POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Bilet do przyszłości dla uczniów średzkich szkół ponadgimnazjalnych

Bilet do przyszłości fot.: WSB

W roku szkolnym 2010/2011 po raz pierwszy młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu średzkiego bierze udział w projekcie „Bilet do przyszłości” realizowanym w ramach działania 9.1.2 POKL.

Projekt jest realizowany od 1 września minionego roku do 31 lipca 2012 roku i uczestniczyć w nim będą uczniowie uczęszczający do średzkich szkół. Wartość przedsięwzięcia wynosi  1 146 189,42 zł.

Projekt powstał w partnerstwie Powiatu z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu, co pozwoliło na stworzenie kompleksowego programu wspierającego plany rozwojowe szkół i stanowi odpowiedź na rzeczywiste potrzeby uczniów w zakresie dodatkowych działań  pozaszkolnych.

Celem projektu „Bilet do przyszłości” jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez udział w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, rozwój kompetencji kluczowych oraz pasji i zainteresowań poprzez uczestnictwo w wielu formach zajęć edukacyjnych. Różnorodność oferowanych zajęć ma przede wszystkim poszerzyć wiedzę z zakresu przedmiotów przyrodniczo – matematycznych, ale także rozwinąć kompetencje kluczowe, w tym matematyczne, informatyczne i  społeczne, a w efekcie pomóc świadomie wybrać kierunek studiów i zaplanować swoją dalszą karierę zawodową. W wyniku prowadzonych zajęć nasi uczniowie mają szansę na przystąpienie do matury na poziomie rozszerzonym i dostanie się na wymarzony kierunek studiów, w tym na te kierunki, na które jest obecnie zapotrzebowanie na rynku pracy.

Jak informuje kierownik projektu i pracownik WSB Michał Twardowski - nie bez znaczenia jest fakt, iż oprócz opisanej oferty dodatkowych zajęć edukacyjnych, skierowanej do uczniów, także same szkoły wzbogaciły swoją bazę techniczną  i otrzymały w ramach projektu:

  • Mikroskopy
  • Telewizory LCD
  • Odtwarzacze DVD
  • Kamery
  • Aparaty fotograficzne
  • Laptopy
  • Drukarki

Dla uczniów zakupione zostały przez nas również książki i wszelkie materiały dydaktyczne.

W projekcie nie zabraknie także fachowego wsparcia ze strony pedagogów i psychologów oraz doradztwa zawodowego. Udział w wycieczkach tematycznych, wyjazdach do ciekawych miejsc i spotkaniach z interesującymi ludźmi pozwoli poszerzyć uczniom wiedzę ogólną a także zmotywuje do dalszego działania i zwiększy ich samoświadomość. Młodzi ludzie są przekonani, że tylko przez dobre wyniki na egzaminie maturalnym oraz poszerzenie horyzontów poprzez dostęp do dóbr kultury, rozwój pasji i pokazanie im świata poza miastem, gdzie znajduje się ich szkoła, można osiągnąć sukces.

Jak nas poinformowała Zuzanna Jaskuła – kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej: 
- W projekcie bierze udział 522 uczniów , w tym:

  • 337- Liceum Ogólnokształcące w PZSP nr 1
  • 157 – Liceum Profilowane
  • 28 – Liceum Profilowane w PZSP nr 2

W ramach projektu uczniowie korzystają z zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z języka polskiego,  języków obcych, matematyki.  Uczestniczą w kołach zainteresowań: matematycznym, informatycznym, biologiczno-chemicznym , ze sztuką na ty, geograficznym oraz  filmowym. Korzystają z doradztwa edukacyjno-zawodowego i doradztwa psychologiczno-pedagogicznego.

W ramach kół zainteresowań organizowane są między innymi zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice Wrocławskiej, wyjazdy do muzeów w Polsce i za granicą , teatrów, zakładów pracy. Organizowany jest cykl spotkań z ciekawymi ludźmi oraz przedstawicielami rynku pracy.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych oraz specjalistów, w tym psychologów i doradców zawodowych. Do prowadzenia zajęć w ramach projektu zaangażowano także wykwalifikowaną kadrę z WSB.

Rozmawialiśmy również z dyrektorem Liceum Profilowanego w Środzie Śląskiej o skuteczności podjętych działań i widocznych efektach uczestnictwa uczniów liceum w tym projekcie. Pani Cecylia Mróz o projekcie wypowiada się w samych superlatywach. Efekty działań już są. Można je zaobserwować po ocenach jakie otrzymują uczniowie w trakcie zajęć lekcyjnych – mówiła pani dyrektor.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji naszego wspólnego projektu. Współpraca ze Starostwem Powiatu Średzkiego układa się bardzo pozytywnie. Nauczycielska kadra zaangażowana w prowadzenie zajęć jest kompetentna i posiada ogromne doświadczenie w pracy z młodzieżą. Bez tak wykwalifikowanego i pełnego zapału zespołu to przedsięwzięcie nie powiodło by się na pewno. Potwierdzeniem powodzenia przedsięwzięcia już na tak wczesnym etapie projektu są pozytywne opinie uczniów i widoczne efekty działań – podsumowuje szef projektu Michał Twardowski.

Projekt cieszy się dużą popularnością i wysoką oceną wśród uczniów średzkich szkół.
Wszyscy chętni uczniowie klas I-III szkół ponadgimnazjalnych mogli zadeklarować udział w zajęciach projektowych. Każdy uczeń korzysta obecnie przynajmniej z jednej formy wsparcia. Rekrutacja nowych uczestników projektu odbędzie się we wrześniu 2011.

 

Człowiek - najlepsza inwestycja

Dorota/Express-Miejski.pl