27 sierpnia podczas Mszy Świętej polowej modlono się za tegoroczne zbiory, sprzyjające warunki atmosferyczne oraz w intencji lokalnych rolników.
Wincenty Witos powiedział: “W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie swą siłę państwo. On najwięcej daje, najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa”.
Ostatnia niedziela sierpnia to dzień, w którym rolnicy i mieszkańcy gminy Kostomłoty podziękowali za udane plony podczas Mszy Świętej a następnie podczas uroczystości świeckiej utrzymanej w klimacie ludowym.
27 sierpnia podczas Mszy Świętej polowej modlono się za tegoroczne zbiory, sprzyjające warunki atmosferyczne oraz w intencji lokalnych rolników.
Kolejny etap święta stanowił obrzęd chleba prowadzony przez Kapelę Kostomłocianie. Ten piękny staropolski zwyczaj ma za zadanie przybliżyć wszystkim istotę ważności w życiu człowieka chleba i pracy rolnika, który dba o bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwa.
Chleb przekazany przez starostów dożynek Panią Ewę Fornal i Pana Marka Burdzego na ręce Pani Janiny Gawlik Wójta Gminy Kostomłoty dzielono sprawiedliwie wśród zebranych gości, tak aby nikomu nigdy go nie brakowało. W wieńcach dożynkowych, zgłoszonych do konkursu kryła się radość z pomyślnie zakończonych żniw, wdzięczność za zbiory, kunszt artystyczny i głębokie przywiązanie do narodowej tradycji ludowej.
Zaproszonych gości witali Pani Alicja Meusz Zastępca Wójta Gminy Kostomłoty oraz Pan Bogdan Wilczak Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kostomłotach.
Uroczystość dożynkową w Kostomłotach zaszczycili swoją obecnością księża dekanatu kąteckiego i świdnickiego, posłowie: Pan Paweł Hreniak oraz Pan Jacek Protasiewicz, Minister Cyfryzacji Pan Janusz Cieszyński, przedstawiciele władz powiatowych z Panem Krzysztofem Szałankiewiczem Starostą Powiatu Średzkiego na czele, wójtowie, burmistrzowie, radni i przewodniczący rad miast i gmin powiatu średzkiego, rolnicy, przedstawiciele instytucji komercyjnych współpracujących z gminą na różnych płaszczyznach, sołtysi, rady sołeckie gminy Kostomłoty, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy instytucji powiatowych i gminnych, mieszkańcy gminy oraz mieszkańcy ościennych gmin i miast.
Program muzyczno rozrywkowy utrzymany w duchu muzyki ludowej zapewniły zespoły folklorystyczne, które brały udział w II Przeglądzie Kapel Ludowych. Mieszkańcy bawili się w rytmach muzyki serwowanej przez gwiazdy dożynek wokalistę MC Harrego i Zespół Extazy.
Dzieci upust swoim zdolnościom artystycznym i aktorskim oddawały w namiocie kreatywnym a specjalna strefa animacji z dmuchawcami zapewniała Im dodatkowe atrakcje.
Dopełnieniem oferty dożynkowej było swojskie jadło, którym częstowani byli przybyli goście, piękne stoiska wiejskie przygotowane przez Sołectwa: Mieczków, Wichrów, Chmielów, Bogdanów, Piersno, OSP Osiek, DDS Osiek oraz wystawców indywidualnych i instytucje wspierające i współpracujące z gminą Kostomłoty (PCK Środa Śląska, Firma Alba, KRUS, POLICJA).
Wójt Gminy Kostomłoty składa podziękowanie: sponsorom tegorocznych dożynek, w szczególności firmie Polenergia, którą podczas dożynek reprezentowała Pani Magdalena Lorek oraz wszystkim Państwu, których wymieniamy poniżej:
oraz
Księdzu Jackowi Stali i Księdzu Michałowi Miśkiewiczowi za odprawienie uroczystej Mszy Świętej dożynkowej, organizatorowi dożynek – pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach, firmie DJ GALIX obsługującej imprezę, sołtysom wsi Mieczków i Wichrów oraz radom sołeckim tych miejscowości, mieszkańcom Mieczkowa i Wichrowa, pracownikom Urzędu Gminy w Kostomłotach, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kostomłotach, pracownikom Centrum Usług Wspólnych w Kostomłotach, pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostomłotach, służbie medycznej - pracownikom Zakładu Usług Medycznych w Kostomłotach, służbom porządkowym – Ochotniczym Strażom Pożarnym z Osieka i Paździorna, pracownikom Policji, pracownikom Szkoły Podstawowej w Mieczkowie, instytucjom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości w szczególności: Panu Grzegorzowi Moneta, Panu Piotrowi Lach i Panu Sebastianowi Gądko, którzy przygotowali grochówkę dla wszystkich uczestników święta plonów,
Pani Krystynie Lech i Pani Dorocie Kleinschmidt za pomoc w organizacji stoiska ze swojskim jadłem, Państwu Marcie i Adamowi Siekierskim, Państwu Annie i Mariuszowi Furtak oraz Panu Piotrowi Lasocie za użyczenie nieruchomości gruntowych celem organizacji parkingów i strefy rozrywkowej dla najmłodszych, twórcom stoisk wiejskich, rękodzielnikom, wystawcom.
Szczególne podziękowania Wójt Gminy Kostomłoty kieruje do zespołów ludowch, które wystąpiły podczas II Przeglądu Kapel Ludowych „Na Kostomłocką Nutę” oraz niezawodnej „Kapeli Kostomłocianie”, która zorganizowała to wydarzenie muzyczne.
mpr
REKLAMA
REKLAMA