POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Nie bierz więcej niż ci potrzeba

Znicze fot.: MK / sroda.Express-Miejski.pl

Za kilka dni obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Już teraz przygotowujemy się do tej uroczystości. Odwiedzamy groby swoich bliskich, porządkujemy ich miejsca spoczynku. Nie wszyscy jednak uszanują ten czas spokoju i zadumy i nasze roztargnienie mogą wykorzystać, jako okazję do kradzieży.

By nic nie zakłóciło chwili, średzcy policjanci przypominają o kilku podstawowych zasadach. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Nie należy nosić dokumentów, kluczy, pieniędzy w reklamówkach, w otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, telefony komórkowe, karty bankomatowe, klucze – należy nosić w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży.

Robiąc porządki na grobie i wokół niego oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów. Na cmentarzach kieszonkowcy uważnie obserwują osoby pozostawiające przy nagrobkach torby, dokumenty czy telefony komórkowe. Wystarczy chwila naszej nieuwagi np. oddalenie się od grobu po wodę do kwiatów lub odejście w celu wyrzucenia śmieci, aby złodziej mógł błyskawicznie ukraść pozostawione przez nas rzeczy. Często znamy, choćby z widzenia osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe.

Będąc na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformuj o tym pracowników cmentarza lub Policję.


PAMIĘTAJMY:
Na cmentarz lub na zakupy nie zabierajmy ze sobą więcej pieniędzy niż jest to konieczne. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej należy torebkę mieć zawsze przed sobą lub trzymać w dłoni. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

W tym okresie nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. W okresie jesienno – zimowym, szybko zapada zmrok. Odwiedzając groby, spotykamy się na cmentarzu często z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy aby w tłoku, wśród grobów dziecko zgubiło się.


BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS PODRÓŻY:
Okres ten, to także przygotowanie się kierowców do podróży, często w odległe regiony naszego kraju, ale także i na miejscowe nekropolie. Duże natężenie ruchu i utrudnienia, wynikające z wymienionych okoliczności, wprowadzonych okresowo rozwiązań organizacji ruchu drogowego i zmiennych, często trudnych warunków panujących na jezdni, to także sytuacje, z którymi musimy się w tym czasie zmierzyć.

Dlatego tak ważnym jest, abyśmy pamiętali o tym by dostosować prędkość do warunków pogodowych, zachować bezpieczne odległości między pojazdami, sprawdzić przed wyjazdem, a podczas jazdy korzystać zgodnie z przepisami ze świateł, w które wyposażony jest nasz samochód. Nie zapominajmy także o pasach bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Wysiadając z samochodu przed cmentarzem, upewnijmy się, że go dokładnie zamknęliśmy (zamki w drzwiach, bagażnik, szyby). Nie zostawiajmy także na widoku rzeczy wartościowych.

Aby dojazd do cmentarza odbył się bezpiecznie i w miarę możliwości jak najsprawniej, stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy podczas święta będą we wszystkich newralgicznych dla ruchu miejscach.

KPP Środa Śląska

REKLAMA