W ostatnią niedzielę odbyły się dożynki gminy Środa Śląska. W tym roku gospodarzem była wieś Bukówek a gościły tam delegacje z sołectw naszej gminy.
Wczorajszy dzień pełen był różnorodnych atrakcji i każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie. Święto Plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w Kościele p.w. św. Trójcy, celebrowana przez ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza, podczas której poświęcone zostały wieńce wszystkich delegacji wsi. Korowód dożynkowy podążył następnie na boisko sportowe, gdzie odbywała się dalsza część programu.
Wszystkie pracowicie wykonane i zaskakujące swoją formą i rozmiarami wieńce dożynkowe można było spokojnie obejrzeć i podziwiać przed sceną, na specjalnie przygotowanych do tego celu miejscach, tematycznie nawiązujących do Święta Plonów. Także stragany i stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich zaskakiwały kunsztem i pomysłowością.
Główną część uroczystości rozpoczęła dożynkowym obrzędem chleba, z udziałem burmistrza Środy Śląskiej Bugusława Krasuckiego, kapela Dolnoślązacy. Tradycyjnym punktem programu było wręczenie chleba Gospodarzowi – Burmistrzowi przez starostę i starościnę dożynek - Władysławę Włodarczyk i Piotra Seredyńskiego.
Wieńce dożynkowe jak każdego roku zostały poddane ocenie w ramach konkursu na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. Regulamin konkursu precyzyjnie określił kryteria oceny, które opierają się na tradycji. Ocenie podlegały:
- wykorzystane materiały - zastosowane w tworzeniu wieńca materiały muszą być związane ze świętem plonów (słoma, kłosy, ziarno, warzywa, owoce, kwiaty itp.),
- wygląd zewnętrzny (walory estetyczne, technika, materiał, kształt, kolor, kompozycja,itp.),
- wieniec dożynkowy, jako zwieńczenie pracy na roli i prezentacja płodów rolnych.
- dodatkowy element dekoracyjny wieńca charakteryzujący daną miejscowość, będący częścią wieńca, wykonany z materiałów jak wyżej.
Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Bogucka - przewodnicząca, Zbigniew Sozański, Artur Bogucki, Kazimierz Grabowiecki i Irena Adamiak, miała bardzo trudne zadanie. Tegoroczne wieńce wykonane zostały z ogromną dokładnością i starannością. Po burzliwych naradach i dyskusjach komisja dokonała wyboru i ustaliła, że w "Konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy" zwyciężyły:
I miejsce – Juszczyn
II miejsce – Bukówek
III miejsce – Szczepanów
Należy dodać, że wszystkie wieńce biorące udział w konkursie zostały uhonorowane nagrodami pieniężnymi. Oprócz nagrody organizatorów, nagrodę w postaci wyjazdu do Parlamentu Europejskiego ufundowała europoseł Lidia Geringer de Oedenberg,
Drugim, tradycyjnym konkursem dożynkowym był konkurs na „Najpiękniejsze stoisko koła gospodyń wiejskich”.
W tej rywalizacji I miejsce zdobyły panie z KGW Bukówek, II miejsce zajęły panie ze Szczepanowa, natomiast III zdobyły gospodynie z Juszczyna i Przedmościa.
Tym razem oceniane były: estetyka i aranżacja stoiska, sposób ekspozycji prezentacji wyrobów, różnorodność prezentacji (np. plony, przetwory, rękodzieło), oryginalność produktów jako element dziedzictwa kulturowego.
To, co działo się na scenie od początku zachęcało publiczność do wspólnej zabawy – począwszy od znanych zespołów jak: „Kulinianie”, „Polanie”, „Dolnoślązacy” poprzez średzką kapelę „Biesiadni” i Śląską Kabaretową Grupę Biesiadną , aż po znany zespół country ZAYAZD.
Dożynkowy dzień późną nocą wypełniły tańce przy muzyce wybranej przez znanego prezentera i dziennikarza muzycznego DJ Roberta Leszczyńskiego oraz przy muzyce formacji PRIVATE DANCER . Zabawa taneczna trwała do późnych godzin nocnych.
Dla tych, którzy na dożynkach nie byli już też o tym nie wiedzą, przybliżamy zespoły, które ubarwiały wszystkim wczorajsze popołudnie i wieczór.
Kulinianie - zespół, który powstał w 1980 roku z potrzeby uatrakcyjniania obchodów świąt ludowych i chęci wspólnego śpiewania. Repertuar Kapeli, to piosenki ludowe różnych regionów Polski, ale głównie regionu świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego, oraz piosenki kresowe. Koncertowali w wielu zakątkach Polski. Ich piosenki odtwarzano w Polskim Radiu Wrocław. Posiadają niezliczona kolekcję nagród i wyróżnień na różnych konkursach i festiwalach folklorystycznych.
Polanie – to kapela, której nazwa nieco starszemu, big-bitowemu, pokoleniu może kojarzyć się z pierwszym polskim zespołem rhythmandbluesowym o tej samej nazwie, założonym w sierpniu 1965 roku w Łodzi m.in. przez Andrzeja Nebeskiego i Włodzimierza Wandera. Grupa istnieje już 2 lata – rocznica mija w sierpniu. Średzcy Polanie to 10 osób – 6 wokalistek i czterech instrumentalistów. Pomimo małego stażu Polanie zdążyli już uczestniczyć w kilku przeglądach ludowych i zagrać kilka koncertów.
Biesiadni - Jedna z wizytówek kulturalnych naszego powiatu. Grają muzykę biesiadną, żołnierską, klimaty Lwowskich Batiarów i Warszawskiej Pragi oraz nieśmiertelne standardy klasyki światowej. Bawią wszystkich na wszelkiego rodzaju imprezach okolicznościowych. Jako Średzka Kapela Podwórkowa "Biesiadni" rozpoczęli swoją działalność wiosną 2003 r. Inicjatorem powstania grupy był klarnecista, wodzirej, akustyk i ...kierowcy w jednej osobie czyli Zbigniew Bober. Zdobyli wiele nagród i wyróżnień. Do bogatej kolekcji dorzucili w tym roku Grand Prix XIX. Konkursu Piosenki Lwowskiej i Wileńskiej w Górze.
Dolnoślązacy – będą obchodzić swoje 35 – lecie w październiku 2011r. Wielokrotnie nagradzani na różnych konkursach i festiwalach folklorystycznych. Koncertowali nie tylko w Polsce ale i zagranicą. Nagrali dwie płyty kompaktowe. Występowali w TVP Wrocław w programie dla Seniorów oraz w Polskim Radiu Wrocław. Zespół odznaczony został odznaką „Za Zasługi dla Kultury Polskiej” i medalem ”Zasłużony dla Gminy Środa Śląska”.
Śląska KGB - powstała w 2005 roku i występując najczęściej w ośmioosobowym składzie muzyczno-tanecznym, gości na scenach w całym kraju bawiąc publiczność muzyką biesiadną i zabawną konferansjerką.
Sami o sobie mówią tak: „… Somy nakręceni na biesiada. Gromy głównie po naszemu ale dla góroli i goroli też się coś znojdzie. Grali my już na różnych dechach – u nos i za rzeką tyż. Jak gromy to zawsze jest fajnie czy to na dupnym placu, przy nasiadówce, do łożyroków, zlotach czarownic i jak szef stawio… Gromy do wszystkich kierzy jeszcze poradzą coś wysłuchać i jak przywalemy, zaczniemy lotać, skokać po scenie i głupie godać, to zoboczycie, że zapamiętacie ta biesiada ….”
ZAYAZD – formacja muzyczna oscylującą na pograniczu muzyki pop, folk-rock'a i country, założona w 1986 roku przez Lecha Makowieckiego, leadera kultowego niegdyś studenckiego zespołu "Babsztyl". Wielokrotnie nagradzani m.in. podczas Pikników Country w Mrągowie, W 1992r "Zayazd" otwierał Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, w 1999 był gościem "Eurofolku" (TV Polonia) "Zayazd" zrealizował kilkanaście recitali telewizyjnych (m.in. dla TVP2, TV Gdańsk, TV Katowice, Polsatu); był też stałym gościem popularnych Pikników Dwójki.
DZ / Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA