POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Jak skutecznie oczyszczać twarz? Żele do mycia twarzy, pianki, akcesoria

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

O tym, jak ważne jest regularne i dopasowane do potrzeb skóry oczyszczanie, nie trzeba przekonywać już nikogo.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że usuwanie zanieczyszczeń stanowi absolutną podstawę zdrowia, prawidłowego nawilżenia i pięknego wyglądu cery. Sprawy nie ułatwia jednak szeroki asortyment kosmetyków i akcesoriów przeznaczonych do codziennego mycia twarzy. Producenci zaskakują rozwiązaniami, formułami i składnikami aktywnymi. Łatwo zagubić się w tym gąszczu. Podpowiadamy zatem, czym sugerować się, kompletując zawartość podręcznej kosmetyczki. Czy lepsze są pianki czy żele do mycia twarzy? Jakie akcesoria okażą się pomocne?

1. Rytuał mycia twarzy - etapy

2. Żele do mycia twarzy, pianki, olejki - jakie kosmetyki wybierać?

3. Pomocne akcesoria do mycia twarzy

Na etykietach kosmetyków często znajdują się konkretne wskazania dotyczące cery wrażliwej czy skóry trądzikowej, a także wieku, do którego dopasowane będą konkretne formuły. Pamiętaj jednak, że to tylko podpowiedź, która może - ale wcale nie musi - okazać się trafna. Granice są w tym przypadku umowne.

Rytuał mycia twarzy - etapy

Kompleksowe i skuteczne oczyszczanie twarzy powinno składać się z kilku etapów - wówczas zyskasz pewność, że skóra rzeczywiście została oczyszczona ze wszystkich zabrudzeń. Jakie fazy oczyszczania wyróżniamy?

  • Demakijaż

W pierwszej kolejności musisz usunąć resztki makijażu, jeśli akurat tego dnia kosmetyki kolorowe trafiły na twoją twarz. Możesz wykorzystać do tego celu płyn micelarny, mleczko do demakijażu lub olejek do mycia twarzy. Jeśli do make-up'u stosujesz kosmetyki wodoodporne, potrzebne będą specjalne formuły. Absolutnie nie pocieraj twarzy, ponieważ w ten sposób pogarszasz jej kondycję.

  • Mycie twarzy

Demakijaż twarzy domknij, dokładnie myjąc skórę. Na tym etapie stosuje się pianki oraz żele do mycia twarzy. Tym tematem szerzej zajmiemy się za chwilę, jednak warto podkreślić, że preparat myjący zawsze trzeba dopasować do potrzeb cery. Po inne kosmetyki sięga się w przypadku skóry tłustej, gdzie liczy się jej znormalizowanie poprzez usunięty nadmiar sebum, a po inne w przypadku skóry wrażliwej, podatnej na podrażnienia.

  • Peeling i maseczka

Co jakiś czas oczyszczanie warto rozszerzyć, stosując peelingi i maseczki oczyszczające. Także i w tym przypadku formuła kosmetyku musi być dopasowana do typu i potrzeb skóry. Takie zabiegi warto przeprowadzać raz - dwa razy w tygodniu.

  • Tonizacja

Użycie toniku to ostatni etap oczyszczania. Jego celem jest przywrócenie odpowiedniego pH skóry oraz wzmocnienie jej naturalnej bariery ochronnej. Tonik ułatwia także przyswojenie składników odżywczych z kosmetyków pielęgnacyjnych.

Dopiero na dobrze oczyszczonej powierzchni skóry może pojawić się krem.

Żele do mycia twarzy, pianki, olejki - jakie kosmetyki wybierać?

Czym oczyszczać twarz? Wybór kosmetyków jest na tyle szeroki, że wcale niełatwo zdecydować się na konkretne produkty. Działanie metodą prób i błędów oraz samodzielne eksperymenty często nie kończą się najlepiej, dlatego warto wcześniej opracować odpowiednią strategię. Preparat powinien uwzględniać wiek i typ skóry, a także ewentualne problemy z nią związane. Duże znaczenie ma także pora roku, w czasie której masz zamiar używać żelu czy pianki.

  • Żele do mycia twarzy

Najczęściej oczyszczający żel jest rekomendowany w przypadku skóry tłustej, mieszanej lub trądzikowej. Takie formuły działają normalizująco i antybakteryjnie, dzięki czemu zapobiegają nadprodukcji sebum oraz powstawaniu niedoskonałości, na przykład w procesie powstawania zaskórników. Unikaj jednak zbyt inwazyjnych produktów, gdyż - paradoksalnie - tylko pogłębią one problem. Dobrym pomysłem jest łagodny żel do mycia twarzy pozbawiony substancji zapachowych. Warto, aby przy okazji był to nawilżający żel.

  • Pianki do mycia twarzy

W przypadku cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień, żele oczyszczające często zastępowane są piankami. W zależności od tego, do jakiej cery są przeznaczone, mogą mieć formuły nawilżające, kojące czy antybakteryjne. Niektóre z nich sprawdzą się w pielęgnacji cery trądzikowej lub tłustej, inne - w przypadku bardzo trudnej w pielęgnacji skóry atopowej.

  • Olejki do mycia twarzy

Wykorzystuje się je przede wszystkim w oczyszczaniu twarzą metodą OCM. Takie preparaty mają w składzie przede wszystkim oleje roślinne, mocno nawilżające i wzmacniające naturalną barierę lipidową naskórka. Olejki warto zmywać dodatkowym produktem łączącym się z wodą. Co ważne, olejki sprawdzą się wyłącznie w przypadku cery bezproblemowej, bez skłonności do zaskórników i niedoskonałości.

Pomocne akcesoria do mycia twarzy

Coraz częściej dobry żel do mycia twarzy czy pianka stosowana w tej samej roli zyskuje wsparcie w postaci przydatnych akcesoriów. Może to być szczoteczka do mycia twarzy, płatki silikonowe lub naturalne gąbeczki.

Stosunkowo nowym i rewolucyjnym produktem jest szczoteczka soniczna - idealna do każdego rodzaju skóry. Jej miękka nakładka dokładnie oczyszcza i złuszcza martwy naskórek, zaś pulsowanie dodatkowo masuje, pobudza mikrokrążenie i poprawia wchłanianie składników odżywczych. Nieco tańszym odpowiednikiem tego akcesorium są płatki silikonowe. Cenią je zwłaszcza posiadaczki cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

artykuł sponsorowany

REKLAMA