6 maja 2011 w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ujeździe Górnym odbył się uroczysty apel poświęcony 71. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W kwietniu 2009 roku gimnazjum przystąpiło do projektu – Katyń ocalić od zapomnienia, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21 857 Dębów Pamięci.
Program zachowuje pamięć o zbrodni, ale wyjątkowa idea tego programu polega na uświadomieniu, że za tą przerażającą liczbą stoją konkretni ludzie. Każdy dąb symbolizuje jedną ofiarę zbrodni stalinowskiej - jeden dąb jedno życie. Nasza szkoła zasadziła dąb poświęcony pamięci podpułkownika Antoniego Fleszara, zamordowanego w Charkowie w roku1940.
Rocznicę tej tragicznej śmierci obchodzimy każdego roku.
Na tegorocznej uroczystości gościliśmy Teresę Gruszkę – córkę podpułkownika Antoniego Fleszara oraz Ewę Gruszkę – jego wnuczkę, Teresę Olkiewicz Wójta Gminy Udanin – matkę chrzestną zasadzonego dębu oraz wicedyrektora Szkoły Podstawowej w Udaninie Elżbietę Chmielewską. Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy, złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza przy posadzonym drzewie.
Podczas apelu było wiele wzniosłych chwil, uczniowie czytali fragmenty ostatnich listów oficerów z obozów: w Ostaszkowie, Starobielsku, Katyniu . Te ostatnie, często tragiczne słowa ofiar zbrodni stalinowskiej przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Kiedy córka podpułkownika Fleszara czytała ostatni list swojego ojca po policzkach wielu z nas popłynęły łzy wzruszenia.
Po części oficjalnej odbyła się lekcja historii, na której uczniowie mogli zadawać pytania naszym gościom.
Młodzież pracowała nad przygotowaniem akademii w godzinach pozalekcyjnych na kółku historycznym prowadzonym przez Teresę Lipińską i na kółku muzyczny prowadzonym przez Joannę Kulpińską. Dla wszystkich uczestników akademii była to nie tylko wielka lekcja historii, ale też ogromne przeżycie emocjonalne.
Gmina Udanin
REKLAMA
REKLAMA