POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Kredyt inwestycyjny – jak wybrać najlepszą ofertę dla biznesu?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Rozwój firmy wymaga nie tylko wizji, ale także odpowiednich zasobów finansowych.

Kredyt inwestycyjny jest jednym z narzędzi, które umożliwiają przedsiębiorstwom realizację ambitnych planów związanych z modernizacją, rozbudową czy wprowadzaniem nowych technologii. Jednak jak wśród setek ofert znaleźć tę, która najlepiej odpowiada potrzebom biznesu? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Kredyt inwestycyjny — co to jest i na co można go przeznaczyć?

Zastanawiasz się, czym jest kredyt inwestycyjny? Definicja tego instrumentu finansowego określa go jako długoterminowe zobowiązanie udzielane dla przedsiębiorców przez banki, dzięki któremu mogą oni rozwijać swoje firmy. Już sama nazwa wskazuje, że jest to kredyt na inwestycję, którą może być zakup nieruchomości, maszyn, urządzeń, a także wartości niematerialnych, takich jak patenty czy licencje. 

W przeciwieństwie do innych kredytów, takich jak na przykład obrotowy, kredyt inwestycyjny musi być przeznaczony na konkretny, określony we wniosku cel. Wykorzystanie pochodzących z niego środków w inny sposób może skutkować rozwiązaniem umowy kredytowej i koniecznością jednorazowej spłaty całego zobowiązania.

 

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny dla firm?

Kredyt inwestycyjny może zostać przeznaczony na różne cele w zależności od potrzeb firmy. Jednym z najczęstszych powodów sięgania po takie finansowanie jest zakup lub budowa nieruchomości – biur, hal produkcyjnych, magazynów czy innych obiektów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Może być on również wykorzystany przez przedsiębiorstwo na modernizację istniejących obiektów – unowocześnienie infrastruktury, rozbudowę czy dostosowanie do nowych norm.

Kredyt inwestycyjny dla nowych firm pozwala także na zakup maszyn i urządzeń, które są niezbędne do rozpoczęcia produkcji lub świadczenia usług. Bardziej doświadczone przedsiębiorstwa mogą z kolei go wykorzystać do rozbudowy zaplecza technologicznego lub jego modernizacji, a także nabycia udziałów w innych podmiotach, które będzie stanowić formę ekspansji lub zabezpieczenia długoterminowego wzrostu.

 

Na jakich zasadach można uzyskać kredyt inwestycyjny?

Aby uzyskać kredyt inwestycyjny, banki wymagają spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim niezbędna jest pozytywna analiza ekonomiczno-finansowa planowanego przedsięwzięcia, która wykazuje jego opłacalność i potencjał zwrotu z inwestycji. Dlatego, aby uzyskać kredyt inwestycyjny dla firm, należy przygotować biznesplan. Jest to szczegółowy dokument przedstawiający cel inwestycji, sposób jej realizacji oraz przewidywane zyski. 

Banki dokładnie sprawdzają także zdolność kredytową przedsiębiorcy. Zachowana płynność finansowa i regularnie opłacane podatki oraz składki ZUS są podstawą pozytywnej oceny wniosku kredytowego.

Ubiegając się o kredyt na inwestycje, warto też pamiętać, że banki często wymagają również od przedsiębiorców wkładu własnego. Zazwyczaj wynosi on od 10% do 30% wartości inwestycji, w zależności od oferty i charakterystyki przedsięwzięcia.

 

Na co zwrócić uwagę, zaciągając kredyt inwestycyjny dla firm?

Aby wybrać odpowiedni kredyt inwestycyjny, warto porównać kilka ofert pochodzących od różnych banków, w czym pomóc może firma doradcza Confia, analizując je pod kątem czterech elementów omówionych poniżej.

 

Forma wypłaty kredytu

Kredyt inwestycyjny dla firm może być wypłacany w różnych formach. Podstawową z nich jest wypłata jednorazowa, w której całość przyznanego kredytu trafia na konto firmy na początku inwestycji. Innym rozwiązaniem, często oferowanym przez banki, jest wypłata środków w transzach uzależnionych od postępu realizacji projektu. Niekiedy kredyty inwestycyjne dla firm mogą być też przyznawane w formie linii kredytowej, która daje przedsiębiorcy elastyczność, umożliwiając dostęp do przyznanych środków w dowolnym momencie.

 

Okres spłaty

Kredyty inwestycyjne zazwyczaj charakteryzują się długoterminowym okresem spłaty, który może wynosić od kilku do kilkunastu lat. Warto jednak pamiętać o tym, że im dłużej będzie trwało uregulowanie zobowiązania, tym jego koszt może być wyższy. 

 

Oprocentowanie kredytów inwestycyjnych

Oprocentowanie kredytów inwestycyjnych może być zarówno stałe, jak i zmienne. Pierwsza z opcji zapewnia większą przewidywalność przy spłacie zobowiązania. Z kolei druga, choć wiąże się ze sporym ryzykiem finansowym, w przypadku spadku stóp procentowych pozwala znacznie obniżyć koszty zaciągniętego kredytu. 

 

Harmonogram spłaty zobowiązania

Zaciągając kredyt inwestycyjny, warto negocjować z bankiem indywidualny harmonogram spłat. Pozwala on dopasować wysokość rat do specyfiki działalności firmy z zachowaniem buforu bezpieczeństwa, który umożliwi płynne regulowanie zobowiązania, nawet w przypadku gorszego okresu finansowego.

Kredyt inwestycyjny to potężne narzędzie, które pozwala firmom na dynamiczny rozwój i realizację ambitnych planów. Jednak, aby go uzyskać, należy przygotować solidną dokumentację, która udowodni bankowi opłacalność przedsięwzięcia finansowanego za jego pomocą. Element ten wpłynie nie tylko pozytywnie na wydaną przez instytucje decyzję kredytową, ale także otworzy możliwość do negocjacji warunków zaciągnięcia i spłaty zobowiązania. 

Artykuł Sponsorowany

REKLAMA