Projekt edukacyjny zakończony fot.: Gmina Kostomłoty/FB
Po 10 miesiącach intensywnych zajęć, wielu spotkań, warsztatów i wycieczek zakończony został z dniem 30 czerwca projekt "Dzisiaj startujemy w przyszłość II".
Realizacja projektu edukacyjnego rozpoczęła się 3 października 2022 i obejmowała:
- 41 uczniów i 47 uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach;
- 20 uczniów i 20 uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Mieczkowie
- 13 uczniów i 19 uczennic ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana
- Bosko w Karczycach.
Uczestnictwo w projekcie dało uczniom możliwość wyrównywania szans edukacyjnych oraz rozwijania kompetencji kluczowych tak ważnych w dzisiejszych czasach. Zorganizowanie dodatkowych zajęć dla uczniów mających trudności w nauce oraz dla uczniów uzdolnionych językowo, matematycznie, wreszcie dla tych, którzy pragnęli poszerzać swoją wiedzę z zakresu chemii, TIK pomogły w tym zakresie. Zajęcia z psychologiem, pedagogiem pozwoliły natomiast uczniom nauczyć się miedzy innymi jak radzić sobie z emocjami. Udział uczniów w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych spowodował, że dzieci mogły poszerzyć swoje horyzonty.
W ramach grupowej realizacji zadań projektowych związanych z prezentacjami zjawisk, eksperymentami, pokazami praktycznymi, wzmocnieniem wiedzy teoretycznej odbyły się cztery wycieczki. Pierwszą taką wycieczką był wyjazd do Centrum Aktywnej Edukacji ExploraPark w Wałbrzychu, gdzie wykład połączono z pokazem. Kolejna wycieczka do Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus w Zielonej Górze dała możliwość obejrzenia na wyjątkowym ekranie filmu, który przybliżył postać badacza oraz poszerzył horyzonty widza na układ planetarny i rolę Słońca w przyrodzie.
Na koniec projektu czekały na uczniów dwie wyjątkowe wycieczki: do Hydropolis i ZOO we Wrocławiu.
Wrocławskie Zoo wraz Afrykarium to trzecia wycieczka, podczas której uczniowie spacerowali i z entuzjazmem obserwowali zwierzęta. Oceanarium zrobiło na nich ogromne wrażenie, toteż z wielkim zainteresowaniem oglądały morskie stworzenia w tunelu wodnym.
Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale także pouczającą lekcją przyrody.
Hydropolis to wyjątkowe muzeum nauki we Wrocławiu, jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie. Wystawy na salach bardzo zaciekawiły dzieci, szczególnie w połączeniu z wiadomościami, które przekazał przewodnik. Uznały, że było to kolejne naprawdę przyjemne przedpołudnie.
Podsumowując realizację projektu za jego mocne strony można uznać: duże zaangażowanie ze strony nauczycieli, w tym systematyczne i właściwe prowadzenie przez nich dokumentacji, równie duże zaangażowanie uczniów, duża frekwencja na spotkaniach, zapewnienie warunków rozwoju uczniom zagrożonym porażką dydaktyczną, wzmocnienie samooceny i motywacji u uczniów.
mpr