POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

"Być jak Ignacy". Szkoła w Kostomłotach po raz czwarty uczestniczy w projekcie

Być jak Ignacy fot.: mpr

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach po raz czwarty uczestniczą w programie Być jak Ignacy, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Projekt ten został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Celem programu jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów poprzez doświadczanie oraz popularyzowanie różnych dziedzin nauki i osiągnięć wielkich polskich naukowców oraz wynalazców. Tegoroczna już siódma edycja przebiega pod hasłem: „Zostań ambasadorem nauki”. Zajęcia mają charakter interdyscyplinarny. Wśród zagadnień pojawiają się prace projektowe, zabawy edukacyjne, doświadczenia i prace plastyczne. Łącznie przygotowano 8 etapów z różnych dziedzin nauki (fizyka, chemia, astronomia, ekonomia).

Udział w programie polega na założeniu koła naukowego w szkole oraz realizacji zajęć na podstawie przygotowanych przez fundację scenariuszy. Oprócz tego koła naukowe mogą realizować dodatkowe działania „ambasadora nauki”, promując swoje efekty w lokalnej społeczności oraz mediach społecznościowych. Efektem finalnym jest praca konkursowa polegająca na stworzeniu projektu w formie makiety, urządzenia, prezentacji lub filmu na jeden z tematów, które pojawiły się na zajęciach.

W szkole działają dwa koła naukowe: Mali naukowcy zrzeszający uczniów klas IIb i IIIa oraz Odkrywcy świata, do którego należą uczniowie klas VA i VIA. Opiekunkami kół są panie Aleksandra Jackowiak i Beata Sobaniak - dzieci młodsze oraz Katarzyna Burczyk i Marzena Oleśków - dzieci starsze.

Oba koła z zapałem realizują zadania projektowe. Już są na półmetku. Ambasadorzy między innymi budowali modele atomów, poznawali układ słoneczny i zgłębiali tajemnice pływania. W czwartym bloku tematycznym - Kryptologia, szyfry i matematyka w życiu codziennym, uczestnicy projektu wcielili się w łamaczy szyfrów. W stworzonym escape roomie rozwiązywali zagadki, aby zdobyć klucz do wyjścia. Na uczestników projektu czekają kolejne niesamowite przygody, pełne ciekawych doświadczeń i naukowych wyzwań!

mpr

REKLAMA