POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Mieszkańcy protestują: "Stop dla śmieci w Krynicznie"

Na ogrodzeniach mieszkańców Kryniczna rozwieszono banery będące formą sprzeciwu fot.: Echo Średzkie

Mieszkańcy Kryniczna od kilku lat zwracają uwagę na funkcjonowanie instalacji mechaniczno-biologicznej przetwarzania odpadów, która znajduje się w ich miejscowości.

Od 2013 roku w Krynicznie swoją działalność prowadzi firma FB Serwis, która jeszcze do niedawna świadczyła gminie Środa Śląska swoje usługi i odbierała śmieci od mieszkańców. Dziś odpady komunalne z posesji odbiera już inne przedsiębiorstwo, FB Serwis prowadzi jednak nadal RIPOK w Krynicznie. W 2019 roku informowaliśmy o spotkaniach, jakie odbyły się z przedstawicielami firmy FB Serwis ws. modernizacji zakładu przetwarzania odpadów w Krynicznie. Celem inwestycji miało być zwiększenie poziomu odzysku odpadów poprzez ich głębsze przetwarzanie, unowocześnienie technologii przetwarzania odpadów oraz minimalizacja wpływu zakładu na otoczenie. Spotkania, w których trakcie omówiono plany przedsiębiorstwa, odbyły się w Krynicznie i Wojczycach. 

Już wtedy mieszkańcy protestowali i wyrażali swój sprzeciw wobec modernizacji zakładu. W 2016 roku podnoszone przez społeczność tematy brudu i smrodu doprowadziły do pierwszego konfliktu z firmą. 2018 rok jest jednym z najtrudniejszych okresów dla okolicznych mieszkańców. Wysyłaliśmy pisma i oficjalne zawiadomienia o nieprawidłowościach. Tego roku osiemdziesiąt mieszkańców Kryniczna podpisało petycję - poinformował wówczas Adam Rybski, mieszkaniec Kryniczna. W piśmie wyszczególniono rozwiązania, do jakich miała dostosować się firma, by m.in. zlikwidować takie problemy jak uciążliwa ilość much, szczurów, czy smrodu.

Ich sprzeciw się nasila

Mamy 2021 rok i sprawa wciąż nie doczekała się finału. Adam Rybski nadal interweniuje w ratuszu ws. wydania pozwolenia na funkcjonowanie instalacji w Krynicznie. Uważa, że wszelkie pozwolenia zostały wydane z pominięciem dialogu z lokalną społecznością. - Zgodnie z aktualnym pozwoleniem zintegrowanym nr PZ 228/2015, instalacja może przetwarzać 105 tys. ton odpadów rocznie. Eksploatacja instalacji od początku prowadzona jest w sposób nieprawidłowy, co skutkuje pojawianiem się plagi much i smrodem - mówi w rozmowie z nami Rybski. - Do plagi much i smrodu należy dorzucić kolejny problem, jakim jest transport ciężarowy. Wbrew obietnicom, zamiast 17 transportów ciężarowych dziennie jest ich około 45. To oznacza około 265 proc. planowanej liczby transportów (90 przejazdów przez wieś) - dodaje mężczyzna.

- Wykazane zostało to w dokumencie WS/12/2019 załączonym do raportu środowiskowego, wykonanego dla potrzeb rozbudowy instalacji. Jak wynika z rozmowy z byłymi pracownikami, zakład przyjmuje przeszło dwa razy więcej odpadów niż powinien, co jest zgodne z liczbą zaobserwowanych transportów.

Zakład technologicznie nie jest na to gotowy, dlatego mieszkańcy odczuwają tego skutki, czyli muchy i smród - przyznaje Adam Rybski. - Zakład już od dawna nie radzi sobie z ilością przyjmowanych odpadów. Jeśli dojdzie do rozbudowy zakładu, problemy mieszkańców mogą zostać tylko spotęgowane.

O całej tej sytuacji ze szczegółami, Adam Rybski informował Urząd Miejski w Środzie Śląskiej. - Burmistrz Środy Śląskiej przeprowadził konsultacje, które ogłosił pismem z dnia 01.03.2021 roku. Ogłoszenie zostało opublikowane na BIP-ie oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej. Konsultacje trwały od 4 marca do 2 kwietnia 2021 roku, czyli w momencie zamknięcia gospodarki z powodu pandemii. Jeszcze bardziej kuriozalne jest to, że zapoznać się można było z dokumentami jedynie osobiście, w dobie pandemii, gdzie nawet dzieci są nauczane zdalnie! Takie zachowanie burmistrza, to policzek wymierzony w mieszkańców - mówi Adam Rybski. - 1 kwietnia złożyłem pismo ze swoimi uwagami. Pismo powinno być procedowane w dwóch trybach: dostępu do informacji publicznej oraz konsultacji społecznych. Procedowanie pisma w trybie dostępu do informacji publicznej powinno gwarantować odpowiedź Urzędu Miejskiego w przeciągu 14 dni. Natomiast procedowanie pisma w trybie konsultacji społecznych nie gwarantuje niczego. Do dnia dzisiejszego nie dostałem odpowiedzi na zadane pytania i uwagi. To pokazuje, jakie nastawienie do omawianej inwestycji ma lokalna władza - podsumowuje mieszkaniec. 

Na znak protestu mieszkańcy zawiesili na swoich ogrodzeniach banery z hasłem "UWAGA! STOP dla śmieci w Krynicznie".

Problemem jest nie tylko smród

W mediach społecznościowych została opublikowana treść pisma, które sołtys Iwona Szachniewicz skierowała do średzkiego ratusza oraz radnych 13 maja br. - W imieniu własnym oraz mieszkańców wsi Kryniczno, pragnę wyrazić głębokie oburzenie oraz zdecydowany sprzeciw, wobec podejmowanych przez Urząd Miejski w Środzie Śląskiej reprezentowanego przez Burmistrza Środy Śląskiej pana Adama Rucińskiego oraz większość radnych, działań mających na celu zwiększenie ruchu kołowego we wsi Kryniczno. (...) gdy na sesji wraz z mieszkańcami naszej wsi oraz Wojczyc, zgłaszałam uciążliwości, które odczuwamy w związku z funkcjonowaniem instalacji firmy FB Serwis, wymieniłam trzy podstawowe aspekty (...) to smród, muchy i nadmierny transport przez wieś - czytamy w piśmie.

- Dlatego pytam, jak mogliście się zgodzić na zwiększenie ruchu aut przez wieś. (...) Przecież to wy reprezentujecie nas mieszkańców, to jak możecie podejmować decyzje, które utrudniają nam życie? - pyta sołtys Iwona Szachniewicz. W dalszej części pisma sołtys wymienia trudności, z jakimi mieszkańcy zmagają się na codzień w Krynicznie. - Zamknięte dawne wysypisko śmieci w Krynicznie, czyli dziura w ziemi, do której wywożono śmieci, które stale gazują i zatruwają powietrze i wodę gruntową. Kopalnie piasku, które są zasypywane śmieciami, co zostało także potwierdzone przez jednostki gminne Środy Śląskiej, instalacja firmy FB Serwis i ferma drobiu - podsumowuje sołtys.

Co wykazała kontrola zakładu?

Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej z prośbą o skomentowanie obecnej sytuacji w Krynicznie. - Wydział Spraw Komunalnych Środowiska i Rolnictwa informuje, iż mieszkańcy wsi Kryniczno zgłaszali do Urzędu Miejskiego oraz Straży Miejskiej niepokojące sygnały dotyczące odorów powstających w wyniku funkcjonowania instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Krynicznie. Sygnały te nasiliły się w związku z trwającą od 2019 roku procedurą wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji „Modernizacja instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów zlokalizowanej na terenie zakładu przetwarzania odpadów FB Serwis Wrocław Sp. z o.o. w Krynicznie” - informują urzędnicy.

- W związku z wyżej wymienionym postępowaniem i prowadzoną oceną oddziaływania na środowisko, została przeprowadzona procedura udziału społeczeństwa w wyniku, której do Urzędu Miejskiego wpłynęły obszerne uwagi i wnioski społeczeństwa dotyczące obaw i uciążliwości związanych z prowadzoną działalnością i planowaną rozbudową zakładu przetwarzania odpadów w Krynicznie, które zostaną uwzględnione w niniejszym postępowaniu i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ponadto w 2019 roku Gmina Środa Śląska zwróciła się z wnioskiem o podjęcie kontroli na terenie przedmiotowej instalacji do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Śląskiej, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W dniu 25 lipca 2019 roku KPPSP w Środzie Śląskiej przeprowadziła kontrolę budynków i terenu RIPOK w Krynicznie w wyniku, której nie stwierdzono nieprawidłowości - podsumowują urzędnicy.

echo

REKLAMA