1 października w Urzędzie Gminy w Udaninie odbyła się konferencja prasowa poświęcona programowi badań przesiewowych raka jelita grubego.
1 października w Urzędzie Gminy w Udaninie odbyła się konferencja prasowa poświęcona Programowi badań przesiewowych raka jelita grubego wpisującemu się w Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. W trakcie spotkania została podpisana deklaracja o podjęciu współpracy między samorządami. Realizatorem programu jest Poradnia POZ w Udaninie, a koordynatorem projektu - Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu. W ramach współpracy na te chwilę DCO przekazało 100 testów na krew utajoną Poradni POZ w Udaninie.
Wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk przywitał gości i przedstawił zasady współpracy w ramach działań profilaktycznych podejmowanych przez gminę Udanin przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i DCO we Wrocławiu. Zdrowie mieszkańców jest priorytetem, dlatego w ciągu ostatnich dwóch tygodni doszło do podjęcia przez Wójta decyzji o współdziałaniu w ramach projektu przygotowanego przez UMWD. - Dziękuję Panu Marszałkowi za tę możliwość bezpłatnych badań dla mieszkańców gminy bez konieczności dojazdu do Wrocławia – mówi wójt. To duże ułatwienie, szczególnie dla osób starszych, które są zainteresowane tematem.
Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski zaznaczył - Dzisiaj spotkaliśmy się w Udaninie, żeby wspólnie z samorządowcami Udanina stworzyć koalicję na rzecz profilaktyki nowotworów jelita grubego. Do tej pory działania profilaktyczne prowadziliśmy we Wrocławiu z dobrym skutkiem dla mieszkańców Wrocławia, obecnie chcemy wyjść poza granice Wrocławia i zachęcać samorządowców z Dolnego Śląska do bardziej aktywnej działalności na rzecz profilaktyki. W czasach epidemii koronawirusa nie możemy zapominać o zagrożeniu jakie niosą inne choroby, zwłaszcza choroby nowotworowe.
- Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem, które pozwala nam na wykrycie ewentualnych zmian w jelicie grubym w sposób najmniej inwazyjny. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku zapraszamy chorego na badanie kolonoskopowe, które jest podstawowym badaniem przesiewowym, następnie chory ten wchodzi w ścieżkę kompleksowej opieki, jeżeli jest taka potrzeba - do kompleksowego leczenia onkologicznego – mówi dr n. med. Ireneusz Pawlak, Zastępca Dyrektora ds. lecznictwa stacjonarnego Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.
Projekt zakłada wdrożenie testów na krew utajoną będących nieinwazyjną metodą działania o wysokiej czułości i swoistości, które pozwala wytypować osoby które bezwzględnie powinny przystąpić do badań przesiewowych.
W efekcie realizacji pilotażu onkologicznego na Dolnym Śląsku zebrano dane obrazujące wysoki odsetek pacjentów z nowotworem jelita grubego (C18 – C20) w wysokich stadiach zaawansowania nowotworu.
Większości zmian można byłoby uniknąć poprzez regularny udział populacji Dolnego Śląska w programach przesiewowych – w tym przypadku w kolonoskopii.
Niestety wciąż bardzo mało osób korzysta z badań przesiewowych. Choroby nowotworowe są nadal jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Istotnym elementem przeciwdziałania chorobom nowotworowym jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych.
W przypadku wielu nowotworów szansa na wyleczenie znacznie wzrasta, jeśli choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Niestety w większości przypadków pierwsze objawy nowotworów złośliwych pojawiają się dopiero wówczas, gdy choroba jest już zaawansowana.
Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, które pomagają w wykryciu choroby we wczesnej, zwykle bezobjawowej fazie rozwoju. Ich systematyczne przeprowadzanie mogłoby radykalnie ograniczyć umieralność na niektóre z nowotworów, w tym nowotwory jelita grubego, z których nadal korzysta bardzo mało osób. Analizy własne Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu wskazują na drastycznie niski procent objęcia populacji badaniami kolonoskopowymi – na poziomie ok. 4% populacji.
Badanie mogą wykonać:
Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dalszych badań. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.
Gmina Udanin
REKLAMA
REKLAMA