Firma XEOS zawiesza działalność z powodu kryzysu branży lotniczej. Branża lotnicza jest jedną z tych, które epidemiczny kryzys dotknął najbardziej.
Globalne prognozy wskazują, że zapotrzebowanie na usługi, świadczone przez centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych, zbudowanego w Środzie Śląskiej przy współpracy Lufthansy Technik i GE Aviation, wróci do poziomu sprzed pandemii nie wcześniej niż za kilka lat.
Branża lotnicza jest jedną z tych, które epidemiczny kryzys dotknął najbardziej – znaczne ograniczenie ruchu lotniczego na całym świecie, trwające miesiącami uziemienia całych flot oraz niskie wskaźniki wykorzystania samolotów szerokokadłubowych sprawiły, że zapotrzebowanie na remonty silników lotniczych znacznie się obniżyło.
Oprócz ogólnej destabilizacji rynku lotniczego dodatkową przyczyną przejścia XEOS w tryb hibernacji jest zmniejszony globalny popyt na serwis naprawianych w średzkim zakładzie silników GEnx2B, napędzających szerokokadłubowe Boeingi 747-8. Wykazują one bowiem coraz dłuższy okres działania na skrzydle. W czasie została przesunięta także data wejścia do eksploatacji silnika GE9X (drugiego z portfolio XEOS). Opóźnia to o kilka lat potrzebę ich remontów.
220 osób straci pracę
- Po rozważeniu wszystkich opcji wyjścia z tej sytuacji doszliśmy do momentu, w którym postanowiliśmy podjąć niezwykle trudną, jednak dogłębnie przeanalizowaną decyzję o zawieszeniu działalności firmy. Szczegóły dotyczące ponownego otwarcia będą przedmiotem dalszych uzgodnień, natomiast ich przebieg będzie uwarunkowany terminem prognozowanego, przyszłego ożywienia rynku oraz wzrostem popytu na serwis silników lotniczych. W czasie hibernacji wykonywane będą niezbędne działania infrastrukturalne, które zagwarantują utrzymanie budynku oraz jego wyposażenia w stanie operacyjnym - mówią Dietmar Focke, dyrektor pionu serwisu silników w Lufthansa Technik, oraz Maria Deacon, dyrektorka generalna, nadzorująca sieć zakładów serwisowych w GE Aviation.
Firma pracuje aktualnie nad szczegółowym, rozpisanym na kilka następnych miesięcy, planem przejścia zakładu w tryb hibernacji. Proces redukcji etatów rozpoczął się 8 czerwca od powiadomienia związków zawodowych, co otworzyło obligatoryjne negocjacje. Po ich zakończeniu oraz podpisaniu umowy pomiędzy XEOS oraz związkami zawodowymi rozpocznie się procedura restrukturyzacji, która obejmie cały personel firmy XEOS, czyli ok. 220 osób.
- Deklarujemy szerokie wsparcie dla pracowników, aby pomóc im odnaleźć się na rynku w tej nowej sytuacji. Szczegóły dotyczące wsparcia zostaną wypracowane po negocjacjach ze związkami zawodowymi. Jesteśmy przekonani o wysokich kompetencjach i kwalifikacjach naszych kolegów, dlatego będziemy promować ich kandydatury do pracy w branży lotniczej i branżach pokrewnych, a także w innych zakładach Lufthansy Technik i GE Aviation - zapewniają dyrektorzy zarządzający XEOS, Thomas Lange i Rob Burton.
Dokończą budowę testowej komory
Lokalizacja w Polsce tej wartej miliard złotych inwestycji została ogłoszona w 2016 r. Nowoczesny zakład został zbudowany w rekordowo szybkim czasie 16 miesięcy. Równolegle firma szkoliła mechaników silników lotniczych we własnym centrum szkoleniowym na Bielanach Wrocławskich oraz w zakładach Lufthansy Technik w Niemczech i GE Aviation w Wielkiej Brytanii. Uroczyste otwarcie i przyjęcie pierwszych silników do naprawy miały miejsce w 2019 r. Przed wybuchem pandemii w firmie zatrudniano 300 osób z 14 narodowości.
Rozpoczęta w 2019 r. budowa jednej z największych komór testowych w skali światowej zostanie ukończona pomimo przejścia samego zakładu w tryb hibernacji. Prace konstrukcyjne potrwają do września.
mpr
REKLAMA
REKLAMA