Z raportu przygotowanego przez Janusza Czapińskiego dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że z roku na rok spada odsetek palących Polaków oraz liczba wypalanych przez nich papierosów. „Rzuć palenie razem z nami” – to ogólnopolska akcja, która zawitała również do Środy Śląskiej.
17 listopada w centrum miasta został zorganizowany punkt informacyjny, w którym udzielano porad w zakresie rzucania palenia tytoniu i zdrowego stylu życia oraz propagowano zapisy ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Anna Mróz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej oraz Mariola Szczepan z Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Środzie Śląskiej próbowały przekonać przechodniów do rzucenia palenia i informowały o negatywnych skutkach tego nałogu dla osoby palącej i jej najbliższego otoczenia.
Wszystko wskazuje na to, że Polaków nie trzeba specjalnie przekonywać do rzucania palenia, bo jak wynika z raportu dla WHO – w stosunku do 1995 roku liczba dorosłych Polaków palących papierosy spadła o 28 %, a liczba wypalanych dziennie papierosów w stosunku do 1996 roku spadła o 11%. Obecnie pali papierosy 27,2% dorosłych Polaków i przeciętnie wypalają dziennie 15,43% papierosów. Nie znaczy to jednak, że podobne kampanie antynikotynowe nie są potrzebne. Wręcz przeciwnie. W dużej mierze właśnie dzięki społecznym akcjom organizowanym przez różnego rodzaju podmioty i instytucje znacznie przyczyniły się do zakotwiczenia w świadomości społeczeństwa negatywnych skutków używania wyrobów tytoniowych. Dzisiaj Polak bardziej dba o zdrowie niż kilkanaście lat temu. Dlatego coraz rzadziej sięga po papierosa. Z przyczyn zdrowotnych, czy też estetycznych palenie staje się po prostu niemodne.
Mariusz Kaczorowski
REKLAMA
REKLAMA