Pomysł takiego wykorzystania ściany budynku narodził się podczas przygotowywania projektu termomodernizacji szkoły. – Tak wielka powierzchnia, zlokalizowana prawie w centrum miasta, aż się prosiła o ciekawe i kreatywne wykorzystanie. Pomyśleliśmy o graffiti, które gdy jest przemyślane, dobrze zaprojektowane i wykonane w sposób estetyczny, może wpłynąć na wygląd miejsca i zdecydowanie go polepszyć – mówił w czerwcu wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy.
Wykonanie muralu zaproponowano lokalnej cenionej artystce Małgorzacie Boguckiej. Pani Małgorzata bardzo chętnie włączyła się w to przedsięwzięcie tworząc unikalny projekt - pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - i zostając jego główną realizatorką. – Projekt był dla mnie nie lada wyzwaniem, ale od początku wiedziałam, że powinien nawiązywać do historii naszego miasta oraz do sytuacji obecnej. Inspirowałam się malarstwem Edwarda Gałustowa, którego bardzo cenię i który wyraził na to zgodę. Ostatecznie jestem bardzo zadowolona z efektu i mam nadzieję, że mural zostanie pozytywnie odebrany – opowiada artystka.
Kogo więc będzie można zobaczy na muralu? Z postaci historycznych będą to książę wrocławski Henryk I Brodaty, cesarz Napoleon Banaparte, Mikołaj Kopernik oraz królowa Blanka de Valois - właścicielka korony ze skarbu średzkiego. Z osób współczesnych upamiętniono świętej pamięci średzian: pisarkę Marię Szkwarek oraz dyrektora muzeum Grzegorza Borowskiego. Na muralu wypatrzymy też symboliczne przedmioty i osoby. Taką postacią jest Wielki Klaun z czterema bębnami, z których każdy ma inne znaczenie. W zależności od tego, w który bęben uderzy pałeczką, to właśnie to stanie się rzeczywistością. – Nowy mural będzie można oglądać godzinami, ponieważ wiele się na nim dzieje. Niemal każda postać i przedmiot to symbol. Poza znaczeniem, z jakim dany element był malowany, każdy będzie mógł znaleźć odniesienie do siebie, nie tylko do dziejów miasta – zapewnia Bogucka.
Mural malowany jest w stylu dekoracyjnym, ilustratorskim. Prace nad nim rozpoczęły się w połowie czerwca. Panią Małgorzatę w malowaniu wspierali uzdolnieni mieszkańcy naszego powiatu. Efekt ich działań zostanie oficjalnie zaprezentowany w sobotę 14 sierpnia.
Zapraszamy mieszkańców Powiatu do udziału w tym wydarzeniu.