Skrzyżowanie ul. Wiejskiej z DK94 to jedno z miejsc, gdzie często dochodzi do kolizji drogowych fot.: echosredzkie.pl
Budowa sygnalizacji świetlnej w tym miejscu to inwestycja, o którą mieszkańcy apelują od lat. Realizacja nie wykroczyła jeszcze z etapu projektowania.
Temat sygnalizacji na skrzyżowaniu ul. Wiejskiej w kierunku Ciechowa z DK94 w Środzie Śląskiej powraca za każdym razem, gdy dochodzi tam do kolizji drogowej. Już we wrześniu 2015 roku felerne skrzyżowanie znalazło się na liście ogólnopolskiego Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych jako miejsce o bardzo dużej klasie ryzyka.
Krokiem ku pozytywnej finalizacji sprawy było podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej z firmą Global Traffic Systems. Projekt techniczny wraz z wszelkimi uzgodnieniami i pozwoleniem na budowę pierwotnie miał być gotowy do 19 września … 2018 roku! Zarówno zamawiający, jak i mieszkańcy czekają do dziś. Co dzieje się w tej sprawie? – Niestety do dnia dzisiejszego dokumentacja projektowa skrzyżowania nie została uzgodniona z GDDKiA we Wrocławiu i Wodami Polskimi. Według ostatnich deklaracji projektantów z Baranowa spod Poznania zakończenie realizacji umowy i oddanie projektu powinno zostać zrealizowane jesienią bieżącego roku, prawdopodobnie w listopadzie – informowali niedawno pracownicy średzkiego magistratu.
O informacje w tej kwestii poprosiliśmy również wrocławski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. O szczegółach poinformujemy po otrzymaniu odpowiedzi od zarządcy drogi krajowej.
Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych nie likwiduje problemu?
Przyjęty w 2015 roku program, w ramach którego do 2023 roku planowano przeznaczyć ok.7,2 miliarda złotych na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach, został negatywnie oceniony przez Najwyższą Izbę Kontroli. Według opublikowanego miesiąc temu raportu realizujący program Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad przez blisko pięć lat wydał na inwestycje jedynie 7,5% tej kwoty, czyli ok. 540 mln zł. Kontrola NIK pokazała, że powodem były m.in.: źle przygotowany program, nieprecyzyjne planowanie wydatków, a także opóźnienia na etapie przygotowania, a potem realizacji części inwestycji.
echo
REKLAMA
REKLAMA