„48 Hours Challenge – zniknij bez śladu” to niezwykle niebezpieczna „zabawa”, w którą ponownie grają nieletni. To internetowe wyzwanie może nieść za sobą tragiczne skutki!
Policja ostrzega i apeluje: rodzice muszą zwracać uwagę na to, co robią ich dzieci, jak spędzają czas wolny, gdzie i z kim się spotykają, również w Sieci. Poprzez zdrową kontrolę i rozmowę zapobiegajmy niebezpiecznym sytuacjom, które mogą doprowadzić do tragedii.
„48 hours challenge — zniknij bez śladu" to wyzwanie, które nie jest nowe, jednak znów powróciło, niosąc za sobą bardzo poważne konsekwencje. Na czym polega? Małoletni mają upozorować swoje zniknięcie i uciec z domu na 48 godzin. W "grze" można nawet otrzymywać punkty. Im więcej osób będzie nas szukać, tym więcej punktów nam się należy. W „grze” chodzi też o to, aby w internecie pojawiło się jak najwięcej informacji o zaginięciu danej osoby. Jakby tego było mało, ukrywający się małoletni mają robić wszystko, by utrudnić innym poszukiwania.
Założenia tego wyzwania niosą za sobą nie tylko poważne konsekwencje, ale również prowadzą do niebezpiecznych sytuacji. Do tego typu „gier” przystępują coraz młodsze dzieci nie zdając sobie sprawy jakie niebezpieczeństwo jest z nimi związane. Może w takich sytuacjach dochodzić do wielu nadużyć, o których małoletni nawet nie myślą przystępując do wyzwania.
- Kiedy zaginie dziecko wszyscy policjanci zaangażowani są w jego poszukiwania, przy pomocy wszelkich dostępnych środków i sprzętu. Inne zadania często wtedy schodzą na dalszy plan. Zaginięcie dziecka traktowane jest priorytetowo, nie tylko przez policję, ale również lokalną społeczność, która zawsze aktywnie włącza się w poszukiwania. Niestety w tym czasie mogą się zdarzyć przypadki gdzie w wyniku „zabawy” osoby, które rzeczywiście potrzebują pomocy, czy interwencji policji będą na nią musiały zaczekać do czasu odnalezienia małoletniego, który w złożeniach wyzwania „48 hours challenge — zniknij bez śladu" ma utrudniać prowadzenie poszukiwań - informują policjanci.
Dlatego apelują do rodziców, aby zwracali uwagę na to, co robią dzieci, jak spędzają czas wolny, gdzie i z kim się spotykają. Należy pamiętać przy tym również, że duża część ich życia może odbywać się online. Telefony i komputery to teraz nierozłączni przyjaciele dzieci i młodzieży. Również tą sferę życia swoich pociech trzeba mieć na uwadze i nie bagatelizować jej wpływu na decyzje podejmowane przez dziecko. Internet, choć pełni wiele wspaniałych funkcji, jest również źródłem cyberprzemocy i wielu pułapek.
- Rozmawiajmy o tym i informujmy dziecko o zagrożeniach, które mogą napotkać w Sieci - dodają.
policja.gov.pl / echo
REKLAMA
REKLAMA