Gmina Kostomłoty przez ostatnie dwa lata realizowała inwestycje polegające na termomodernizacji i poprawie efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej.
Przedmiotowe działanie dla budżetu Gminy Kostomłoty skutkować będzie w przyszłości obniżeniem wydatków bieżących na poziomie prognozowanym w wysokości około pół miliona złotych rocznie. Dodatkowo osiągnięty zostanie wskaźnik służący poprawie stanu powietrza atmosferycznego
i zrealizowane prawo do poprawy jakości życia mieszkańców gminy i jej okolic.
Skupiając swoją uwagę na budynkach oświatowych należy podkreślić, że wyeksploatowane elementy systemów grzewczych generowały wysokie koszty utrzymania i sprzyjały ryzyku awarii. Problemem była również bardzo niska efektywność energetyczna budynków, co przekładało się na zawyżoną emisję CO².
Fotowoltaika i pompy ciepła zamontowane zostały w trzech szkołach podstawowych gminy Kostomłoty (SP Kostomłoty, SP Mieczków, SP Karczyce). Inwestycje realizowane były w trzech etapach, w trybie zaprojektuj i wybuduj a ich zakres zależał od kondycji technicznej obiektu.
Jako pierwsza zmodernizowana została SP w Mieczkowie, w której wykonano następujące prace termomodernizacyjne: montaż instalacji fotowoltaicznej (125 paneli o mocy 395 W każdy, całkowita moc instalacji to 49,375 kW), docieplenie ścian zewnętrznych , modernizację instalacji centralnego ogrzewania, instalację 7 sztuk pomp ciepła o łącznej mocy 98 kW, wymianę stolarki okiennej, wymianę grzejników.
Kolejna inwestycja realizowana była w SP w Karczycach. Zakres prac obejmował: montaż instalacji fotowoltaicznej (94 panele o mocy 455 W każdy, całkowita moc instalacji to 42,77 kW), docieplenie ścian zewnętrznych, modernizację instalacji CO, instalację 9 sztuk pomp ciepła o łącznej mocy
126 kW, wymianę stolarki okiennej, wymianę grzejników.
Jako ostatnia termomodernizacji poddana została SP w Kostomłotach. W przypadku
tej nieruchomości wykonano następujące przedsięwzięcia budowlano – montażowe: montaż instalacji fotowoltaicznej (125 paneli o mocy 395 W każdy, całkowita moc instalacji to 49,375 kW), docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie ścian w gruncie, docieplenie stropodachu, wymianę stolarki okiennej, montaż pomp ciepła 15 sztuk o łącznej mocy 214,5 kW, 7 sztuk o łącznej mocy 100 kW.
Projekt termomodernizacji szkół współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Gmina Kostomłoty realizowała powyższy projekt jako Partner Powiatu Średzkiego.
Instalacja fotowoltaiczna stanowiąca uzupełnienie istniejącej instalacji w postaci pomp ciepła zamontowana została na budynku gminnego żłobka „Wesołe Skrzaty” w Kostomłotach. Instalację tworzą 42 moduły o łącznej mocy 16,59 kWp.
Podobnej klasy inwestycję realizowano w Dziennym Domu Seniora w Osieku: „Montaż instalacji fotowoltaicznej dla wytwarzania energii na potrzeby Domu Seniora w Osieku ” jako uzupełnienie istniejącej instalacji w postaci pomp ciepła. Zakres prac obejmował: wykonanie instalacji złożonej
z 25 modułów o łącznej mocy 9,875 kWp.
Zakład Gospodarki Komunalnej ze środków pochodzących z budżetu gminy Kostomłoty realizował projekt pn: „MONTAŻ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ DLA WYTWARZANIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ NA POTRZEBY: OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W MIEJSCOWOŚCI PIOTROWICE ORAZ STACJI UZDATNIANIA WODY W MIEJSCOWOŚCI WILKÓW ŚREDZKI”. 132 panele o mocy 375 W każdy stanęły przy stacji uzdatniania wody w Wilkowie Średzki oraz 132 panele o identycznej mocy przy oczyszczalni ścieków w Piotrowicach. Łączna moc obu instalacji to 99 kW (49,5 kW - SUW oraz 49,5 kW - oczyszczalnia).
Podsumowując: koszt termomodernizacji obiektów użyteczności publicznych i obiektów innych
to suma opiewająca na ponad 6 mln 700 zł
W trakcie realizacji znajduje się inwestycja polegająca na montażu pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznej w budynku Urzędu Gminy w Kostomłotach.
Wkrótce do użytku oddane zostaną dwie świetlice wiejskie w Wichrowie i Chmielowie, które stanowią pełnowartościowy produkt ekologiczny wyposażony w nowoczesne źródła ciepła: pompy i instalację fotowoltaiczną.
Projekt pn .„Termomodernizacja i poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych Powiatu Średzkiego oraz Gminy Kostomłoty”, dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014- 2020.
mpr
REKLAMA
REKLAMA