Projekt realizowany w Malczycach w ramach programu Działaj Lokalnie zakładał szereg działań, których założeniem było utrwalanie świadomości społecznej mieszkańców, jak ważna nawet dla lokalnej społeczności jest obecność Polski w Unii Europejskiej.
Projekt realizowany był przy współpracy Sołectwa Malczyce, 3. Malczyckiego Szczepu Harcerskiego „Ogień” oraz Koła Gospodyń Wiejskich Malczyce. Zaplanowane wydarzenia zostały przeprowadzone na przełomie czerwca i października.
Tradycyjnie czerwiec rozpoczęto szóstą już edycją Malczyckiej Rodzinnej Gry Przygodowej. Na starcie zlokalizowanym tradycyjnie pod harcówką stanęło 11 drużyn. W tym roku przyszło im się mierzyć z nowymi, często wymagającymi zadaniami, choć nie brakło wyzwań, które znane są z poprzednich edycji gry. Uczestnicy mogli m.in. skonstruować włoski wulkan, wspólnymi siłami przejść hiszpański labirynt, poznać dzieła francuskiego Luwru, zbudować zamek z duńskich klocków, postrzelać z łuku, doić holenderską krowę czy zakuć kogoś z ekipy w dyby. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się punkt ze wspinaczką, gdzie zadaniem drużyn było wspięcie się na 10-metrowe drzewo. Wszystko było oczywiście profesjonalnie zabezpieczone, a zarówno najmłodsi, jak i dorośli potrafili nieźle zaskoczyć swoją sprawnością.
Zwieńczeniem gry było wspólne ognisko z kiełbaskami. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a dzieci mogły liczyć na dodatkowe upominki. Wyłoniono również trzy zespoły, które najlepiej poradziły sobie z zadaniami, za co organizatorzy nagrodzili je nagrodami od sponsorów.
– Ogromne podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas by poprowadzić tegoroczne punkty z zadaniami. Wielki szacunek dla sponsorów, dzięki którym uczestnicy mogli liczyć na nagrody. Dziękujemy Powiatowi Średzkiemu, Echu Średzkiemu i firmie FAST – komentuje sołtys Paweł Harom.
Dzięki grantowi przyznanemu przez Lokalną Grupę Działania Kraina Łęgów Odrzańskich udało się zrealizować cykl warsztatów „Europa da się lubić”. Nie mogło zabraknąć zajęć kulinarnych, podczas których dzieci przygotowywały znane w krajach europejskich potrawy. Podczas jednych ze spotkań poprawiano sprawność manualną, by innym razem tworzyć wspólnie flagi z bibuły. Działania to także czas spędzony wspólnie z rodzicami. Podczas biwaku ponownie odbyły się warsztaty kulinarne oraz zajęcia ekologiczne. Na zakończenie warsztatów zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci.
Tradycyjnie poprawiono estetykę wsi poprzez nasadzenia zieleni na skwerze przy ul. Portowej. Zakupiono również nową tablicę turystyczną.
Początkiem października, jako zwieńczenie projektu odbył się Dzień Ziemniaka. To jakże popularne warzywo doczekało się w Polsce swojego święta, co wykorzystano również w Malczycach. Ponownie zapłonęło ognisko, w którym wylądowały te wspaniała warzywa, a dużym powodzeniem cieszyły się frytki i zakręcone ziemniaki. Nie mogło zabraknąć oczywiście gier i zabaw, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ponownie sporym wyzwaniem okazała się gra w tworzenie wyrazów z liter napisanych na kamizelkach, które mieli na sobie najmłodsi mieszkańcy Malczyc.
– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do możliwości wspólnego spędzenia wolnego czasu. Dzień Ziemniaka nie mógł odbyć się bez dużej ilości tego warzywa. Ogromne podziękowania dla niezawodnej Darii Sember, właścicielki sklepu ABC, która zasponsorowała ziemniaki na to wydarzenie – podsumowuje Harom.
mpr
REKLAMA
REKLAMA