświadczenie zawodowe i lojalność oraz sumienność i rzetelność nie mają obecnie żadnej wartości.
Czy jest na to jakaś rada? Czy władze lokalne są w stanie w jakikolwiek sposób zaradzić takiej sytuacji na rynku pracy? Czy na szczeblu lokalnym podejmowane są działania aby taką sytuację zmienić?
Garstka danych statystycznych
Ananizując sytuację na średzkim rynku pracy w telegrawicznym skrócie można odnieść się jedynie do danych statystycznych, gdyż analiza czynników wpływających na tę sytuację wymaga dłuższej rozprawy. Odzwierciedleniem tego, co dzieje się na rynku pracy w naszym powiecie jest wykres, który prezentujemy ponizej. Oprócz liczby bezrobotnych zarjestrowanych w średzkim PUP-ie, pokazuje nam zarys struktury bezrobocia, tj. w których grupach społecznych odsetek bezrobotnych jest większy, a w których mniejszy.
Z danych przedstawionych przez PUP w Środzie Śląskiej wynika, że najwięcej osób bezrobotnychh jest na wsi. Nie ma jednak powodów do niepokoju, gdyż stopa bezrobocia w powiecie średzkim w dalszym ciągu utrzymuje się na poziomie wojewódzkiej i krajowej, co przedstawia wykres poniżej.
Powiatowa Rada Zatrudnienia
Jest organem opiniodawczo – doradczym starosty powiatu w zakresie polityki rynku pracy. Nie każdy wie, że taki organ istnieje. Warto więc pochylić się nad jego głównymi zadaniami.
Powiatowa Rada Zatrudnienia działa na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Z 2004 r. Nr 99, poz.1001) a szczegółowe zasady funkcjonowania Powiatowej Rady Zatrudnienia określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 06.10.2004 r. (Dz.U. z 2004 r. nr 224, poz.2281) w sprawie rad zatrudnienia.
Ustawa stanowi, że polityka rynku pracy, realizowana przez władze publiczne, oparta jest na dialogu i współpracy z partnerami społecznymi. Jedną z form takiej współpracy jest działalność rad zatrudnienia. W skład Powiatowej Rady Zatrudnienia wchodzą między innymi przedstawiciele związków zawodowych oraz organizacji pozarządowych.
Do zadań rady należy m.in.:
W praktyce organ ten w zasadzie nie ma realnego wpływu na kształtowanie sytuacji na lokalnym rynku pracy. Rozwiązań należy szukać znacznie wyżej, ale jak sytuacja w kraju pokazuje, nawet i na najwyższym szczeblu rządzenia, nie mają recepty na jej poprawę w najbkiższym czasie.
DZ / Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA