POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W gminie Kostomłoty o inwestycjach, zielonej energii i skutkach pandemii

Janina Gawlik - wójt gminy Kostomłoty fot.: echosredzkie.pl

O bieżącej sytuacji w gminie Kostomłoty, planach na przyszłość i skutkach pandemii rozmawiamy z wójt gminy Janiną Gawlik. 

- Jakie inwestycje aktualnie realizuje gmina? Czy są jeszcze jakieś zaplanowane do wykonania w tym roku?

Na chwilę obecną wykonaliśmy drogę w Piersnie. Odebraliśmy także inwestycje polegającą na wykonaniu nowej nawierzchni z masy mineralnoasfaltowej na drodze gminnej relacji Chmielów - Wnorów. Realizujemy odbudowę świetlicy wiejskiej w Bogdanowie, zakończyliśmy również porządkowanie terenu koło nowo powstałego żłobka. Końcem sierpnia odebraliśmy oświetlenie hybrydowe, w ramach zadania powstało pięć lamp zasilanych energią słoneczną oraz wiatrową w Wichrowie, Budziszowie, Osieku i Kostomłotach. Tradycyjne oświetlenie uliczne też już jest zakończone.

W tym roku chcielibyśmy jeszcze zmodernizować świetlicę wiejską w Paździornie, przygotować świetlicę w Jakubkowicach do tynkowania. Aktualnie przygotowujemy wnioski na kolejne zadania.

- Czy czekają Państwo na wyniki konkretnych naborów na środki zewnętrzne?

Czekamy na nabór środków na modernizację rynku w Kostomłotach, przygotowujemy się do opracowania koncepcji. Przed nami również nabór na usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Chcielibyśmy rozpocząć budowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Chmielów. Są to projekty sztandarowe, czekamy na ich rozstrzygnięcie. Skupiamy się również na wnioskach dotyczących odnawialnych źródeł energii, we wszystkich szkołach docelowo chciałabym zamontować pompy ciepła i fotowoltaikę.

- Jakie kluczowe inwestycje powinny być zrealizowane na terenie gminy Kostomłoty?

Musimy na pewno zrealizować inwestycje polegające na remoncie dróg relacji Świdnica Polska – Sikorzyce oraz Piotrowice – Szymanowice. Oprócz tego dążymy, aby w przyszłym roku zrealizowana była budowa sygnalizacji świetlnej w Osieku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz modernizacja drogi w Osieku przez skrzyżowanie drogi powiatowej. Będziemy to zadanie współfinansować, aby było kompleksowo wykonane.

- Czy wskazaliście już Państwo jaki chodnik będzie w przyszłym roku realizowany w ramach tzw. „programu chodnikowego” we współpracy z powiatem?

Priorytetem jest dokończenie chodnika w Mieczkowie. Jeśli zwiększone zostaną środki to chcielibyśmy dokończyć i wymienić chodnik w Wichrowie. W tej miejscowości aktualnie chodnik funkcjonuje tylko do połowy wsi. Chciałabym w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

- 7 września, razem z ponad 20 samorządami, podpisała Pani porozumienie związane z nową perspektywą finansową UE na lata 2021-2027. Jak zapatruje się Pani na tę kwestię?

Myślę, że to będzie pomocne przy przydzielaniu środków z Unii Europejskiej. Dla nas jest to ważne, aby pozyskać jak najwięcej środków, mamy tu pewność, że do nas trafią. Z naszego powiatu przystąpiły do porozumienia cztery gminy: Kostomłoty, Malczyce, Udanin oraz Środa Śląska.

- Kiedy gmina rozpoczyna prace nad przyszłorocznym budżetem?

Już zaczęliśmy plany nad przyszłorocznym budżetem, analizujemy sytuację. Jeszcze nie mamy pełnej informacji jaka ilość środków z PIT i CIT nie wpłynie w tym roku do naszych. Nie mniej jednak już przygotowujemy się do planu. Składając wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych, a złożyliśmy dwa wnioski: Świdnica Polska – Sikorzyce oraz Piotrowice – Szymanowice, musimy mieć te inwestycje ujęte w wieloletnich prognozach i planach.

- Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na kondycje gminy?

Z pewnością jak na każdą gminę. Około 900 tysięcy złotych nie wpłynie do budżetu z podatków od osób fizycznych, ale o konkretnych kwotach możemy mówić dopiero na koniec roku. Wstrzymałam bieżące wydatki w dość dużym stopniu, dlatego, że nie zostaliśmy zwolnieni z obowiązku obligującego gminę, by dochody bieżące nie przekraczały wydatków bieżących. Musiałam wstrzymać wszystkie wydatki na mniejsze miejscowości, żeby „spiąć budżet”, niemniej jednak patrzę optymistycznie na przyszły rok.

- Czy są już rozmowy na temat przyszłorocznych wydarzeń kulturalnych?

Nie mamy jeszcze żadnych planów. Obserwujemy sytuację i będziemy o tym rozmawiać dopiero wiosną.

- Jak gmina zapatruje sie na tematykę odnawialnych źródeł energii? W okolicy Kostomłotów za dwa lata ma stanąć dziewięć turbin wiatrowych. Czy plany zagospodarowania przestrzennego dopuszczają realizację np. farm wiatrowych czy fotowoltaicznych w innych  rejonach?

Obejmując urząd wójta zastałam już ostateczną decyzję co do budowy wiatraków. Jak to będzie funkcjonowało przekonamy się kiedy inwestycja zostanie zakończona. Realizacja ma ruszyć w przyszłym roku. Wiatraki powstaną w okolicach miejscowości Osieczyna.

Jeżeli chodzi o fotowoltaikę jestem na tak, w temacie farm wiatrowych – ja w tym kierunku nie będę szła. Wydaje mi się, że te dziewięć już wystarczy, natomiast jeśli chodzi o farmy fotowoltaiczne jestem otwarta, jak najbardziej za. Posiadamy w okolicach Wilkowa i Świdnicy Polskiej tereny pod taką inwestycję i oczywiście w Piotrowicah już funkcjonuje farma fotowoltaiczna, produkująca zieloną energię.

anha

REKLAMA