- Prowadzimy ambitny i największy w skali kraju projekt przejmowania nieczynnych linii kolejowych, aby przywrócić na nich połączenia pasażerskie. Chcemy skomunikować jak najwięcej miejscowości w województwie, tak by każdy mieszkaniec Dolnego Śląska mógł swobodnie poruszać się po regionie koleją - mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Łącznie w całej Polsce w ramach programu Kolej Plus zostaną zrealizowane inwestycje o łącznej wartości ponad 11 mld złotych.
Ze Środy Śląskiej na Dworzec Świebodzki?
Dofinansowanie otrzymały trzy projekty. Jeden z nich dotyczy poprawy jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska - Wrocław. - Projekt zakłada wybudowanie infrastruktury kolejowej w obrębie Wrocławskiego Węzła Kolejowego na odcinku Wrocław Świebodzki – Wrocław Muchobór. Pozwoli to na uruchomienie nowych połączeń na kierunkach Wrocław – Środa Śląska, Wrocław – Wołów oraz Wrocław – Jaworzyna Śląska. Przebudowie poddana zostanie również stacja Środa Śląska w celu dostosowania jej do kończenia i zaczynania biegu pociągów - informują urzędnicy.
Kolejne fundusze zostaną przeznaczone na rewitalizację linii kolejowych stanowiących ciąg komunikacyjny Zgorzelec – Bogatynia, co umożliwi skomunikowanie Bogatyni ze stolicą Dolnego Śląska. Zaplanowano także rewitalizację odcinka Legnica - Złotoryja - Jerzmanice-Zdrój, aby włączyć powiat złotoryjski i Złotoryję do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu kolejowego. - Dzięki tej inwestycji możliwa będzie rewitalizacja dalszego odcinka linii nr 284 od Jerzmanic-Zdrój do Lwówka Śląskiego, który został przejęty przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego - wyjaśniają urzędnicy. W Środzie Śląskiej przystanek będzie rozbudowany, powstanie m.in. nowy peron, a przystanki na trasie zostaną wyremontowane. Łączna szacowana wartość projektu to niecałe 200 mln zł.
- Zależy nam na ciągłym poszerzaniu kolejowej mapy Dolnego Śląska. Chcielibyśmy, aby Dolnoślązacy mieli jak najlepszy dostęp do kolei i łatwy dojazd do stolicy województwa. Dzięki Programowi Kolej Plus miejscowości takie jak między innymi Złotoryja zostaną włączone do sieci dolnośląskiego transportu kolejowego – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. - Z kolei Krajowy Program Odbudowy pozwoli na zrealizowanie inwestycji, które zapewnią zwiększenie dostępności do rynku pracy oraz do regionów o dużej atrakcyjności turystycznej – dodaje.
Inwestycje mają zostać realizowane do 2028 roku.