Spis rolny 2020 fot.: mpr
Do 8 lipca można składać swoje kandydatury na rachmistrzów w Powszechnym Spisie Rolnym 2020, który rozpocznie się 1 września. Wnioski przyjmują urzędy gmin.
Powszechne spisy rolne odbywają się co 10 lat. W tym roku rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych na trzy sposoby. Poprzez:
• samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na tej stronie internetowej;
• odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego,
• odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne.
W gminie Kostomłoty, na wyliczoną przez Główny Urząd Statystyczny liczbę gospodarstw rolnych, będzie potrzebnych dwóch rachmistrzów terenowych. – W tej chwili mamy trzy oferty. Dwie osoby pytały o warunki naboru, i prawdopodobnie też złożą wnioski. Myślę, że kandydaci pozytywnie przejdą zdalne szkolenie i zdadzą test. Dwie osoby z najlepszym wynikiem, powyżej wymaganego minimum 60 punktów, zostaną naszymi rachmistrzami – informuje Mieczysław Kudryński, członek Gminnego Biura Spisowego.
Dwóch rachmistrzów potrzebuje również gmina Środa Śląska. Jak zapewniono nas w urzędzie zainteresowanie naborem jest i wnioski są składane. W gminie Udanin zainteresowanie spisem jest póki co małe. Dlatego informacja o naborze rachmistrzów była przedstawiana na sesji rady gminy. Urząd ponawia też komunikaty na swoim fecebook’u.
Procedura zostania rachmistrzem jest dość prosta. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie swojej kandydatury w właściwym urzędzie gminy. Może to uczynić każdy, kto spełnia następujące warunki:
1. jest osobą pełnoletnią
2. mieszka na terenie danej gminy
3. posiada co najmniej średnie wykształcenie
4. posługuje się językiem polskim w mowie i w piśmie
5. nie był skazany za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Wzory wniosków znajdziemy na stronach urzędów gmin. Kolejnym krokiem będzie e-szkolenie zakończone zdalnym egzaminem. O uzyskaniu statusu rachmistrza będzie decydować liczba punktów zdobytych przez kandydata, a w przypadku równej liczby - kolejność zgłoszeń podczas naboru.
Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć rachmistrzowie? To 37 zł brutto za każdy bezpośredni wywiad z użytkownikiem gospodarstwa rolnego. Szacując czas wywiadu na około 30 minut, i mnożąc to przez np. 5 godzin pracy, rachmistrz dziennie będzie mógł zarobić 370 zł.
eska