POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Do grona "zasłużonych" dołączyli Grzegorz Borowski, Zbigniew Aleksy oraz Małgorzata Bogucka

Uroczysta gala wręczenia tytułów dla załużonych fot.: Powiat Średzki/FB

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Średzkiego” po raz pierwszy został przyznany w 2008 roku. Od tej pory grono zasłużonych powiększa się.

Jest to wyraz uznania dla zasług i działalności na rzecz Powiatu Średzkiego. Uchwałę o ustanowieniu tytułu podjęto 30 sierpnia 2007 roku. Dotychczas wyróżnienie to otrzymali m.in. Mieczysław Rutyna (olimpijczyk), Małgorzata Żak (prezes fundacji „Polsat”), Związek Sybiraków, Koło w Środzie Śląskiej, Związek Inwalidów Wojennych RP, Oddział w Środzie Śląskiej, Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Koło w Środzie Śląskiej oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, oddział Rejonowy w Środzie Śląskiej, Leszek Gawliński (działacz na rzecz OSP), Julian Honc (wieloletni działacz społeczny i sołtys Kulina), Wacław Jaskuła (samorządowiec gminy Kostomłoty), Roman Kozak (sołtys Pielaszkowic), ks. mitrat Michał Szlaga (proboszcz parafii prawosławnej w Malczycach).

Kolejne osoby w zasłużonym gronie

30 września w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej odbyła się uroczysta gala wręczenia tytułów "Zasłużony dla Powiatu Średzkiego". - Poprzez ten tytuł Rada Powiatu doceniła osiągnięcia i wkład w życie kulturalne i społeczne naszego rejonu śp. Grzegorza Borowskiego, Zbigniewa Aleksego i Małgorzaty Boguckiej - informują przedstawiciele powiatu.

Tym razem Rada Powiatu nagrodziła osoby, które od wielu lat zaangażowane są w działania na rzecz kultury, sztuki i historii. Dr Grzegorz Borowski to znany w regionie historyk, od przeszło 17 lat dyrektor średzkiego muzeum i pasjonat lokalnej historii. Pracę w muzeum w Środzie Śląskiej rozpoczął w 2000 roku, a od 2003 pełnił funkcję dyrektora. To dzięki niemu mogliśmy podziwiać niezliczone wystawy archeologiczne. Jest autorem wielu publikacji m.in. o Skarbie Średzkim. Jego najnowsza książka pn. "Historia Rynku w Środzie Śląskiej" wydana w 2020 roku była poświęcona badaniom archeologicznym, jakie przeprowadzono podczas rewitalizacji Rynku Dolnego w Mieście Skarbów. W listopadzie 20219 roku ukazała się inna książka Grzegorza Borowskiego „Środa Śląska w Średniowieczu – początki i struktura miasta”. Powstała ona w oparciu o pracą doktorską, którą dyrektor muzeum obronił w 2014 roku. Weryfikuje ona kilka informacji o naszym mieście, które przez lata niesłusznie uznawano za prawdziwe.

Zbigniew Aleksy to wieloletni pracownik średzkiego muzeum. Jest starszym kustoszem w dziale historycznym i autorem książki „Epitafia, pomniki i płyty nagrobne w kościołach Ziemi Średzkiej. XVI - XVII wiek”. Książka powstawała w latach 2013-2016. 

Wyróżnienie powędrowało także do Małgorzaty Boguckiej, która działalnością artystyczną zajmuje się od przeszło 30 lat. Jej praca nie ogranicza się jedynie do malarstwa. Jest także organizatorką i inicjatorką imprez kulturalnych m.in. jednej z największych w powiecie średzkim - Święta Wina, jest autorką scenariuszy teatralnych i kabaretowych. Małgorzata Bogucka prowadzi Pracownię Artystyczną na Piętrze, gdzie prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Jej najnowsze i jednocześnie największe gabarytowo dzieło, to mural w Środzie Śląskiej.

echo

REKLAMA