Teren objęty procedowaną zmianą planu obejmuje tereny miejscowości Komorniki, Święte, Juszczyn fot.: ph - echosredzkie.pl
Urząd Miejski w Środzie Śląskiej w kwietniu opublikował obwieszczenie dotyczące zmian miejscowego zagospodarowania przestrzennego wsi Juszczyn, Komorniki i Święte.
Celem wprowadzonych zmian ma być m.in. dopuszczenie na terenie objętym granicami opracowania budowy infrastruktury ściśle związanej z rozwojem podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i nowymi inwestycjami przemysłowymi z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Krótko mówiąc, dzięki zmianom na tym terenie mogą powstać elektrownie wiatrowe o maksymalnej wysokości 74 metrów, z wykluczeniem biogazowni - za wyjątkiem przyzakładowych instalacji wykorzystujących biomasę (odpady powstałe w trakcie produkcji w procesach technologicznych) do produkcji energii na potrzeby własne zakładu.
Obwieszczenie jest odpowiedzią na przesłany do ratusza 8 września 2020 roku wniosek od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o zmianę zapisów obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, obszaru położonego w obrębie miejscowości Komorniki, Juszczyn i Święte. Zmiany miałyby umożliwić realizację inwestycji związanych właśnie z odnawialnymi źródłami energii.
Mieszkańcy nie godzą się na taki sposób komunikacji i zmiany
W sprawie ww. obwieszczenia skontaktowali się z nami mieszkańcy tych trzech wsi. - 29 kwietnia, czyli dzień przed długim majowym weekendem, na słupie ogłoszeniowych w Juszczynie ukazało się obwieszczenie Burmistrza Środy Śląskiej informujące o planowanych zmianach miejscowego planu zagospodarowania dla miejscowości Juszczyn, Komorniki i Święte. Obwieszczenie wisiało kilka dni i zostało zerwane, a uwagi do tych zmian można było wysłać tylko do 10 maja. Zmiana planów zagospodarowania na tak dużym obszarze, jak i uciążliwość tego typu instalacji, wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla życia i zdrowia mieszkańców - czytamy w przesłanej do nas wiadomości.
- Bliska lokalizacja elektrowni wiatrowych, jak i przyzakładowych biogazowni jest niekorzystna dla zdrowia i komfortu życia. Pytam więc, czy tak mają wyglądać konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy Środa Śląska? To w taki sposób pan burmistrz z radnymi, a w szczególności z radnym tego okręgu Jarosławem Czyrniańskim rozmawia z mieszkańcami? Po cichu, bez rozgłosu, chce się przeprowadzić takie zmiany? Rozmawiając telefonicznie z kilkoma radnymi, odniosłem wrażenie, że również i oni nie znają szczegółów planowanych zmian - pyta jeden z autorów pisma Przemysław Babiński, mieszkaniec wsi Juszczyn.
Mieszkańcy mimo krótkiego czasu na przesłanie uwag, zebrali ponad 200 podpisów osób, które wyraziły sprzeciw takim zmianom i sposobom informacji. - Czy mieszkańcy Juszczyna, Komornik, Świętego, jak również Środy Śląskiej będą zmagali się ze smrodem, muchami i hałasem wiatraków, czy przejeżdżających kolejnych setek ciężarówek, podobnie jak to wygląda dzisiaj w Wojczycach i Krynicznie? Gdzie są ścieżki rowerowe w mieście? Gdzie jest ścieżka rowerowa do zakładów strefy, gdzie codziennie kilka tysięcy osób dojeżdża samochodami? Gdzie są nowe parki i miejsca wypoczynku? Czy według was te, które powstały jeszcze przed wojną wystarczą, a mieszkańcy wolny czas mają spędzać w otoczeniu biogazowni i wiatraków? - pytają mieszkańcy.
10 maja do ratusza trafiło oficjalne pismo z podpisami mieszkańców wsi, którzy protestują przeciwko zmianie zapisów obowiązującego planu i wprowadzeniu tych, które umożliwią realizację nowych inwestycji przemysłowych m.in. z wykorzystaniem elektrowni wiatrowych. - Nasze stanowisko wynika z troski o dobra wspólne jak zdrowie i czyste środowisko. Badania wskazują, że spalarnie biomasy mogą być szkodliwe dla zdrowia. Przedstawione informacje sugerują, że podczas spalania biomasy do powietrza dostaje się reten. Związek ten jest szkodliwy dla ludzkich płuc. (...) Budowa i uruchomienie farmy wiatrowej będą niosły ze sobą poważne konsekwencje dla mieszkańców. Ludzie mieszkający w sąsiedztwie farm wiatrowych skarżą się na bóle głowy i bezsenność. Praca wiatraków jest źródłem hałasu i z bliskiej odległości może być uciążliwa - argumentują autorzy pisma.
Czy ratusz zrobił wszystko, by skutecznie powiadomić mieszkańców?
Po otrzymaniu wiadomości od mieszkańców skontaktowaliśmy się z Urzędem Miejskim w Środzie Śląskiej z prośbą o komentarz do przedstawionych zarzutów. Odpowiedź dostaliśmy po 14 dniach. Z przesłanej informacji wynika, że Rada Miejska omawiała trzykrotnie propozycję zmian dokumentów w październiku i listopadzie 2020 roku i w lutym 2021 roku. Następnie podjęła uchwałę ws. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak informuje burmistrz Adam Ruciński, składanie wniosków w procedurze uchwalania lub zmiany planu jest jednym z pierwszych etapów procedowania.
Mieszkańcy zarzucają gminie brak informacji o obwieszczeniu. - 16 kwietnia na stronie internetowej BIP Środa Śląska oraz wydaniu Gazety Wrocławskiej zostały umieszczone obwieszczenia burmistrza Środy Śląskiej o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (...). 22 kwietnia urząd zwrócił się do sołtysów wsi Komorniki, Świętego i Juszczyna z prośbą o wywieszenie na tablicach informacyjnych obwieszczeń. 16 kwietnia burmistrz Środy Śląskiej wystąpił m.in. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Inspektora Sanitarnego o uzgodnienie zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko - czytamy w przesłanym oświadczeniu Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej.
- W chwili obecnej trwa etap składania wniosków przez instytucje i organy właściwe, natomiast 10 maja upłynął termin, do którego osoby zainteresowane mogły składać wnioski do zmiany ww. dokumentów planistycznych. W trakcie wyznaczonego terminu wpłynęło jedno podanie mieszkańców - podsumowuje burmistrz Adam Ruciński.
echo