Prawo spadkowe wielu osobom wydaje się trudne i niezrozumiałe.
Nie jest to zaskakujące – w codziennym życiu znajomość prawniczych zagadnień z tego zakresu nie jest szczególnie potrzebna. W pewnych sytuacjach wiedza na temat niektórych elementów prawa spadkowego może okazać się istotna. Jedną z takich kwestii jest instytucja zachowku.
Przyjrzyjmy się instytucji zachowku, która może okazać się fascynującym i przydatnym tematem nie tylko dla prawników.
Zastanawiając się, co to jest zachowek należy rozważyć podjęcie formalnych więzów pokrewieństwa. Jest to bowiem instytucja, która przysługuje osobom najbliższym spadkodawcy, a zatem rodzicom spadkodawcy, dzieciom lub małżonkowi czy małżonce. Zatem prawo do zachowku nie będzie przysługiwało innym osobom – mogą one jedynie zostać zobowiązanymi do jego zapłaty. Co istotne, nie zawsze wszystkie z wymienionych osób mają prawo do zachowku – jest to zależne od danej sytuacji spadkowej. Zachowek jest zatem instytucją, której zadaniem jest ochrona osób bliskich spadkodawcy, którzy są brani pod uwagę przy dziedziczeniu ustawowym w przypadku zapisania majątku komuś innemu. W przypadku spadkobierców niegodnych można spodziewać się także wyłączenia z zachowku.
Zachowku mogą dochodzić osoby, które z ustawy byłyby powołane do spadku, lecz z jakichś powodów nie zostały uwzględnione na przykład w testamencie. Ważne jest, że osoby, które zostają zobowiązane do zapłaty zachowku mogą zdecydować się na żądania zmniejszenia zapisów zwykłych i poleceń. W sytuacji nieotrzymania zachowku w innej postaci, można wysunąć roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do jego pokrycia. Ustalając prawo do otrzymania zachowku dolicza się wartość do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę. Prawa do zachowku nie będą miały osoby, które zostały jasno wydziedziczone lub uznane za niegodnych spadkobierców.
Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi, zstępnym czy rodzicom bierze się pod uwagę substrat zachowku. Do obliczania zachowku uwzględnia się różne elementy, takie jak wyższe od normy poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania w przypadku zstępnych, wartość udziału spadkowego czy darowizny uczynione przez spadkodawcę. Oznacza to, że przy obliczaniu zachowku w różnych sytuacjach może mieć on inną wartość, nie można zatem jednoznacznie określić jego wysokości. Na stronie https://zachowek.biz.pl/zachowek/ można znaleźć więcej szczegółów na temat zachowku.
Artykuł Sponsorowany
REKLAMA
REKLAMA