Nadleśnictwo Miękinia przeprowadzi konsultacje społeczne, dotyczące wyznaczenia obszarów leśnych ważnych dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności.
Impulsem do podjęcia tych działań było m.in. zaangażowanie mieszkańców gminy Miękinia w organiczenie wycinki Lasu Mokrzańskiego. Mieszkańcy postanowili zatrzymać dalszą wycinkę lasu i przygotowali petycję, pod którą podpisało się ponad 7 tys. osób.
20 stycznia Nadleśnictwo Miękinia zorganizowało spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele lokalnego samorządu, komitetu "Ratujmy Las Mokrzański", rady Osiedla Leśnica, prezydenta Wrocławia oraz zaproszeni eksperci z zakresu nauk leśnych i przyrodniczych, posłowie na Sejm RP oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Skutkiem spotkania było organiczenie wycinki Lasu Mokrzańskiego.
Mieszkańcy będą mogli wyznaczyć ważne dla nich obszary leśne
Nadleśnictwo Miękinia opublikowało komunikat informujący o przeprowadzeniu konsultacji społecznych. - Nadleśnictwo Miękinia chce wyznaczyć wspólnie z gminą, obszary leśne ważne dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności, zgodnie z procedurami organizacji certyfikującej - informuje nadleśnictwo.
Jakie obszary leśne wyznacza się jako ważne dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności? Są one oznaczone kategorią HCVF6, która zarezerwowana jest dla szczególnych obszarów związanych z lokalną tożsamością kulturową. - Są to miejsca powszechnie uznane jako historyczne, religijne, kulturowe, archeologiczne lub duchowe istotne dla lokalnej społeczności, które w wielu przypadkach będą miały oficjalne oznaczenie przez rząd krajowy lub międzynarodową agencję jak na przykład cmentarze, miejsca pamięci, stałe miejsca modlitwy (krzyże, kapliczki) miejsca do których pielgrzymują wierni, grodziska, kurhany, itp. Takie podejście od lat ma miejsce w Polsce i Europie oraz jest zgodne z Common Guidance for the HIGH CONSERVATION VALUES - wyjaśniają przedstawiciele Nadleśnictwa Miękinia.
Tym samym placówka chce zwrócić uwagę na potrzebę i obowiązek prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, która respektuje uwarunkowania gospodarcze, społeczne i kulturowe oraz cechy lokalne. - Ważne jest dla nas aby opinia lokalnej społeczności wyrażona w wypowiedziach, wystąpieniach, petycjach została udokumentowana i uwzględniona podczas współpracy pomiędzy nadleśnictwem oraz lokalnymi władzami - czytamy w komunikacie.
Nadleśnictwo przygotowało kwestionariusz w którym zgłaszający – podmiot lub reprezentant lokalnej społeczność będzie mógł wskazać taki obszar leśny. W procesie wyznaczania tych obszarów tylko uzasadnione w kwestionariuszu wskazania będą uwzględniane. Zgłoszenia zostaną zweryfikowane. Postępowanie odbędzie się w dwóch etapach.
W pierwszym etapie zgłoszenia (załącznik 1) należy składać na adres Nadleśnictwa Miękinia w terminie do 09.04.2021 r. Następnie w terminie do 23.04.2021 zostaną one zweryfikowane w oparciu o analizę dowodów. Kwestionariusze zgłoszeń są dostępne na stronie nadleśnictwa w zakładce Aktualności/Konsultacje HCVF 6.
W drugim etapie zweryfikowane zgłoszenia zostaną przekazane do gminy z prośbą o wskazanie w odniesieniu do przesłanych zgłoszeń obszarów ważnych dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności (HCVF6). Gmina wskaże obszary leśne jako ważne dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności (karta zgłoszeniowa załącznik 2).
Czego nie wyznacza się jako obszary ważne dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności ? - Samo rekreacyjne znaczenie obszarów leśnych nie jest wystarczającą podstawą do uznania ich za ważne dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności. Takie stanowisko zostało wyrażone przez organizację certyfikująca FSC w interpretacji dotyczącej wyznaczania HCVF6 w innym obiekcie leśnym w Polsce - podsumowują przedstawiciele Nadleśnictwa Miękinia.
echo/Nadleśnictwo Miękinia
REKLAMA
REKLAMA