Janina Gawlik objęła fotel wójta trzy lata temu. Od tamtej pory w gminie Kostomłoty wiele się zmieniło. W rozmowie poruszamy wiele wątków związanych z funkcjonowaniem gminy.
Echo Średzkie: Zbliża się koniec roku, jak oceni Pani ostatnie miesiące z perspektywy fotelu wójta? Czy to był dobry rok dla gminy Kostomłoty?
Janina Gawlik: Tak, mimo ciężkiego okresu funkcjonowania w pandemii COVID-19 uważam, że udało nam się zrealizować dużo dobrych i pożytecznych inicjatyw.
Mamy obecnie spore doświadczenie w pozyskiwaniu środków z funduszy zewnętrznych, zarówno unijnych, jak i tych pochodzących z budżetu państwa. Ich wykorzystanie zapewnia gminie dynamiczny rozwój, a wizerunek gminy ulega zmianie. Do swojej pracy podchodzę poważnie i odpowiedzialnie, podobnie czynią to moi współpracownicy i kadra, od której wymagam zaangażowania, kreatywności i empatii w kontaktach z klientami urzędu.
Współpracuję ze wszystkimi środowiskami i zawsze znajduję czas, żeby każdego wysłuchać i nikomu nie odmawiam pomocy. To przekłada się na sukces zarówno w roku bieżącym, jak i latach ubiegłych. Nie zwalniamy tempa, śmiało mogę powiedzieć, że nawet przyśpieszamy.
Jak prezentuje się aktualna sytuacja finansowa gminy? Listopad to intensywny czas pracy nad przyszłorocznym budżetem. Czy projekt uchwały jest już kompletny?
Janina Gawlik: Sytuacja finansowa gminy jest stabilna. Gmina terminowo reguluje swoje zobowiązania oraz zmniejsza zadłużenie. W 2021 roku osiągnięto dochody na znacząco wyższym poziomie niż zakładano to na etapie tworzenia projektu budżetu, co pozwoliło gminie nie zaciągać kredytów, a co istotne zmniejszyć istniejące zadłużenie. W okresie trzech ostatnich lat kwota zadłużenia spadła o 2,5 mln złotych.
Tak projekt budżetu zgodnie z ustawą o finansach publicznych trafił do radnych i Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu w terminie do 15 listopada. Prace w komisjach rozpoczęły się i zakończą do 6 grudnia.
Może Pani już teraz zdradzić na jakich sektorach chcecie skupić się w przyszłym roku? Czy są dziedziny, na które chcecie nałożyć wyjątkowy nacisk?
Janina Gawlik: Nie ma typowej i priorytetowej dziedziny, na której skupimy się w jakiś wyjątkowy sposób. Naszym zadaniem jest realizacja zadań własnych gminy w zgodzie z posiadanymi zasobami finansowymi (budżetem gminy) i potrzebami mieszkańców. Ważne są dla mnie inwestycji drogowe, modernizacja obiektów użyteczności publicznej, inwestycje wodno–kanalizacyjne czy oświetlenie, ale również dostęp mieszkańców do kultury, oświaty i ochrony zdrowia.
Przyszły rok to na pewno ważne inwestycje natury społecznej. W Chmielowie i Wichrowie wybudujemy świetlice wiejskie, które zapewnią tamtejszej społeczności lokalnej dostęp do usług kulturalnych i rozrywkowych. Dwie duże miejscowości, bardzo aktywne społecznie i chętne do podejmowania inicjatyw oddolnych otrzymają miejsca, w których będą mogły realizować swoje pasje i pomysły.
Zmieniamy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i studium w kierunku możliwości realizowania na terenie gminy Kostomłoty inwestycji w sektorze energii odnawialnej (farmy fotowoltaiczne). Przygotowujemy tereny przeznaczone do sprzedaży na cele budownictwa mieszkaniowego. Widzimy, że zapotrzebowanie na działki budowlane i zainteresowanie zamieszkaniem na terenie gminy Kostomłoty rośnie.
Chmielów to jedna z miejscowości, która zyska nową świetlicę wiejską (Fot. Gmina Kostomłoty)
W tym roku podejmowano prace remontowe w kilku świetlicach wiejskich na terenie gminy. Czy są już konkretne plany, które sołectwa mogą spodziewać się podobnych prac w przyszłym roku?
Janina Gawlik: W tym roku udało nam się wyremontować świetlicę w Jakubkowicach, obecnie trwają pracę remontowe w Samborzu i Paździornie, których zakończenie datujemy na koniec bieżącego roku. Rozpoczęliśmy odbudowę świetlicy wiejskiej w Bogdanowie, która uległa pożarowi. W przyszłym roku, jesienią planujemy ten etap prac sfinalizować.
Jak już wcześniej wspomniałam z Rządowego Funduszu Polski Ład- Program Inwestycji Strategicznych otrzymaliśmy dotację w wysokości 2 375 793 zł. Dzięki tym środkom wybudujemy w roku 2022 świetlicę w Chmielowie i Wichrowie.
Z której inwestycji zrealizowanej w 2021 roku jest Pani najbardziej zadowolona?
Janina Gawlik: Każda inwestycja cieszy, dodatkowo jak przebiega bez problemów, finalnie służąc ludziom i poprawiając jakość ich życia to zawsze wywołuje satysfakcję, bez względu na to czy została zrealizowana za kilka tysięcy czy kilka milionów.
Jakie inwestycje drogowe są priorytetem dla Gminy Kostomłoty?
Janina Gawlik: W mijającej kadencji wyremontowanych zostało wiele kilometrów dróg gminnych. W roku 2021 udało nam zrealizować pięć takich inwestycji (ul. Sportowa w Kostomłotach, droga w Ramułtowicach, droga w Sobkowicach, droga relacji Karczyce – Jarząbkowice oraz droga relacji Sikorzyce – Świdnica Polska).
Nie muszę nawet mówić, jakie ma to znaczenie dla mieszkańców, którzy domagają się ułatwień komunikacyjnych. Staram się podążać za ich potrzebami, dlatego stale pozyskujemy dotacje, które umożliwiają nam modernizację gminnych szlaków komunikacyjnych. Jako gmina partycypujemy również w koszty inwestycji drogowych realizowanych przez powiat średzki. Tak było w przypadku chodnika w Mieczkowie i Kostomłotach.
W przyszłym roku planujemy modernizację drogi relacji Piotrowice – Szymanowice, drogi przebiegającej nad A4 łączącej drogę powiatową nr 2014D (Paździorno) z drogą powiatową nr 2075D, dróg wewnętrznych w miejscowości Zabłoto, Wilków Średzki oraz Świdnica Polska.
Dzięki naszym staraniom na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 z drogą powiatową w Osieku będzie znacznie bezpieczniej. Budowa sygnalizacji świetlnej uspokoi ruch na drodze krajowej nr 5 w miejscowości Osiek, zapewniając tym samym możliwość bezpiecznego przejścia pieszych przez drogę krajową i zmniejszy ryzyko wystąpienia zdarzeń drogowych.
Skrzyżowanie w ciągu drogi krajowej nr 5 w Osieku zyska m.in. sygnalizację świetlną (Fot. Echo Średzkie)
W maju odbyła się pierwsza sesja Rady Seniorów Gminy Kostomłoty. W Osieku funkcjonuje prężnie Dzienny Dom Seniora. Czy planujecie jeszcze w przyszłości jeszcze mocniej wpływać na politykę senioralną na terenie gminy?
Janina Gawlik: Seniorzy są sami dla siebie reklamą. Dobrze współpracują i jak mówią, relacje jakie nawiązali, działania jakie inicjują, wpływają dobrze na ich grupę wiekową. Ja jestem dumna, że gmina Kostomłoty dba o te wartości, że starość to nie wyrok, a kolejny etap życia, który można przeżyć godnie i z uśmiechem na twarzy.
Rada Seniorów spotyka się regularnie i działa zgodnie ze swoim wewnętrznym harmonogramem. Gmina wspiera tę działalność i służy pomocą, pozostawiając radzie autonomiczność i szerokie pole do wdrażania własnych pomysłów.
Seniorom z DDS Osiek dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne gwarantuje szereg zajęć, które mają możliwość odbywać. Tam czas płynie szybko, bo każda minuta wypełniona jest zajęciami, warsztatami czy wyjazdami. To kolorowe miejsce pełne prac plastycznych i rękodzielniczych. To swoisty azyl, w którym niektórzy odnaleźli spokój, a inni towarzystwo i kompana do rozmów.
Z perspektywy czasu wiem, że inwestycja w ten sektor społeczny była trafiona i niezwykle potrzebna. Zawsze będzie przeze mnie wspierana i traktowana ze szczególną troską.
Sporo emocji wywołała procedura tworzenia koncepcji przebudowy rynku w Kostomłotach. Jest Pani zadowolona z konsultacji z mieszkańcami oraz z końcowej koncepcji? O jakiej perspektywie czasowej realizacji inwestycji możemy myśleć?
Janina Gawlik: Takie inwestycje zawsze budzą wiele emocji. Spotkania z mieszkańcami na etapie sporządzania koncepcji miały te emocje studzić i doprowadzić do poziomu, w którym odnajdziemy kompromis. Ten kompromis to znak równości pomiędzy naszymi aspiracjami, wyobrażeniami i co ważne aspektami prawnymi i technicznymi.
W chwili obecnej firma sporządza projekt, który przedłoży gminie w przyszłym roku. Nie trzeba chyba mówić, że gmina samodzielnie nie podoła tej inwestycji. Jeżeli tylko pojawi się możliwość jej dofinansowania to złożymy wniosek. Na ten etap jesteśmy gotowi.
Co ważne dla niektórych Żniwiarka zostaje.
echo
REKLAMA
REKLAMA