34 członków założycieli spotkało się w poniedziałek w średzkim Domu Kultury, aby powołać do życia nową organizację pozarządową zrzeszającą sołtysów z terenu gminy Środa Śląska. Stowarzyszenie Aktywne Sołectwo w Gminie Środa Śląska ma jeszcze przed sobą proces wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Swoją aprobatę dla inicjatywy sołtysów wyraził na ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Bogusław Krasucki licząc na to, że stowarzyszenie będzie partnerem do rozmów. Z powstania stowarzyszenia zadowolony jest również przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Sozański, którego nawet zaproszono na Zebranie Członków Załozycieli oraz do komisji skrutacyjnej.
W glosowaniu tajnym założyciele stowarzyszenia, zgodnie z wcześniej przyjętym statutem, wybrali pięciu członków Zarządu, a następnie już w głosowaniu jawnym trzech członków Komisji Rewizyjnej.
W skład Zarządu weszli:
1. Julian Honc,
2. Dariusz Maciejewski,
3. Janina Naborczyk,
4. Iwona Szachniewicz,
5. Marcin Brzeziński.
W skład Komisji Rewizyjnej weszli:
1. Barbara Zięba,
2. Stanisława Hałdaś,
3. Joanna Kudryńska.
Głównym celem stowarzyszenia jest inicjowanie, integracja, rozwój i współdziałanie sołectw dla efektywniejszego gospodarowania dostępnymi zasobami, aby mieszkańcom gminy Środa Śląska żyło się lepiej. Wszystkich celów statutowych jest aż 40, a stowarzyszenie chce je realizować między innymi poprzez:
1. reprezentowanie i obronę wspólnych społecznych i prawnych interesów społeczności
wiejskich i samorządów mieszkańców wsi;
2. inicjowanie współdziałania sołtysów i samorządu sołeckiego z organizacjami społeczno -
kulturalnymi oraz zawodowymi działającymi na rzecz rozwoju cywilizacyjnego,
społecznego i ekonomicznego obszarów wiejskich;
3. prowadzenie działalności wydawniczej i kolportażowej w zakresie publikacji
specjalistycznych, propagowania doświadczeń i opinii sfederowanych stowarzyszeń,
opracowań własnych i innych;
4. podejmowanie doradztwa społeczno prawnego w sprawach prawidłowego funkcjonowania organów sołectwa, a w szczególności sołtysów jako organów wykonawczych wsi, zebrań wiejskich jako organów uchwałodawczych wsi oraz rad sołeckich jako organów pomocniczych sołtysów.
Członkami stowarzyszenia mogą zostać między innymi: sołtysi, członkowie rad soleckich i kół gospodyń wiejskich, liderzy grup odnowy miejscowości oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej. Na następnym spotkaniu, które najprawdopodobniej odbędzie się już w styczniu przyszłego roku, zostaną ustalone kierunki działania. Wcześniej Zarząd wybierze spośród swoich członków Prezesa, Skarbnika i Sekretarza, a także jeśli uzna za potrzebne – wiceprezesa.
MK / sroda.Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA