W rozmowie ze starostą średzkim, Krzysztofem Szałankiewiczem, m.in. o inwestycjach drogowych, Średzkim Centrum Zdrowia w budynku byłego szpitala czy dotacjach na oświatę.
Panie Starosto, jaki był to rok 2021 dla Powiatu Średzkiego?
Krzysztof Szałankiewicz: Miniony rok był bardzo dynamiczny i intensywny, ale także pozytywny. Po roku 2020, pierwszym pandemicznym, nie do końca wiedzieliśmy, czego spodziewać się w kolejnym. Mimo to w 2021 roku zrealizowaliśmy wiele istotnych inwestycji. Przebudowaliśmy cztery odcinki dróg na terenie powiatu, w tym odcinek Prężyce - Lenartowice - Księginice, będący największą inwestycją drogową w historii powiatu. Poprawiliśmy też bezpieczeństwo pieszych, budując przejścia wraz z niezbędną infrastrukturą. Wymagająca okazała się adaptacja budynku po byłym szpitalu na Średzkie Centrum Zdrowia, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Warto podkreślić, że w 2021 roku udało nam się pozyskać 15 mln złotych z programu Polski Ład, za co bardzo dziękuję pracownikom starostwa zaangażowanym w to przedsięwzięcie.
Czy pamięta Pan pierwszą inwestycję zrealizowaną za Pana kadencji?
Pamiętam doskonale. Pierwsza umowa, którą podpisałem jako starosta powiatu dotyczyła budowy Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej. Było to w listopadzie 2018 roku. Ta inwestycja miała wówczas wielu przeciwników i dlatego to wydarzenie utkwiło mi w pamięci. Dzisiaj, po trzech latach, wiem, że podjąłem słuszną decyzję. Centrum Kultury Alternatywnej to wizytówka powiatu średzkiego. Pomimo pandemii i obowiązujących restrykcji działa na najwyższym możliwym poziomie, oferując szeroki pakiet zajęć i warsztatów, a także przeróżne wydarzenia kulturalne, najczęściej bezpłatne. Jestem przekonany, że doskonale wykorzystujemy i dalej będziemy wykorzystywać potencjał tego wyjątkowego miejsca.
Jak wygląda aktualnie sytuacja Średzkiego Centrum Zdrowia? Kiedy możemy spodziewać się przyjęcia pierwszego pacjenta?
Średzkie Centrum Zdrowia w formie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej to pilotażowa inwestycja w skali całego kraju. Nie było do tej pory w Polsce sytuacji, żeby to Powiat odkupił budynek po byłym szpitalu i reaktywował w nim działalność medyczną. W 2020 roku poddaliśmy wykupiony budynek kompleksowej modernizacji, wycenionej na kwotę 10 mln złotych. W ubiegłym roku dzięki ciężkiej pracy naszego radcy prawnego, pani Joanny Haligowskiej odzyskaliśmy wierzytelność z tytułu zabezpieczenia w księdze wieczystej w kwocie ponad 4 mln złotych. Jednak najlepsza informacja dotycząca Średzkiego Centrum Zdrowia dotarła do nas niedawno, bo 30 grudnia. Wojewoda Dolnośląski wydał pozytywną opinię o celowości całej inwestycji, dzięki której możemy już starać się o kontraktację świadczeń medycznych udzielanych przez Średzkie Centrum Zdrowia. Jeśli wszystko potoczy się po naszej myśli, to pierwszy pacjent nowego podmiotu leczniczego może zostać przyjęty jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.
Powiat Średzki otrzymał dofinansowanie w wysokości 15 mln zł na przebudowę dróg w każdej z gmin. Kiedy można spodziewać się przetargu i rozpoczęcia tej inwestycji?
Otrzymane dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład to dla nas wielkie wyzwanie. Realizacja pięciu inwestycji drogowych w każdej gminie powiatu będzie kosztować około 27 mln złotych. 13 grudnia odbyło się spotkanie z włodarzami gmin, na którym omówiliśmy szczegóły tego projektu. Już jutro, 5 stycznia chcemy podpisać umowy partnerskie, aby jak najszybciej rozpocząć postępowanie przetargowe i uzyskać najkorzystniejszą cenę. Na realizację tego projektu mamy dwa lata budżetowe, czyli inwestycja powinna zakończyć się mniej więcej w maju przyszłego roku. Najważniejszą częścią tego projektu jest bezwzględne partnerstwo i partycypacja finansowa ze strony wszystkich naszych gmin. Liczę, że wszyscy włodarze to rozumieją.
Czy poza drogami powiatowymi wskazanymi do przebudowy w Polskim Ładzie mieszkańcy mogą liczyć na poprawę infrastruktury kolejnych dróg?
Drogi są w tym momencie priorytetem wśród powiatowych inwestycji. We wcześniejszych kadencjach realizowano maksymalnie dwie przebudowy dróg rocznie, ponieważ liczba naborów była ograniczona. Wyjątkowy był rok 2021, w którym, jak już mówiłem, udało nam się zmodernizować cztery odcinki dróg. W latach 2022-2023 inwestycji drogowych będzie przynajmniej siedem. Liczba ta może się jeszcze zwiększyć, bo wciąż czekamy na wynik naboru z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, do którego złożyliśmy wniosek obejmujący dwie drogi: Środa Śląska - Jastrzębce oraz Chomiąża - Malczyce.
Panie Starosto, został Pan członkiem Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego. Czy przybliży Pan, czym będzie zajmować się rada i jak może wpłynąć na atrakcyjność naszego powiatu?
Celem działania Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego jest przedstawianie opinii i wniosków w sprawach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz proponowanie rozwiązań, które między innymi poprawią otoczenie przedsiębiorstw czy też zwiększą atrakcyjność inwestycyjną lokalnych samorządów. Akty powołania do rady na pierwszą kadencję otrzymały dwadzieścia dwie osoby, wśród których znalazłem się ja, jako jeden z przedstawicieli samorządowców. Cieszę się z otrzymanej nominacji i możliwości wpływania na działania rady, a poprzez to na rozwój naszego regionu.
Jak ocenia Pan wykorzystanie środków zewnętrznych przez szkoły średnie, dla których Powiat jest organem prowadzącym?
Aktualnie w powiatowych szkołach realizujemy dziesięć projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych na kwotę 4,5 mln złotych. Wydział Edukacji, Kultury i Zdrowia aktywnie pozyskuje środki na wszelkiego rodzaju praktyki, staże i szkolenia, podnoszenie kwalifikacji czy też doposażanie pracowni. W ubiegłym roku udało nam się pozyskać dofinansowanie na termomodernizację i poprawę efektywności energetycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na średzkich Kajakach oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 przy ulicy Wrocławskiej. W ramach tego projektu wymienione zostaną instalacje grzewcze oraz piece, budynki zostaną ocieplone, a na ich dachach pojawią się panele fotowoltaiczne. W szkole na Kajakach zamontowana zostanie bardzo potrzebna tam winda.
Po śmierci Grzegorza Borowskiego obowiązki dyrektora muzeum przejęła pani Ilona Wodejko. Jak dotychczas radzi sobie na zajmowanym stanowisku?
Pani Ilona Wodejko, dotychczas pracująca w Dziale Inwentaryzacji i Dokumentacji Zabytków, doskonale odnalazła się w roli dyrektorki. Dobrze zna tę instytucję i zasady jej funkcjonowania. Jest bardzo ambitna i otwarta na dialog. Od 1 stycznia tego roku, po odłączeniu Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej, muzeum funkcjonuje jako samodzielna jednostka, dzięki czemu obie instytucje będą z pewnością jeszcze sprawniej zarządzane.
Jak można ocenić sytuację covidową w naszym powiecie? Jak układa się współpraca z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną? Monitorujecie Państwo sprawy związane z poziomem zaszczepienia?
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Środzie Śląskiej nie jest jednostką organizacyjną Powiatu, jednak z panią Anną Wojtasińską-Żygadło, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, pozostaję w stałym kontakcie. Cały czas monitorujemy sytuację epidemiologiczną w powiecie, ale niestety nie mamy wpływu na przebieg i rozwój epidemii. To należy do kompetencji Ministra Zdrowia.
Jako jednostka samorządu terytorialnego stosujemy się do rządowych zaleceń oraz wytycznych i staramy się jak najlepiej dostosowywać do sytuacji epidemiologicznej. W miarę możliwości staramy się też promować, między innymi za pośrednictwem naszych serwisów internetowych, akcje szczepień.
Korzystając z okazji chciałabym życzyć mieszkańcom naszego powiatu dużo zdrowia, spokoju oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2022.
echo
REKLAMA
REKLAMA