Na tę inwestycję mieszkańcy Środy Śląskiej czekają już od lat. Niedawno rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej budowy nowej szkoły podstawowej.
O potrzebie stworzenia nowego obiektu dla dzieci i młodzieży z Miasta Skarbów mówiono jeszcze za kadencji burmistrza Bogusława Krasuckiego. Inwestycja miała być realizowana w latach 2014-2018 na Winnej Górze, w bezpośrednim sąsiedztwie parku wodnego.
Temat powracał w ciągu ostatnich lat jak bumerang. Za koncepcję architektoniczno-urbanistyczną szkoły odpowiada Pracownia Projektowa Format z Jeleniej Góry. 26 sierpnia tego roku rozstrzygnięto przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej inwestycji. Wzięły w nim udział dwie firmy. Ostatecznie zwycięska okazała się Pracownia Architektoniczna Archimedia Architekci & Inżynierowie z Poznania, która za wykonanie niezbędnej dokumentacji zaproponowała 478 tys. zł. - Zamówienie zakłada opracowanie projektu budowlanego, projektu wykonawczego, przedmiarów i kosztorysów inwestorskich, zbiorczego zestawienia kosztów oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych wszystkich branż projektowych, wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych opinii, decyzji i uzgodnień w tym prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę, na potrzeby zadania związanego z budową Szkoły Podstawowej na Winnej Górze w Środzie Śląskiej - czytamy w ogłoszeniu. Umowa z wykonawcą została podpisana podczas sesji rady miejskiej 26 sierpnia.
Całkowita powierzchnia budynku nowej szkoły i terenu przyległego ma wynieść 5,5 tys. mkw. W nowej placówce znajdzie się sala gimnastyczna o wymiarach 20x30 m z szatniami dla dwóch klas mających jednocześnie zajęcia, biblioteka z czytelnią oraz stołówka z zapleczem kuchennym. Nie zabraknie także dużego placu zabaw, boiska i parkingu z miejscami postojowymi dla samochodów rodziców przywożących dzieci. Placówka pomieści ok. 450 uczniów.
Co ciekawe w budynku zaplanowano stworzenie foyer - pomieszczenia, gdzie będą mogły odbywać się m.in. uroczystości szkolne. Przestrzeń ta jest powiększona o antresolę, która ma pełnić funkcję łącznika pomiędzy poszczególnymi segmentami szkoły. Wewnątrz foyer zaprojektowano dwa ciągi schodów oraz windę. Będzie także portiernia ze stanowiskiem monitorowania obiektu, osobne szatnie dla młodszych i starszych uczniów, świetlice oraz aula. W projekcie uwzględniono również przygotowanie gabinetu pedagoga, psychologa, pielęgniarki i stomatologa. Cały kompleks ma pomieścić łącznie 25 sal dydaktycznych w tym m.in. techniczną, chemiczną, fizyczną oraz pracownie językowe.
Termin zakończenia realizacji zlecenia przewidziano na 15 maja 2021 roku. Koszt całego przedsięwzięcia szacuje się na 22 mln zł (budynek wraz z zagospodarowaniem terenu).
anha
REKLAMA
REKLAMA