Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini od stycznia br. realizuje projekt systemowy „Asystent Rodzinny”, w którym uczestniczy 8 osób - klientów Ośrodka Pomocy. W ramach projektu jego uczestnicy otrzymują profesjonalną pomoc Asystentów Rodzinnych, którzy wizytują w ich domach co najmniej 4 godzinny tygodniowo wspierając uczestników projektu i motywując ich do zmiany trudnej sytuacji życiowej.
Ponadto Beneficjenci Ostateczni (uczestnicy projektu) biorą udział w cyklu warsztatów pn. „Pro rodzice – czyli w zdrowym ciele zdrowy duch”, podczas którego uczą się w jaki sposób spędzać czas ze swoimi pociechami. Celem warsztatu jest wprowadzenie BO i ich otoczenia w świat wartości społecznych, moralnych i estetycznych poprzez uzmysłowienie BO potrzeby dbania o zdrowie swoje i swoich dzieci poprzez aktywność fizyczną, wypracowanie pozytywnych nawyków dbania o sprawność i kondycję fizyczną.
Dziecko uczy się przez naśladownictwo, a przykład rodziców jest fundamentem dla ich wychowania dlatego warsztat skonstruowany jest tak, aby dzieci mogły czynnie w nim uczestniczyć jako otoczenie Beneficjentów Ostatecznych. Warsztaty odbywają się również w terenie. Aktywne spędzanie czasu rodziców z dziećmi poprawi ich relacje, zaspokoi potrzebę bliskości.
29 września 2011 roku w ramach projektu Beneficjenci Ostateczni uczestniczyli w warsztacie pn. „Mój wygląd świadczy o mnie. Dodaje mi pewności siebie”. Celem warsztatu było ukazanie jego uczestnikom w jaki sposób poprawić swój wizerunek pod kątem rozmowy kwalifikacyjnej w związku z poszukiwaniem pracy. Fizyczna metamorfoza to tylko fasada psychologicznej transformacji, do jakiej Beneficjenci Ostateczni zostaną przygotowani podczas warsztatu. Dobry wygląd wpływa na poczucie własnej wartości oraz na pewność siebie. Człowiek o wysokim poczuciu własnej wartości podejmuje dobrze przemyślane decyzje i sensownie zachowuje się w sytuacjach konfliktowych. Dzięki przemianie BO będą potrafili lepiej zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej i uzyskają większe szanse na podjęcie dobrej pracy i tym samym wyjście rodziny z trudnej sytuacji finansowej.
W październiku zaplanowane jest również przeprowadzenie warsztatu pn. „Jak konstruktywnie bawić się z dzieckiem”, podczas którego osoba prowadząca pokaże uczestnikom, że twórcze myślenie, działanie i wchodzenie w relacje z innymi są umiejętnościami, które można w sobie rozwijać poprzez szereg ćwiczeń psychoedukacyjnych i ogólnorozwojowych. Natomiast w miesiącu listopadzie „Warsztat racjonalnego gotowania i gospodarowania budżetem domowym.”, gdzie głównym celem będzie wypracowanie w BO umiejętności wykorzystywania produktów tanich i ogólnodostępnych, umiejętność sporządzania jadłospisu z uwzględnieniem potrzeb rodziny, pory roku, wykorzystania sezonowych warzyw i owoców do potraw i domowych przetworów itp., organizowania miejsca do przygotowywania posiłków, zdobycie podstawowej wiedzy na temat wartości odżywczych i kaloryczności posiłków. Z powyższych form pomocy uczestnicy projektu korzystają bezpłatnie. Ponadto podczas każdego warsztatu wszyscy uczestnicy mają zapewnione wyżywienie.
Projekt systemowy „Asystent Rodzinny” zakończy się z dniem 31 grudnia 2011 roku, jego uczestnicy otrzymają zaświadczenia dokumentujące zakończenia udziału w projekcie.
Ewelina Babik
REKLAMA
REKLAMA