Lokalizacja ogrodu fot.: rfp
Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej podjęło się kolejnej ciekawej inicjatywy. Tym razem planuje stworzyć ogród sensoryczny.
Pomysł tego wyjątkowego ogrodu podsunęła radna powiatu Agnieszka Wiatrzyk. Wspomniała ona o zamyśle utworzenia takiego miejsca na terenie placówki opiekuńczo-wychowawczej w Środzie Śląskiej. Ciekawych, przyjaznych ludziom miejsc nigdy nie jest za wiele, dlatego pracownicy Centrum postanowili stworzyć taki ogród na niezagospodarowanym kawałku zieleni przy swojej siedzibie.
- Ogrody sensoryczne są tworzone z myślą o najmłodszych, seniorach, lecz przede wszystkim osobach z niepełnosprawnością. Są to miejsca wytchnienia i odpoczynku, miejsca, które działają na zmysły: wzrok, smak, dotyk, węch i słuch. Poza tym nasz mini ogród stanie się małą enklawą, bowiem – w związku z budową marketu - wokół dominować będzie beton i kostka brukowa – mówią pracownicy CeKA. - Dysponujemy bardzo wstępnym zarysem projektu. Korzystamy z doświadczeń i rad osób, które realizowały już podobne przedsięwzięcia. Zależy nam na tym, aby zaangażować w działania jak najszerszą grupę mieszkańców - dodają.
Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Entliczek oraz Mariusz Komenda z restauracji Sztuka zajmą się opieką nad ziołami. Uczniowie z Powiatowego Zespół Szkół nr 2 oraz członkowie Koła Wolontariatu z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Środzie Śląskiej pomogą zagospodarować teren, w tym przygotować ścieżkę sensoryczną. Wsparcie zaoferowała również fundacja Eudajmonia oraz Lawendy Średzkie. Teren pod ogród wyrówna firma Alfa, która zajmuje się budową marketu w sąsiedztwie Centrum.
Ogrody sensoryczne to połączenie terapii z nauką. W takich ogrodach odbiór przestrzeni odbywa się wszystkimi zmysłami człowieka, zwłaszcza innymi niż wzrok. Dzięki temu osoby pozbawione danego zmysłu mogą swobodnie czuć i wyobrażać sobie dany krajobraz. W miejscu tym powstanie między innymi wspomniana ścieżka sensoryczna, staną skrzynie z ziołami, zostaną posadzone pachnące rośliny, w tym lawendy i bez, przynajmniej jedno tipi z pnącą się po konstrukcji winoroślą, czy ścieżka zdrowia z powbijanymi w ziemię palami. Pierwszym etapem będzie przygotowanie terenu, w kolejnym montaż poszczególnych konstrukcji.
- Zapraszamy wszystkich do współpracy. Każdy może wziąć czynny udział w tworzeniu tego miejsca. Wszelkie informacje na temat realizacji projektu zamieszczać będziemy sukcesywnie na naszej stronie www.cekacentrum.pl oraz na facebook’u – dodają przedstawiciele CeKA.
rfp - Powiat Średzki