Turysta Środę Śląską może kojarzyć z jej historycznych cech, zabytków, które są z tym miastem ściśle związane. Jednymi z nich są mury obronne.
Wielokrotnie na łamach naszego portalu pisaliśmy o nich i o planach ich rewitalizacji. O murach wspominano w Strategii Rozwoju Gminy oraz w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gminy Środa Śląska na lata 2015-2022. Wówczas wśród wymienionych inwestycji mogliśmy znaleźć zadanie pn. "Rewitalizacja zabytkowych murów i średniowiecznych elementów obronnych miasta Środa Śląska", którego koszt szacowano na około 9 mln złotych. Planowane lata realizacji to 2017-2022.
Co do tej pory się wydarzyło ws. tej inwestycji?
W 2011 roku doszło do pożaru zabytkowej baszty w obrębie murów obronnych położonych w południowej części Środy Śląskiej, w okolicach dawnego gimnazjum, przy Alei Basztowej. Podczas pożaru spaliła się górna część baszty. Ówczesny kierownik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej informował, że był przygotowany spis ubytków murów obronnych. - Remonty znalazły się w programie rewitalizacji. Kiedy to nastąpi? Rozdanie puli pieniędzy unijnych ma nastąpić w przyszłym roku (przy. red. 2015 roku). Oprócz remontów zabytkowych miejsc planujemy budowę ścieżki historycznej wokół murów przy ulicach Kolejowej, Daszyńskiego i innych – wyjaśniał urzędnik.
W 2015 roku odbyło się spotkanie dla mieszkańców, podczas którego mieli okazję omówić planowane przez ratusz inwestycje. Wśród nich ponownie pojawił sie temat murów obronnych. Wtedy informowaliśmy, że rewitalizacja murów planowana jest w 2020 roku. Mieszkańcy mieli obawy, czy do tego roku zdewastowany obiekt nadal będzie stał, ponieważ stanowił swego rodzaju park rozrywki dla znudzonej młodzieży.
Rok później firma Renova z Warszawy wykonała na zlecenie Gminy Środa Śląska prace konserwatorskie murów, które łącznie kosztowały około 66 tys. złotych. - Przewidywany koszt renowacji murów, według przedstawionego przez firmę w 2016 roku kosztorysu to 8,7 mln złotych. Kwota ta nie pozwala na realizację zadania w całości ze środków własnych, dlatego kolejnym krokiem będzie zlecenie koniecznej dokumentacji niezbędnej do tego, by móc starać się o pozyskanie środków zewnętrznych na rewitalizację murów - informowali kilka lat temu urzędnicy.
Mamy 2021 rok. Do Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej zwróciliśmy się 27 stycznia z prośbą o udostępnienie informacji publicznej jakie działania podjął ratusz, by przeprowadzić rewitalizację obiektu. Pomimo przedłużenia terminu odpowiedzi do 10 marca, wciąż nie uzyskaliśmy odpowiedzi, zatem na ocenę aktualnej sytuacji i planów związanych z zabytkowymi murami musimy jeszcze poczekać.
echo
REKLAMA
REKLAMA