27 osób niepełnosprawnych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Środzie Śląskiej, filii w Piersnie i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Środzie Śląskiej otrzyma wsparcie w ramach kolejnej edycji projektu pn. „Szczęśliwi bo razem”. 29 kwietnia odbyła się konferencja otwierająca projekt realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej.
- Konferencja, to nie tylko oficjalne rozpoczęcie projektu. To przede wszystkim doskonała okazja do integracji. Każdy z podopiecznych jest mieszkańcem jednej z miejscowości naszego powiatu i niejednokrotnie to jedyna okazja, aby spotkać się z władzami powiatu, czy też gminy. Na nasze spotkania zapraszamy gości z którymi mogą porozmawiać, podzielić się spostrzeżeniami, opowiedzieć o problemach, czy też wymienić się poglądami - mówi dyrektor PCPR-u Katarzyna Misiuna.
W Konferencji, uczestniczyli między innymi starosta Sebastian Burdzy, wicestarosta Mieczysław Kudryński oraz radni powiatowi. Wszyscy goście i beneficjenci otrzymali drobne upominki, po czym zostali zaproszeni na smaczny poczęstunek przygotowany przez gospodarzy Młyna Zawadka. Po oficjalnej części spotkania nie mogło zabraknąć wspólnej zabawy przy muzyce.
Celem głównym projektu jest aktywizacja społeczna, zawodowa i zdrowotna osób niepełnosprawnych.
- Chcemy zapobiec wykluczeniu osób niepełnosprawnych z życia społecznego, zmotywować do podjęcia pracy, wyposażyć w nowe umiejętności, które zaowocują w przyszłości lepszą adaptacją społeczną oraz samodzielnym radzeniem sobie w życiu codziennym - mówi koordynator projektu Jadwiga Bodniewicz.
W ramach projektu beneficjenci wyjadą na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjne. Już od maja do października każdy z uczestników projektu będzie mógł liczyć na wsparcie psychologa. W listopadzie odbędą się zajęcia z doradcą zawodowym. Ważnym elementem przedsięwzięcia są działania o charakterze środowiskowym.
- W ramach tych działań zorganizujemy dwie wycieczki. Pierwsza - trzydniowa do Warszawy, Wilanowa i Żelazowej Woli druga - Kudowy Zdrój - szlakiem ginących zawodów i Duszniki Zdrój – gdzie beneficjenci będą mogli spróbować własnych sił w procesie produkcji papieru - uzupełnia pani Bodniewicz.
Przypomnijmy, że to już IV edycja projektu realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej.
W poprzedniej edycji projektu beneficjenci odbyli szkolenie zawodowe „Konserwator-ogrodnik terenów zielonych”, wzięli udział w turnusie rehabilitacyjnym, spotkaniach z trenerem pracy oraz w wycieczkach tematycznie związanych z kursem.
Projekt nieprzypadkowo skierowany jest do podopiecznych placówek wspierających osoby niepełnosprawne.
- Czwarty rok prowadzimy projekt na bazie osób, które są uczestnikami instytucji wspierających na co dzień osoby niepełnosprawne - ośrodka wsparcia, albo Warsztatów Terapii Zajęciowej - właśnie po to, aby był czymś dodatkowym, czymś, co urozmaici ofertę tych placówek i ułatwi integrację – tłumaczy dyrektor średzkiego PCPR-u. - To nie są przypadkowe osoby z zewnątrz, widzące się tylko na wycieczce, jednym wyjeździe i koniec. Tutaj projekt scala jeszcze bardziej działania codzienne ośrodków wsparcia.
- Nasze działania sprawiają, że każdy z beneficjentów wie, że nie jest sam. Wie, że zawsze jest ktoś, kto mu pomorze. Czuje, że w grupie jest siła. Każdy z nich staje się mniej anonimowy i odosobniony – dodaje koordynator projektu.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet: VII Promocja integracji społecznej. Jego realizacja potrwa do 31.12.2011r. Kwota otrzymanego dofinansowania to 220.560,94 zł.
Mariusz Kaczorowski
REKLAMA
REKLAMA