POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Uroczystości rocznicowe pierwszych deportacji

Uroczystości upamiętniające 71 rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię fot.: MK/Express-Miesjki.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W chacie paliliśmy słomą, na zewnątrz było zimno - 50 stopni mrozu, pracowałam w kołchozie, robiłam wszystko, co kazali – z bólem wspomina czasy zesłania Antonina Wrócińska, dziś odznaczona Krzyżem Zesłańców Sybiru. 62 lata była na obczyźnie. Przed kilkoma laty wróciła do kraju z odległego Kazachstanu.

Antonina Wrócińska

 

71 lat po pierwszych masowych zesłaniach.

10 lutego odbyły się w Środzie Śląskiej obchody 71. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. Uroczystości rozpoczęły się okolicznościową mszą świętą w kościele parafialnym p.w. św. Andrzeja Apostoła. Następnie złożono wieńce i wiązanki pod pamiątkową tablicą na Skwerze Zesłańców Sybiru. Dalszą część uroczystości, która odbyła się w średzkim Domu Kultury, rozpoczęto minutą ciszy składając hołd pamięci po zmarłych Sybirakach.

W podziękowaniu za trud i pracę…

Podczas uroczystości wyróżniono i uhonorowano średzkich Sybiraków. Barbara Wesołowska  i Bolesław Dul otrzymali tytuł Zasłużony dla Gminy Środa Śląska.

Pan Bolesław Dul 10 lutego 1940 roku wraz z rodzicami został deportowany na Sybir. W sierpniu 1944 roku został powołany do Wojska Polskiego i walczył o wyzwolenie Warszawy. Brał udział w Bitwie o Wał Pomorski i inne miejscowości na szlaku bojowym Wojska Polskiego. Po zakończeniu wojny został zdemobilizowany. W kwietniu 1966 roku wraz z rodziną osiedlił się w Lipnicy. Pan Dul zasłużył się dla gminy pracą społeczną podobnie, jak pani Barbara Wesołowska.

 

Bolesław Dul

 

Pani Barbara Wesołowska została deportowana na Sybir 10 lutego 1940 roku. Do Polski powróciła w kwietniu 1946 r. Aktualnie działa społecznie w Kole Sybiraków w Związku Emerytów i Rencistów. Po reaktywacji związku Sybiraków 1989 roku przystąpiła do pracy w organizowaniu koła Sybiraków w Środzie Śląskiej. Od listopada 2010 jest wiceprezesem koła. Aktywnie uczestniczy w organizowaniu rocznicowych imprez patriotycznych związku Sybiraków. Bierze udział w spotkaniach członków związku z młodzieżą szkolną. Za wkład wniesiony w krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży i pracę społeczną została dzisiaj odznaczona tym zaszczytnym tytułem.

 

Barbara Wesołowska

W hołdzie Sybirakom.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, z burmistrzem Bogusławem Krasuckim na czele i przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Sozańskim oraz powiatowych, w osobach starosty Sebastiana Burdzego i wicestarosty Mieczysława Kudryńskiego. Poczty Sztandarowe tworzyli uczniowie szkół z gminy Środa Śląska. Ponadto w obchodach wzięli udział mieszkańcy miasta i gminy. Część oficjalną poprowadził sekretarz Gminy Środa Śląska Andrzej Bielski. Uroczystości uświetniły występy artystyczne młodzieży szkolnej, średzkich artystów Sybiraków oraz zespołu „Biesiadni”.

Niech głos rozsądku zwycięży nad emocjami!

Ważne słowa wypowiedział dziś prezes koła Związku Sybiraków Ryszard Ćwikliński, apelując o zachowanie rozsądku w relacjach miedzy sąsiadującym narodami. Aby tym, co wydarzyło się w historii nie obarczać młodzieży, która niczemu nie jest winna. Pan Ćwikliński wypowiada te słowa w kontekście nasilających się nieporozumień pomiędzy Polakami a Rosjanami w związku z wyjaśnianiem przyczyny katastrofy smoleńskiej.

 

Ryszard Ćwikliński

 

Więcej zdjęć w galerii tutaj...

Mariusz Kaczorowski

REKLAMA