Znamy wyniki prognozy Barometru Zawodowego dla powiatu średzkiego na nadchodzący rok.
Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, gdzie liczba miejsc pracy jest większa niż zainteresowanych, zrównoważone, to te w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do osób zainteresowanych oraz nadwyżkowe - w tej grupie najtrudniej jest osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie. Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju.
Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju. - Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, w ramach szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy. W 2007 roku Barometr zawodów zaadaptowali pracownicy publicznych służb zatrudnienia z południowo-zachodniej Finlandii. Obecnie badanie jest prowadzone w całej Finlandii - informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, dzięki któremu barometr w 2009 roku trafił do Polski.
- Barometr zawodów jest badaniem jakościowym. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Uczestnicy badania (pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy) w toku dyskusji udzielają odpowiedzi m.in. na pytania: jak zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku? Czy będzie ono rosnąć, maleć czy pozostanie bez zmian? Czy wystąpi deficyt poszukujących pracy czy ich nadwyżka, czy może popyt i podaż zrównoważą się? - czytamy w opracowaniu metodologii.
W powiecie średzkim brakuje magazynierów
Najbardziej deficytowymi zawodami w naszym powiecie są: ceramicy przemysłowi, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, magazynierzy, operatorzy maszyn, pracownicy ds. jakości, pracownicy fizyczni produkcji oraz sprzątaczki. Deficyt jest także wśród takich zawodów jak m.in.: brukarze, fryzjerzy, fizjoterapeuci, kosmetyczki, kierownicy produkcji, monterzy, nauczyciele, ogrodnicy, opiekunki dziecięce, pracownicy służb mundurowych, robotnicy leśni, księgowi czy specjaliści ds. organizacji produkcji i zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.
Równowaga pobytu i podaży, gdzie liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do osób zainteresowanych w powiecie średzkim dotyczy m.in. cukierników, inżynierów, monterów, weterynarzy, pracowników poczty, kierowników, analityków, specjalistów od reklamy, projektantów, farmaceutów, techników oraz kierowców.
echo
REKLAMA
REKLAMA