Poniżej prezentujemy oświadczenie wójta Piotra Frankowskiego dot. ogłoszonego wyroku sądu.
Szanowni Państwo,
W dniu 18 marca 2021 roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał mnie za winnego słownego znieważenia funkcjonariuszy KPP Policji w Środzie Śląskiej Macieja Gadzińskiego i Angeliki Dąbrowskiej. W związku z tym od tego dnia nie mogę pełnić już funkcji Wójta Gminy Malczyce.
Jest mi przykro, gdyż to wyborcy obdarzyli mnie zaufaniem i zadecydowali w demokratycznych wyborach o powierzeniu mi funkcji wójta. Jej pozbawienie następuje wskutek zamierzonego działania organów władzy, które powinny być przykładem praworządności i sprawiedliwości.
Czuję się również zobowiązany przedstawić Państwu krótki komentarz całej tej sytuacji.
Od samego początku całej tej nieprawdopodobnej historii, która zaczęła się w dniu mojego zatrzymania 31 marca 2019 roku, policjanci mieli problem z uzasadnieniem powodu mojego zatrzymania i co dziwne, dopiero Sąd uzasadniając odrzucenie zażalenia na zatrzymanie wskazał na ustawę o zachowaniu w trzeźwości, dopatrując się i dorabiając teorię o stanie nietrzeźwości, pomimo braku jakiegokolwiek dowodu potwierdzającego.
Zanim opuściłem izbę zatrzymań po spędzonej tam nocy, zadziwiająco szybko w mediach krążył jasny komunikat rzecznika prasowego KPP w Środzie Śląskiej wskazujący, że do ,,interwencji domowej przyjechał patrol policji i mężczyzna zaczął ich wyzywać, był nietrzeźwy i został zatrzymany”. To wszystko w toku prowadzonego postępowania albo okazało się nieprawdą albo zostało całkowicie pominięte. Od samego rana 1 kwietnia 2019 roku wszystkie media lokalne, łącznie z telewizją TVP Wrocław, podawały o mnie informację we wszystkich wiadomościach wraz z nieprawdziwym komunikatem rzecznika KPP w Środzie Śląskiej. Media ogólnopolskie, takie jak TVP Info interesowały się moją sprawą, łącznie z propozycją TVP nakręcenia specjalnego materiału o mnie, jednocześnie nakłaniając niektórych radnych do wystąpienia w programie i oświadczenia, że widzieli wiele razy jak nadużywam alkoholu i jestem agresywny. Po usłyszeniu komunikatu na prośbę dotyczącą spotkania z rzecznikiem prasowym KPP otrzymałem informację, że rzecznik po wydaniu oświadczenia od razu rozchorował się i poszedł na zwolnienie. Z prasy dowiedziałem się, iż rzekomo została mi założona niebieska karta. Oczywiście zeznania żony wskazują jasno, że bez jej wiedzy funkcjonariusze KPP wszczęli postępowanie czemu Sąd z jakiegoś powodu nie daje wiary. Jedno co się potwierdziło to fakt, że pomimo wszczęcia procedury niebieskiej karty przez funkcjonariuszy KPP, GOPS w Środzie Śląskiej po 2 tygodniach umorzył je, stwierdzając brak jakichkolwiek podstaw do takiego działania. Następnego dnia Komendant Powiatowy Policji w rozmowie z moją żoną, która zeznała to podczas procesu sądowego, oświadcza żeby poinformowała mnie, że jak będę robił zamieszanie i rozmawiał z prasą to znajdą świadków na to, że ją biłem! Do dzisiaj nie mogę uwierzyć, że tak może zachować się Komendant Policji, a Prokuratura i Sąd posiadając taką wiedzę, nie wszczynają dochodzenia wyjaśniającego. Kiedy Sąd nie daje wiary zeznaniom świadka, opisującym faktyczne zachowanie policjantów, którzy na wniosek żony, aby zostawili mnie w domu odpowiadają, że nie mogą już ściągnąć mi kajdanek, bo złożę na nich skargę i podaje w uzasadnieniu wyroku oceniając je ,,kuriozalnymi zeznaniami” jasno pokazuje, w którym kierunku podążył cały proces sądowy. Poszkodowani, Maciej Gadziński i Angelika Dąbrowska, którzy po 17 miesiącach, po odbyciu od tego czasu ok 3 tys interwencji, jak zeznali, jednym głosem przed sądem, minuta po minucie opisują całą sytuację, jeszcze dokładniej niż we własnych raportach z 2019 roku, zaraz po zatrzymaniu i ta zgodność ich zeznań i dokładność w uzasadnieniu Sądu jest najbardziej wiarygodna, natomiast zeznania świadków nie są wiarygodne, gdyż zbyt mocno różnią się od zeznań policjantów. Być może również informacja, jaką podali sami policjanci w czasie zeznań o swoich awansach i to zarówno stanowiskowo jak i finansowo jest zastanawiające dla zwykłego człowieka, ale dla Sadu już nie.
Chciałbym bardzo, ale to bardzo serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom gminy Malczyce za wspólne 6 lat ciężkiej pracy. Przeprosić tych, których prośby i wnioski nie zostały przeze mnie zrealizowane, często z przyczyn obiektywnych, a pogratulować realizacji przez Urząd Gminy wielu przedsięwzięć i inwestycji, które zawsze były inspirowane potrzebami jakie docierały do mnie od Państwa.
Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom urzędu oraz jednostek organizacyjnych za cierpliwość, wyrozumiałość i wspólną pracę. Życzę dalszej wytrwałości w pełnieniu swoich zadań, bo dzisiaj kończy się nasza wspólna przygoda, ale rozpoczyna kolejna, która dzięki Wam, musi każdego dnia rozwijać naszą małą ojczyznę, którą jest Gmina Malczyce.
Piotr Frankowski
REKLAMA
REKLAMA