W kwietniu informowaliśmy o sprawie usunięcia bocianiego gniazda z jednego ze słupów energetycznych w Kostomłotach. Mieszkańcy mówili o nielegalnym procederze. Do sprawy odnosi się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Przypadek usunięcia bocianiego gniazda ze słupa energetycznego zlokalizowanego przy ulicy Krótkiej w Kostomłotach opisywaliśmy szerzej w artykule pt. „W Kostomłotach zlikwidowano bocianie gniazdo, mieszkańcy oburzeni”. W odpowiedzi na zapytanie do sprawy odnosi się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu, czyli organ, który wydaje zezwolenia na wykonywanie tego typu prac w trakcie okresów ochronnych.
Na wstępie RDOŚ potwierdza, że bocian biały jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (t.j. Dz.U. Poz. 2380). Zgodnie z nim obowiązują zakazy niszczenia siedlisk będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, jak również niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd (…), umyślnego uniemożliwiania dostępu do schronień, umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych . Ponadto wprowadzono zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących.
Jak podkreśla jednostka wykonywanie jakichkolwiek prac mogących powodować naruszenie ww. zakazów może być prowadzone dopiero po uzyskaniu zezwolenia RDOŚ Wrocław, zgodnie z warunkami określonymi w tym zezwoleniu. W tym przypadku takie zezwolenie nie zostało wydane.
– W dniu 2 kwietnia 2023 r. mieszkańcy wsi Kostomłoty poinformowali RDOŚ Wrocław o zniszczeniu w dniu 29 marca 2023 r. gniazda bocianiego w miejscowości Kostomłoty przy ulicy Krótkiej 7, zlokalizowanego na słupie energetycznym. W przesłanego pisma wynikało, że przybyli na miejsce w dniu 29 marca 2023 r., a więc w trakcie trwania sezonu lęgowego (jeden z osobników bocianów powrócił już i rozpoczął odbudowę gniazda), pracownicy firmy Tauron Dystrybucja S.A. zniszczyli nowo wybudowane gniazdo w okresie lęgowym bociana białego. Dodatkowo ze słupa została zdjęta platforma na gniazdo, która jest traktowana jako miejsce lęgowe. Ponadto na słupie została zamontowana sztyca (metalowy pręt), której celem jest uniemożliwienie założenia nowego gniazda – informuje w piśmie Agnieszka Pawliszak-Czarniecka, naczelnik Wydziału Zapobiegania i Naprawy Szkód w Środowisku oraz Informacji o Środowisku i Zarządzania Środowiskiem.
– Wobec powyższego na podstawie art. 304 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm.) oraz art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody zostało złożone zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia przez pracowników firmy Tauron Dystrybucja S.A. Oddział we Wrocławiu, polegającego na wykonywaniu czynności zakazanych w stosunku do dziko żyjących zwierząt objętych ochroną prawną bez zezwolenia RDOŚ Wrocław, tj. zniszczeniu gniazda bociana białego Ciconia ciconia, zlokalizowanego na słupie energetycznym przy ulicy Krótkiej 7 w Kostomłotach. W piśmie do policji RDOŚ Wrocław zwrócił uwagę na fakt, iż w przedmiotowym przypadku nie mamy do czynienia jedynie ze zniszczeniem gniazda, ale również ze niszczeniem siedliska, z umyślnym uniemożliwianiem dostępu do schronień oraz z niepokojeniem w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych. Poinformowano również, iż wszelkie prace ograniczające dostęp ptaków do miejsc ich regularnego występowania i rozrodu traktowane są jako niszczenie miejsc lęgowych i schronień – kontynuuje Pawliszak-Czarniecka.
W związku z tym RDOŚ Wrocław wniósł o wszczęcie postępowania i podjęcie stosownych czynności wyjaśniających kierując sprawę do Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej. Dodatkowo poproszono Komendanta o informację na jakim etapie jest sprawa podjętych czynności przez Policję w dniu 29 marca 2023 r., której przedstawiciele interweniowali na miejscu zniszczenia gniazda.
echo
REKLAMA
REKLAMA