Święto drzewa w Kostomłotach fot.: Szkoła Podstawowa w Kostomłotach
Od wielu lat Klub Gaja realizuje program Święto Drzewa. Program ten, to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu.
Program ten, to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne – sadzenie i ochrona drzew. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Tradycyjnie inauguracja odbywa się 9 października. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Święto Drzewa dla zwierząt.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach po raz kolejny wzięli udział w tej niezwykle ważnej i pożytecznej inicjatywie.
Pomimo wielu przeciwności, między innymi sytuacji pandemicznej, udało się zrealizować wiele zadań. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Miękinia posadzono około 300 sadzonek drzew liściastych i iglastych. Uczniowie sadzili młode drzewka w swoim otoczeniu, zobowiązując się o nie dbać. Akcja adopcji drzew będzie monitorowana. Jest to niezwykle korzystne i twórcze działanie, gdyż młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności za podjęte działania, planując je, angażują członków swoich rodzin. Nasze środowisko wzbogaci się o nowe zielone płuca. W naszej gminie jest niewątpliwy deficyt drzew, więc każda tego typu akcja jest na wagę złota. Grupa młodych ludzi pod opieką Grzegorza Żerelika poświęciła swój wolny weekendowy czas, aby posadzić drzewka wokół boiska w Samborzu.
W październiku uczniowie młodszych klas uczestniczyli w spacerach, obserwując
z pomocą lup i lornetek okoliczną przyrodę. W klasach dokonywali obserwacji mikroskopowych tkanek drzew. Powstawały prace plastyczne, instalacje a nawet las w słoiku. Uczniowie starszych klas opracowali grę korytarzową
"W poszukiwaniu czarodziejskiego drzewa". Piękne , twórcze prace plastyczne ozdobiły gazetki ścienne. Dzieci i młodzież poznawała zależność między drzewami a zwierzętami. A wszystko to w atmosferze radości, twórczej ekscytacji i poczuciu robienia czegoś niezwykle ważnego
Społeczność szkolna w szczególności chce podziękować panom: Piotrowi Masłowskiemu i nadleśniczemu Waldemarowi Zarembie z Nadleśnictwa Miękinia za pomoc w realizacji programu i nieodpłatne przekazanie sadzonek. Panom Ryszardowi Gliwie i Kazimierzowi Morawcowi za transport i nieocenione wsparcie oraz panu Grzegorzowi Żerelikowi za szczególne zaangażowanie.
Marzena Oleśków