POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Realizacja programu Być jak Ignacy w Szkole Podstawowej w Kostomłotach dobiega końca

Być jak Ignacy w szkole w Kostomłotach fot.: mpr

Uczniowie zrzeszeni w kołach naukowych: Mali odkrywcy i Agenci Nauki realizują obecnie ostatni etap -świat wirtualny. 

Ten etap programu uczniowie rozpoczęli od poznania technik filmowych i gier 3D. Realizując kolejne zadania, dowiedzieli się, co to jest wirtualna rzeczywistość (skrót VR), czyli komputerowo stworzony świat. Młodzi naukowcy mogli się dowiedzieć, jakie są możliwości robotów oraz poznać historię Internetu. Zarówno historia kina jak i internetu jest niezwykle ciekawa i niejednego ucznia pewne fakty mogły zaskoczyć. Ostatnim tematem było bezpieczeństwo w sieci-niezwykle ważny problem w szczególności dla młodych ludzi. Oba zespoły poznały sylwetkę wybitnego matematyka Stefana Banacha.

Obecnie pracują nad ostatnim zadaniem końcowym, w którym muszą odpowiedzieć na pytanie, jak nowe technologie i technologie przyszłości mogą pomóc w życiu codziennym? Możemy zdradzić, że Agenci Nauki pracują nad filmem, zaś Mali Odkrywcy nad teledyskiem. 34 uczniów jest już bardzo zmęczonych, gdyż realizacja zadań jest żmudna i wyczerpująca. Ponadto odbywała się w większości w trakcie nauki zdalnej, co było dodatkowym problemem. Ale uczestnicy programu przekonali się, że nie ma rzeczy niemożliwych i zawsze można pokonać trudności. W ciągu prawie 9 miesięcy musieli zrealizować cztery obowiązkowe zadania. Ale to nie wszystko, ponieważ powstały 4 audycje radiowe, artykuły prasowe, gazetki ścienne. Młodzi naukowcy odwiedzali wirtualnie różne ciekawe miejsca np. Muzeum Pożarnictwa, Muzeum Przyrodnicze UJ czy Centrum Nauki Kopernik. Animuszu i werwy dodaje im fakt, że w trzecim module grupa młodszych naukowców zdobyła czwarte miejsce, zaś w drugim starsi uczniowie wywalczyli trzecie miejsce, uzyskując tytuł Szkoły Ignacego. Musieli pokonać ponad 200 zespołów z całej Polski.

Do wyjątkowych przeżyć można zaliczyć: spotkanie z panią Martyną Dziakowicz- Szefową Redakcji Popularnonaukowej Akademickiego Radia LUZ 91.6 FM., w którym to 16 kwietnia w audycji Dzieje się ukazał się wywiad z młodymi adeptami nauki, spotkania z panem Leszkiem Urbańskim zaprzyjaźnionym przyrodnikiem, wycieczkę po Hydropolis z panią Julią Kush oraz zajęcia z e- Naukobusem Centrum Nauki Kopernik. Wszystko było dokumentowane zdjęciami, filmami i prezentacjami. Młodzi naukowcy prowadzą stronę internetową na Facebooku, która cieszy się ogromną popularnością. W realizację programu zaangażowało się wiele osób- dzieci ich rodzice, opiekunowie kół, nauczyciele i wychowawcy, dyrekcja. Uczestnicy w szczególności chcą podziękować mediom w tym redakcjom Ekspresu Średzkiego i KostomłotyNews oraz Radiu Luz za nieocenioną pomoc. Dzięki wszystkim ludziom dobrej woli możliwy był niewątpliwy sukces przyszłych naukowców. 

mpr

REKLAMA