We wtorek 15 grudnia odbył się oficjalny odbiór nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej przy ulicy Kolejowej w Mazurowicach.
W styczniu 2020 roku Gmina Malczyce nawiązała współpracę z Politechniką Wrocławską, której efektem będą dwie świetlice wyposażone w „zielone dachy”, pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.
Projekt ten zakładał budowę dwóch świetlic wiejskich, w Mazurowicach i Rusku, które będą mieć charakter modelowy. Oznacza to, że budynki te będą przekraczać wymagania dla budynków użyteczności publicznej i powstaną z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii tj. „zielone dachy”, pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.
- Nie jest sztuką wybudować budynek, sztuką jest to zrobić tak, aby był on zeroemisyjny i bezkosztowy w utrzymaniu mediów, a jednocześnie stał się wzorem do naśladowania. Zeroemisyjny budynek nowo powstałej świetlicy w Mazurowicach to przykład zaangażowania na rzecz społeczności lokalnej, a jednocześnie dbania o środowisko naturalne i finanse Urządu Gminy Malczyce - mówi Przemysław Babiński z Green Energy, firmy, która odpowiedzialna była za montaż urządzeń OZE.
Otwarta świetlica w Mazurowicach posiada najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu odnawialnych żródeł energii, takie jak:
Całość jest zasilana instalacją fotowoltaiczną wraz z monitoringiem zużycia i produkcji energii. - Bardzo się cieszę, że mogliśmy wyposażyć ten obiekt w tak innowacyjne i najnowocześniejsze urządzenia OZE w skali europejskiej. Śmiało mogę przyznać, iż najbliższa podobna ekspozycja mieści się dopiero w Niemczech, czym gmina Malczyce może się pochwalić w skali całego kraju. Jestem przekonany, iż demonstracyjna instalacja Odnawialnych Żródeł Energii zastosowana w tym obiekcie będzie wykorzystywana nie tylko na potrzeby mieszkańców, ale również jako sala szkoleniowa i ekspozycyjna, bo zapewne wszyscy byśmy chcieli oddychać czystym powietrzem, ale nie da się tego osiągnąć, stawiając budynki z kominami. Edukacja i namacalne przykłady są szansą na to, iż w niedługim czasie tzw. komin i wydobywający się z niego dym przejdzie do niechlubnej historii. Kierunek budownictwa bezemisyjnego to nowość, ale jednocześnie zakładane przyszłe standardy, które mają obowiązywać w całej Unii Europejskiej. Gmina Malczyce jest przykładem jak szybko można wdrażać w życie światowe trendy - dodaje Przemysł Babiński.
Za budowę obiektu odpowiedzialna była firma Complex-Bud s.c. z Lubina. Kontrakt na wykonanie świetlicy opiewał na 1 434 633,53 zł. Budowa świetlic w Mazurowicach i Rusku jest możliwa dzięki dofinansowaniu w kwocie 2,7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.
echo
REKLAMA
REKLAMA