POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Bezpieczna praca na wysokości

Zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Praca na wysokościach, od zawsze wiązała się z dużym ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia. 

Według Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej, pracą na wysokościach jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 metra nad poziomem podłogi lub ziemi. Praktycznie, w każdym zawodzie mamy do czynienia z pracą, która wiąże się z wykonywaniem konkretnych działań na wysokościach, np. na rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych, kominach, stropach, drabinach i na wielu innych podwyższeniach. Z taką pracą spotykamy się również w gospodarstwie rolnym. Jest ona związana z obsługą maszyn rolniczych, np. ciągników, kombajnów czy agregatów, a także przy pracach polowych, które wymagając wchodzenia i schodzenia z przyczep w celach załadunkowych i wyładunkowych.

Ponadto, w gospodarstwach rolnych znajdują się wszelkiego rodzaju pomieszczenia magazynowe, piwnice, strychy, stodoły i inne zabudowania gospodarcze. Praca na wysokości, to nie tylko praca, która wiąże się z wykonywaniem obowiązków nad poziomem podłogi, ale także trzeba przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa, które zależy tylko i wyłącznie od człowieka. Zawsze pamiętaj, aby taka praca była kontrolowana i niewykonywana w chaosie, ponieważ to wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia bądź, co gorsza – życia.

Drabina – najpopularniejsze narzędzie służące do pracy w gospodarstwie rolnym, ale także na co dzień w gospodarstwach domowych, zakładach pracy, etc. Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na to, na jakim gruncie jest stawiana, ani jak jest zabezpieczona, by chronić nasze bezpieczeństwo - dlatego pamiętajmy, aby bezpieczna drabina była:

  • wykonana z mocnych podłużnic, których odległość jednej od drugiej wynosi minimum 0,3m;
  • z mocnymi szczeblami, przymocowanymi do podłużnic w odstępach nie większych niż 0,3m;
  • wyposażona w zabezpieczenie przed przechyleniem, odchylaniem do tyłu i poślizgiem: u góry – haki zaczepowe, u dołu – zakończenie gumowe lub ostre, dostosowane do podłoża;
  • wyposażona dodatkowo w uchwyty służące do przytrzymywania się w czasie wchodzenia i schodzenia.

Pamiętajmy również, że zabezpieczenie drabiny, zawsze powinno być dostosowane do rodzaju nawierzchni i do różnych zadań, aby zwiększały bezpieczeństwo pracy na wysokości. Żeby dostać się do pomieszczeń gospodarczych, wykorzystywane są także schody. Na co dzień spotykamy się z nimi praktycznie wszędzie i często nie myślimy, jakie niosą za sobą niebezpieczeństwo. Schody używane w gospodarstwie rolnym powinny być mocne i wykonane z antypoślizgowego materiału oraz wyposażone w poręcze, aby zwiększały poczucie bezpieczeństwa. Najbardziej bezpieczne są schody o kącie nachylenia 30 stopni, stopniach o wysokości 0,17m i głębokości około 0,29m. Te, które prowadzą do pomieszczeń gospodarczych, np. składni zebranych plonów, powinny mieć zamontowaną barierkę zabezpieczającą wejścia na górne kondygnacje osób niepowołanych, a w szczególności dzieci. Wszelkie przechodzenie między pomieszczeniami znajdującymi się na różnych poziomach, zabezpieczaj środkami ochrony pracy takimi, jak sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, odpowiedni do rodzaju i warunków wykonywanej pracy, np. szelki bezpieczeństwa czy buty.

Praca na wysokościach tyczy się również maszyn rolniczych takich, jak przyczepy czy kombajny. Powinny być one wyposażone w mocne, dobrze zamontowane drabinki i schodki wejściowej do kabin. W przyczepach zawsze pamiętaj o sprawdzaniu stanu podestów roboczych.

Podsumowując:

  • bezpieczeństwo pracy na wysokościach zależy tylko i wyłącznie od Ciebie;
  • zabezpieczenie drabiny powinno być dostosowane do rodzaju nawierzchni;
  • odpowiednio dobrana drabina zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości;
  • zadbaj o dobry stan poręczy i balustrad;
  • dbaj o bezpieczeństwo osób niepowołanych oraz dzieci, poprzez montowanie barierek zabezpieczających wejście na górną kondygnację;
  • stosuj sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości;
  • do wchodzenia na przyczepy stosuj przeznaczone do tego podesty;
  • znajdujące się w obrębie podwórka miejsca stwarzające zagrożenie, zawsze odpowiednio zabezpieczaj.

Pamiętaj!
Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz!

Źródło:
- broszura KRUS „Bezpieczna praca na wysokości, w wykopach i zbiornikach wodnych”
- Rozporządzenie Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

KRUS

REKLAMA