W roku szkolnym 2011/2012 po raz drugi młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu średzkiego bierze udział w projekcie "Bilet do przyszłości" współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.
Projekt jest realizowany od 1 września 2010 roku do 31 lipca 2012 roku i uczestniczyć w nim będą uczniowie uczęszczający do średzkich szkół. Wartość przedsięwzięcia wynosi 1 146 189,42 zł.
Projekt powstał w partnerstwie Powiatu z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu, co pozwoliło na stworzenie kompleksowego programu wspierającego plany rozwojowe szkół i stanowi odpowiedź na rzeczywiste potrzeby uczniów w zakresie dodatkowych działań pozaszkolnych.
Celem projektu „Bilet do przyszłości” jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez udział w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, rozwój kompetencji kluczowych oraz pasji i zainteresowań poprzez uczestnictwo w wielu formach zajęć edukacyjnych. Różnorodność oferowanych zajęć ma przede wszystkim poszerzyć wiedzę z zakresu przedmiotów przyrodniczo – matematycznych, ale także rozwinąć kompetencje kluczowe, w tym matematyczne, informatyczne i społeczne a w efekcie pomóc świadomie wybrać kierunek studiów i zaplanować swoją dalszą karierę zawodową. W wyniku prowadzonych zajęć nasi uczniowie mają szansę na przystąpienie do matury na poziomie rozszerzonym i dostanie się na wymarzony kierunek studiów, w tym na te kierunki, na które jest obecnie zapotrzebowanie na rynku pracy.
- Zarówno koła zainteresowań, jak i zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze były szczególnie przydatne dla uczniów klas maturalnych, gdyż umożliwiały powtórzenie wcześniejszych partii materiału nauczania przed przystąpieniem do egzaminu maturalnego – mówi Marcelina Bortniak, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Środzie Śląskiej.
Jak informuje kierownik projektu i pracownik WSB Michał Twardowski - nie bez znaczenia jest fakt, iż oprócz opisanej oferty dodatkowych zajęć edukacyjnych, skierowanej do uczniów, także same szkoły wzbogaciły swoją bazę techniczną i otrzymały w ramach projektu wiele pomocy dydaktycznych.
- Z chwilą wdrożenia projektu do realizacji nauczyciele otrzymali pomoce naukowe, które w znacznym stopniu urozmaiciły prowadzone zajęcia. Szkoła wyposażona została w sprzęt RTV i DVD – mówi Renata Rutkowska, nauczyciel języka polskiego w Liceum Profilowanym.
W ramach projektu dla szkół zakupiono między innymi: mikroskopy, kamery, aparaty fotograficzne, laptopy i drukarki.
W projekcie nie brakuje także fachowego wsparcia ze strony pedagogów i psychologów oraz doradztwa zawodowego. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych oraz specjalistów, w tym psychologów i doradców zawodowych. Do współpracy w ramach projektu zaangażowano także wykwalifikowaną kadrę z WSB.
Udział w wycieczkach tematycznych, wyjazdach do ciekawych miejsc i spotkaniach z interesującymi ludźmi pozwala poszerzyć uczniom wiedzę ogólną a także motywuje do dalszego działania i zwiększa ich samoświadomość
- Ważnym narzędziem w rozwijaniu zainteresowań biologicznych były wycieczki dydaktyczne: do Muzeum Człowieka UW, Ogrodu Botanicznego UW, Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Młodzież miała możliwość poznania bogatej oferty edukacyjnej oraz kontaktu z pracownikami naukowymi tych placówek. Atrakcją było wyjście do Przychodni Weterynaryjnej w Środzie Śląskiej, w której dzięki uprzejmości lekarzy młodzież obserwowała zabiegi operacyjne – tłumaczy Małgorzata Bogucka, nauczyciel biologii w LO w Środzie Śląskiej
Odsetek uczestników w projekcie jest duży a współpraca pomiędzy realizatorami wydaje się być zadowalająca i rokująca duży sukces na zakończenie działań projektowych. Tylko w roku szkolnym 2010/2011 w projekcie wzięło udział 535 uczniów średzkich szkół ponadgimnazjalnych.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji tego ważnego przedsięwzięcia. Współpraca ze Starostwem Powiatu Średzkiego układa się bardzo dobrze. Nauczycielska kadra zaangażowana w prowadzenie zajęć jest kompetentna i posiada ogromne doświadczenie w pracy z młodzieżą. Bez tak wykwalifikowanego i pełnego zapału zespołu ten projekt z pewnością nie powiódłby się – podsumowuje szef projektu Michał Twardowski.
"Bilet do przyszłości" cieszy się dużą popularnością i wysoką oceną wśród uczniów średzkich szkół. Młodzi ludzie są przekonani, że tylko przez dobre wyniki na egzaminie maturalnym oraz poszerzenie horyzontów poprzez dostęp do dóbr kultury, rozwój pasji i pokazanie im świata poza miastem, gdzie znajduje się ich szkoła, można osiągnąć sukces.
- Dzięki projektowi mieliśmy możliwość uczestniczyć w zróżnicowanych tematycznie zajęciach dodatkowych oraz wycieczkach bez pokrywania ich kosztów. Przyniosły nam one wiele ciekawych przeżyć i doświadczeń – mówi Patrycja Mikita, uczennica Liceum Profilowanego.
Pozytywna opinia o projekcie Samorządu Szkolnego Liceum Profilowanego cieszy realizatorów i jest jednym z wyznaczników celowości podjętych dotychczas działań.
* - Projekt "Bilet do przyszłości" jest współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Priorytet IX. - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Działanie 9.1. - Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty. Podziałanie 9.1.2. - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
MK / sroda.Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA